×
*** W niedzielę druga tura wyborów samorządowych *** Swoich włodarzy wybierają mieszkańcy Legnicy, Gminy Polkowice i Gminy Ścinawa *** Do końca niedzielnego głosowania trwa cisza wyborcza ***

Odrestaurowany zabytkowy pałac wizytówką gminy i powiatu

Zabytkowy pałac w Suchej Górnej może wkrótce stać się reprezentacyjną wizytówką turystyczną gminy Polkowice i całego powiatu. Odnowiony kosztem około 13 mln zł obiekt wyróżnia swoją dostojnością na tle okolicznych gospodarstw domowych. Wyremontowane przestrzenie robią kolosalne wrażenie, a urokowi miejsca dodaje zabytkowy park. Opiekę i zarządzanie nad całym miejsce powierzono Centrum Kultury w Polkowicach.

Chyba każdy mieszkaniec Suchej Górnej zna historię zabytkowego pałacu. Pochodzący z XVIII wieku obiekt był dumą i chlubą tych okolic. Na szczęście wojenna zawierucha I i II wojny światowej nie wyrządziła poważniejszych szkód. Zaraz po wojnie, w 1945r. wspólnymi siłami mieszkańców wioski utworzono tam szkołę podstawową, która funkcjonowała nieprzerwanie aż do lat 90. ubiegłego stulecia.

Dzisiaj pałac przeszedł gruntowny remont i renowację pod czujnym okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

– Cieszę się, że ta inwestycja dobiega już końca. Przez wiele lat mieszkańcy Suchej Górnej, ale też i Polkowic czekali na oddanie tego obiektu do użytku. Pracujemy nad koncepcją przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. Już dziś możemy powiedzieć, że na pewno będzie tam Sala Małego Strażaka dla młodzieżowej drużyny pożarniczej w Suchej Górnej. To blisko 50 najmłodszych adeptów sztuki pożarniczej. Warto w nich inwestować, dlatego cieszę się, że będą mieli swoją siedzibę w tym okazałym pałacu. Rozważamy także utworzenia tutaj sali ślubów, by w pięknych okolicznościach przyrody i w tych okazałych wnętrzach, młode pary mogły zawierać akt małżeństwa. Będą mogły się tutaj również odbywać wszelkie uroczystości gminne. To miejsce jest dla nas bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia samej historii obiektu, ale także oczekiwań mieszkańców, by pałac w końcu mógł funkcjonować po latach zaniedbań i dewastacji – mówił burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Podczas generalnego remontu w jednej z sal odkryto zabytkową podłogę i malownicze freski. W tym właśnie pomieszczeniu pierwotnie miał działać punkt przedszkolny, ale na to nie zgodził się wojewódzki konserwator zabytków i wnętrze zostanie zaadaptowane prawdopodobnie na proponowaną salę ślubów.

– Obecnie trwają jeszcze prace wykończeniowe, w związku z tym nie możemy mieszkańcom udostępnić całego obiektu do zwiedzania, ale tylko czekają na ten moment, kiedy będą mogli wejść i zobaczyć efekt końcowy. Ten pałac i przylegający do niego park żył. Co chwilę odbywały się tutaj lokalne imprezy. Jest tutaj naprawdę duży potencjał. Będziemy pięknie sobie tutaj gospodarzyć. To jest obiekt dla całej gminy, całego powiatu polkowickiego – przekonywał Stanisław Gnat, sołtys Suchej Górnej.

Obiektem na co dzień będzie zarządzało Centrum Kultury w Polkowicach.

