×
*** Najbliższy weekend znów będzie obfitował w bogatą ofertę imprez kulturalnych i sportowych. Szczegóły znajdziecie w naszym portalu ***

Od roku elektryki na ulicach. To była dobra i mądra inwestycja

Jak ten czas szybko leci. Dokładnie rok temu na ulicach Polkowic pojawiło się dziewięć nowych, zeroemisyjnych autobusów elektrycznych. – To była bardzo dobra decyzja i inwestycja – zauważa burmistrz gminy, Łukasz Puźniecki.

Umowę na dostarczenie dziewięciu, nowoczesnych i w pełni ekologicznych autobusów, władze gminy podpisały w październiku 2020r. Wiosną następnego roku pojawiły się już na ulicach miasta. Autobusy kosztowały łącznie 18,8 mln zł, z czego gmina wydała na ten cel 4,5 miliona a pozostała część pochodziła z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

– Autobusy spisują się doskonale. Zadowoleni są pasażerowie, zadowoleni są kierowcy i zadowoleni są mechanicy, którzy praktycznie nie muszą tych autobusów naprawiać, bo rzeczywiście są bezawaryjne. Drobne usterki, zdarzające się w elektronice, są na bieżąco i od ręki naprawiane on-line przez serwisantów chińskich. Mieliśmy tylko jedną mechaniczną usterkę – została stłuczona szyba i musieliśmy ja wymienić – mówi Tomasz Borkowski, dyrektor Zakładu Komunikacji Miejskiej w Polkowicach.

Autobusy są w pełni nowoczesne i zeroemisyjne. Na terenie bazy Zakładu Komunikacji Miejskiej funkcjonuje stacja akumulatorowa do ładowania baterii. Przy pełnym naładowaniu, autobus może jednorazowo pokonać około 300 kilometrów. Władze Polkowic już myślą o kolejnych zakupach.

– Zakup i rozszerzenie floty autobusów zeroemisyjnych to była bardzo dobra decyzja. Po pierwsze mają bardzo dobrą wydajność. Po drugie niską awaryjność. Po trzecie, co chyba jest najważniejsze, po ulicach naszej gminy jeżdżą autobusy, które nie generują spalin, które poruszają się cicho, a więc oddziałują pozytywnie na środowisko i jakość powietrza, którym oddychają polkowiczanie – wylicza burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Obecnie ZKM dysponuje flotą 36 autobusów. Połowa z nich zasilana jest prądem. Polkowickie autobusy kursują także do Szklar Górnych w powiecie lubińskim, Gaikowa w gminie Jerzmanowa i do gminy Rudna. W przyszłym roku gmina planuje zakup kolejnych trzech, nieco mniejszych „elektryków”.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

 

Wybrane dla Ciebie

Drzewo uszkodziło trakcję kolejową. Ruch pociągów wstrzymany

Do późnych godzin wieczornych mogą jeszcze potrwać utrudnienia na trasie kolejowej między Legnicą a Lubinem. Wczoraj na torowisku w okolicach Raszówki, spadające drzewo uszkodziło sieć trakcji kolejowej. Wszelki ruch pociągów na tej trasie został wstrzymany. Kursuje komunikacja zastępcza.

Kolejne „elektryki” wkrótce na ulicach Polkowic

Na ulicach Polkowic pojawią się wkrótce nowe autobusy elektryczne. W ubiegłym tygodniu pojazdy trafiły do portu w Niemczech, a dzisiaj są już w Polsce. Gmina zakupiła dziewięć takich autobusów, które kosztowały łącznie ponad 14 mln zł.

Autobusy miejskie 1 listopada jak w niedzielę

Ważna informacja dla wszystkich mieszkańców Lubina i okolic, którzy 1 listopada wybiorą się na groby swoich bliskich komunikacją miejską. Władze Lubińskich Przewozów Pasażerskich poinformowały, że w dzień Wszystkich Świętych będzie obowiązywał niedzielny rozkład jazdy.

Sport

Nie odpoczywają, tylko grają. Kolejne sparingi

Nasze drużyny piłkarskie są już po pierwszych swoich sparingach. Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin pokonali Górnika Zabrze 3:0, Miedź Legnica przegrała z Wartą Poznań 0:1, a zawodnicy Górnika Polkowice nieoczekiwanie znaleźli sposób na Chrobrego Głogów wygrywając 2:1.