Majestatyczny buk rosnący w zabytkowym parku w Dalkowie w gminie Gaworzyce zwyciężył w prestiżowym plebiscycie na „Europejskie Drzewo Roku”. Na okazałe drzewo oddano blisko 150 tysięcy głosów.
Te wspaniałe trzystuletnie drzewo znalazło się w gronie piętnastu innych dorodnych okazów w finale „European Tree of the Year”. Na zabytkowy buk oddano ponad 147 tysięcy głosów. Zwycięskie drzewo rośnie przy XVI-wiecznym pałacu w parku w Dalkowie, nazywanym Sercem Wzgórz Dalkowskich. To nie tylko wspaniały pomnik przyrody, ale drzewo z legendą, najpiękniejszą, bo o spełnionych marzeniach.
-Nazywamy go „Sercem Wzgórz Dalkowskich” z trzech powodów: po pierwsze – rośnie w centralnej części Wzgórz Dalkowskich, po drugie – jego liście przybierają wiosną kolor czerwony, czyli symboliczny kolor serca. Po trzecie – najważniejsze – pod swoimi gałęziami jednoczy ludzi. Odbywają się tu koncerty, spotkania czytelnicze i katolickie msze święte oraz nabożeństwa. W warsztatach z hortiterapii organizowanych tu przez naszą fundację wzięło udział już ponad 5000 osób. Kilkanaście tysięcy dzieci i młodzieży skorzystało z udziałem buka z zajęć z edukacji ekologicznej. Turyści, myśląc o własnych marzeniach, wrzucają łupinki bukowe do dziury w drzewie, bowiem krąży legenda, że drzewo to spełnia marzenia – mówi Anna Gomułka, prezes Fundacji na rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi w Dalkowie.
Nic więc dziwnego, że dalkowski buk uznano za najpiękniejszy na Dolnym Śląsku a teraz – z dumą może nosić nazwę „Europejskiego Drzewa Roku”.
-Konkurs Europejskie Drzewo Roku pozwala odkrywać drzewa z historią na całym kontynencie. Dolny Śląsk może się poszczycić wspaniałym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym. To dla nas przyjemność, że drzewo z naszego regionu rozsławia dolnośląskie cuda natury w świecie – powiedział Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.
Zwycięskie drzewo ogłoszone zostało wczoraj podczas uroczystej ceremonii European Tree of the Year 2025 w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Wadze Gminy Żukowice planują w tym roku wyremontować przyszkolne place. Placówki w Nielubi oraz Brzegu Głogowskim doczekają się poprawy infrastruktury.
Rada Gminy Lubin zagłosowała za uchwałą, dzięki której gminne zabytki zyskały kolejne wsparcie finansowe. Na wniosek wójta gminy Tadeusza Kielana przy zabezpieczono w budżecie pieniądze na remonty i konserwację zabytkowych obiektów sakralnych.
Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!
Jak co roku, centralne obchody Dnia Hutnika w KGHM rozpoczną się 4 maja od uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem św. Floriana – patrona hutników i strażaków – przed Hutą Miedzi Głogów. Główne uroczystości z udziałem władz Polskiej Miedzi zaplanowano na 9 maja. Z kolei 17 maja w Parku Miejskim w Legnicy odbędzie się hutniczy piknik […]
16 maja w Domu Kultury w Radwanicach odbędzie się kolejne Radwanickie Spotkanie Biznesu – wyjątkowe wydarzenie dedykowane lokalnym przedsiębiorcom, liderom oraz wszystkim zaangażowanym w rozwój gospodarczy gminy.
Już jutro, 26 kwietnia, tor w Krzydłowicach ponownie stanie się areną ekstremalnych motoryzacyjnych zmagań. Wiosenna edycja WRAK-RACE Krzydłowice to wydarzenie, którego nie możecie przegapić. Wstęp dla kibiców jest bezpłatny.
Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!