– Oczywiście postaramy się maksymalnie wykorzystać ten obiekt z zachowaniem dziedzictwa historycznego i całego parku, który jest wokół budynku. To jest ogromna przestrzeń, która daje nam możliwość organizacji wielu wydarzeń. Jesteśmy obecnie w trakcie opracowywania planu działań. Chcielibyśmy, aby pałac w Suchej Górnej stał się miejscem otwartym, wspólnym dla wszystkich mieszkańców gminy Polkowice. Już dziś mogę powiedzieć, że staramy się pozyskać środki finansowe na uruchomienie tutaj Uniwersytetu Ludowego, w którym powstanie centrum edukacji rękodzielniczej i miejsce pracy twórczej z pracownią plecionkarstwa wikliny i rattanu. Mamy plany, aby w sali z freskami i sztukaterią oprócz ceremonii ślubnych odbywały się także spotkania, koncerty, spektakle, uroczystości. Ważnym aspektem dla mieszkańców gminy jest, by ten zabytkowy obiekt stał się swojego rodzaju archiwum zasobów niematerialnego dziedzictwa kultury i był miejscem krzewienia działań zmierzających do odkrywania i budowania tożsamości społecznej i kulturowej wśród mieszkańców gminy Polkowice – mówił z kolei Bogusław Godlewski, dyrektor Centrum Kultury w Polkowicach.

 

Wybrane dla Ciebie

Nowy plac zabaw w Suchej Górnej w ramach budżetu obywatelskiego

W Suchej Górnej w gminie Polkowice otwarto nowy plac zabaw i rekreacji dla dzieci i młodzieży. Inwestycja pochłonęła około 50 tys. zł i powstała w ramach Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego. – Piękny park, rodzice mogą usiąść, dzieci pobiegać. Wszystko urządzone jest drewnie, jest ekologicznie i przyjemnie – cieszy się sołtys wsi, Stanisław Gnat.

Podziękowano za tegoroczne plony. Gminne dożynki w Suchej Górnej

Dziękowanie za tegoroczne plony w naszym regionie powoli dobiega końca. Wczoraj swoje święto mieli rolnicy, ogrodnicy, sadownicy i pszczelarze z gminy Polkowice. Uroczystości odbyły się w Suchej Górnej.

Zapraszamy na gminne dożynki do Suchej Górnej

Już w najbliższą niedzielę, 11 września, zapraszamy na gminne dożynki Polkowic do Suchej Górnej. Będzie tradycyjny korowód dożynkowy i ceremoniały związane ze świętem plonów. Przy okazji, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaplanowano edukacyjną grę terenową.

Szachiści dla Górnika Polkowice

Ponad 20 zawodników w różnych kategoriach wiekowych wzięło udział w turnieju szachowym zorganizowanym z okazji 75-lecia istnienia Górnika Polkowice. Zawody zorganizowano w Suchej Górnej.

Turniej szachowy z okazji jubileuszu Górnika

Już jutro, w sobotę 18 czerwca, w Suchej Górnej, z okazji 75-lecia Górnika Polkowice, rozegrany zostanie turniej szachowy. Uczestnicy podzieleni będą na dwie grupy. Dla zwycięzców przygotowano atrakcyjne upominki. 

Choć na chwilę zagościł uśmiech. Wizyta KGHM Zagłębia w Pałacyku

Piłkarskie KGHM Zagłębie Lubin po raz kolejny pokazało wyjątkową solidarność z obywatelami Ukrainy, którzy uciekli ze swojego kraju ogarniętego wojną. Mariusz Lewandowski, Adam Buczek, Lubomir Guldan oraz pracownicy klubu odwiedzili dziś ścinawski Pałacyk, gdzie tymczasowo schroniły się matki z dziećmi i nastolatkowie. Goście z Lubina przywieźli masę prezentów.

Rozmaitości

Dobre praktyki KGHM dostrzeżone w prestiżowym raporcie CSR-owym

Kampanie i działania prospołeczne organizowane przez pracowników spółki KGHM po raz kolejny zostały docenione w prestiżowym raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Obszerna publikacja dokumentuje aktywność największych polskich firm w zakresie działań CSR-owych w minionym roku. A tych w Polskiej Miedzi było co niemiara.