×
*** Koronawirus storpedował rozegranie derbowego pojedynku w ekstraklasie piłkarzy ręcznych. Przypadki COVID-19 wykryto w zespole Chrobrego Głogów *** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin z przytupem rozpoczęli świętowanie jubileuszu klubu. Na własnym stadionie pokonali Jagiellonię 3:0 ***

Odrestaurowany zabytkowy pałac wizytówką gminy i powiatu

Zabytkowy pałac w Suchej Górnej może wkrótce stać się reprezentacyjną wizytówką turystyczną gminy Polkowice i całego powiatu. Odnowiony kosztem około 13 mln zł obiekt wyróżnia swoją dostojnością na tle okolicznych gospodarstw domowych. Wyremontowane przestrzenie robią kolosalne wrażenie, a urokowi miejsca dodaje zabytkowy park. Opiekę i zarządzanie nad całym miejsce powierzono Centrum Kultury w Polkowicach.

Chyba każdy mieszkaniec Suchej Górnej zna historię zabytkowego pałacu. Pochodzący z XVIII wieku obiekt był dumą i chlubą tych okolic. Na szczęście wojenna zawierucha I i II wojny światowej nie wyrządziła poważniejszych szkód. Zaraz po wojnie, w 1945r. wspólnymi siłami mieszkańców wioski utworzono tam szkołę podstawową, która funkcjonowała nieprzerwanie aż do lat 90. ubiegłego stulecia.

Dzisiaj pałac przeszedł gruntowny remont i renowację pod czujnym okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

– Cieszę się, że ta inwestycja dobiega już końca. Przez wiele lat mieszkańcy Suchej Górnej, ale też i Polkowic czekali na oddanie tego obiektu do użytku. Pracujemy nad koncepcją przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. Już dziś możemy powiedzieć, że na pewno będzie tam Sala Małego Strażaka dla młodzieżowej drużyny pożarniczej w Suchej Górnej. To blisko 50 najmłodszych adeptów sztuki pożarniczej. Warto w nich inwestować, dlatego cieszę się, że będą mieli swoją siedzibę w tym okazałym pałacu. Rozważamy także utworzenia tutaj sali ślubów, by w pięknych okolicznościach przyrody i w tych okazałych wnętrzach, młode pary mogły zawierać akt małżeństwa. Będą mogły się tutaj również odbywać wszelkie uroczystości gminne. To miejsce jest dla nas bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia samej historii obiektu, ale także oczekiwań mieszkańców, by pałac w końcu mógł funkcjonować po latach zaniedbań i dewastacji – mówił burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Podczas generalnego remontu w jednej z sal odkryto zabytkową podłogę i malownicze freski. W tym właśnie pomieszczeniu pierwotnie miał działać punkt przedszkolny, ale na to nie zgodził się wojewódzki konserwator zabytków i wnętrze zostanie zaadaptowane prawdopodobnie na proponowaną salę ślubów.

– Obecnie trwają jeszcze prace wykończeniowe, w związku z tym nie możemy mieszkańcom udostępnić całego obiektu do zwiedzania, ale tylko czekają na ten moment, kiedy będą mogli wejść i zobaczyć efekt końcowy. Ten pałac i przylegający do niego park żył. Co chwilę odbywały się tutaj lokalne imprezy. Jest tutaj naprawdę duży potencjał. Będziemy pięknie sobie tutaj gospodarzyć. To jest obiekt dla całej gminy, całego powiatu polkowickiego – przekonywał Stanisław Gnat, sołtys Suchej Górnej.

Obiektem na co dzień będzie zarządzało Centrum Kultury w Polkowicach.

– Oczywiście postaramy się maksymalnie wykorzystać ten obiekt z zachowaniem dziedzictwa historycznego i całego parku, który jest wokół budynku. To jest ogromna przestrzeń, która daje nam możliwość organizacji wielu wydarzeń. Jesteśmy obecnie w trakcie opracowywania planu działań. Chcielibyśmy, aby pałac w Suchej Górnej stał się miejscem otwartym, wspólnym dla wszystkich mieszkańców gminy Polkowice. Już dziś mogę powiedzieć, że staramy się pozyskać środki finansowe na uruchomienie tutaj Uniwersytetu Ludowego, w którym powstanie centrum edukacji rękodzielniczej i miejsce pracy twórczej z pracownią plecionkarstwa wikliny i rattanu. Mamy plany, aby w sali z freskami i sztukaterią oprócz ceremonii ślubnych odbywały się także spotkania, koncerty, spektakle, uroczystości. Ważnym aspektem dla mieszkańców gminy jest, by ten zabytkowy obiekt stał się swojego rodzaju archiwum zasobów niematerialnego dziedzictwa kultury i był miejscem krzewienia działań zmierzających do odkrywania i budowania tożsamości społecznej i kulturowej wśród mieszkańców gminy Polkowice – mówił z kolei Bogusław Godlewski, dyrektor Centrum Kultury w Polkowicach.

 

Wybrane dla Ciebie

Historyczne odkrycie fresków zmodyfikowało plany gminy

Podczas prowadzonego remontu zabytkowego pałacu w Suchej Górnej odkryto malowniczo zdobione freski. Zgodnie z zaleceniem wojewódzkiego konserwatora zabytków, freski zostały odnowione. Historyczne odkrycie zweryfikowało nieco plany władzom gminy, które chciały zaadaptować pałacowe pomieszczenia na punkt przedszkolny.

Zabytkowy kościół w Starej Rudnej do remontu

Do końca października bieżącego roku ma zakończyć się pierwszy etap prac remontowych przy zabytkowym kościele w Starej Rudnej. Gmina podpisała umowę z wykonawcą prac – firmą Usługi Ogólnobudowlane Damian Kubiak z siedzibą w Polkowicach.

Zuchwała kradzież na cmentarzu. Ukradli figurę sowieckiego marszałka

Do zuchwałej kradzieży doszło w nocy, z 29 na 30 lipca, na terenie cmentarza komunalnego w Legnicy. Nieznani sprawcy ukradli z zabytkowego lapidarium… spiżową figurę marszałka Konstantego Rokossowskiego. Złodziei szuka teraz miejscowa policja.

Sport

Rozwiązali worek z medalami. Legniccy pływacy na podium

Czternaście medali w tym siedem złotych, trzy srebrne i pięć brązowych wywalczyli pływacy legnickiego Klubu Sportowego WANKAN na basenie 25 metrowym podczas zawodów  w Poznaniu.  Rywalizowało w nich 421 zawodniczek i zawodników z 27 klubów. Najwięcej medali wywalczyła Oliwia Wiesiołek ( trzy złote i srebrny) oraz Borys Kaszubowski ( trzy złote i brązowy).

Na sygnale

Splądrował opuszczony dom, a potem podpalił. Sprawcy grozi 10 lat

W ręce policjantów z Rudnej wpadł 25-latek, który niemal całkowicie splądrował opuszczony dom jednorodzinny. Gdy już nie było co ukraść, bo wyniósł wszystko, podpalił budynek. Mężczyzna podejrzany jest także o ograbienie dwóch niemieckich grobów. Sprawca przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Rozmaitości

ZUS wypłaci 14 emeryturę. Dostaną ją emeryci i renciści

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dwie dodatkowe emerytury. To będą 13 i 14 emerytura. Ta ostatnia wpłynie na konta seniorów wraz z listopadowym przekazem z ZUS. Dodatkowe wypłaty są naliczane z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku żeby je dostać.