×
*** Zginął 41-letni operator samojezdnych maszyn górniczych pod ziemią. Spadły na niego skały. W KGHM ogłoszono trzydniową żałobę. ***

Otwarcie zmodernizowanego Portu Ścinawa… z burzą w tle

Nie mieli dziś szczęścia do pogody goście, którzy uczestniczyli w uroczystym otwarciu zmodernizowanego Portu Ścinawa nad Odrą. Tuż przed zaplanowanym przecięciem wstęgi, nad ścinawską przystanią rozpętała się burza z ulewnym deszczem.

To miało być wielkie i historyczne wydarzenie dla gminy Ścinawa. I takie było. Tyle tylko, że wszystkie plany pokrzyżowała potężna burza, która przyniosła ścianę deszczu. Soczysta ulewa rozpoczęła się właściwie „na pięć minut” przed uroczystym przecięciem wstęgi. Przez kilkadziesiąt minut intensywnych opadów, zaproszeni goście musieli schronić się pod namiotami. Ale z otwarcia zmodernizowanego portu nie zrezygnowano.

-Dopięliśmy swego, ale nie wszystko udało nam się zrealizować i sfinansować, bo inwestycja to jednak bardzo duży koszt. Nie udało nam się wybudować kapitanatu, ale te podstawowe rzeczy, jak przystań miejska, przystań jachtowa, uporządkowanie nabrzeża. Główne źródło dofinansowania całej inwestycji to dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego z lat 2014-2023. Kwota inwestycji to ponad 31 milionów złotych razem z wybudowaną ścieżką rowerową prowadzącą ze Ścinawy do Prochowic. 27 milionów wsparcia zewnętrznego – poinformował burmistrz Ścinawy, Krystian Kosztyła.

W uroczystym przecięciu wstęgi wzięli udział m.in. poseł Tadeusz Samborski, burmistrz sąsiednich Prochowic, Alicja Sielicka a także przedstawiciele Wód Polskich, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Uroczyste otwarcie zmodernizowanego portu rozpoczęło dzisiaj święto gminy. Jedną z atrakcji będzie rejs statkiem „Ścinawa”, który zacumował w porcie. Wycieczki planowane są w zależności od warunków pogodowych.

 

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Kultur w Gminie Jerzmanowa! Zapraszamy!

Mieszkańców regionu zapraszamy do Jerzmanowej. Już w najbliższy weekend, a dokładniej w niedzielę 21 lipca, odbędzie się tam wyjątkowe wydarzenie – SPOTKANIE KULTUR! To pełna atrakcji impreza i koncerty ze specjalnie dobranym repertuarem. W tym roku na scenie wystąpią: Zespół NeoKlez, Jambo Africa, a gwiazdą wieczoru będzie ŁyDka gRubASa.

90. urodziny pani Marii Bachnik z Ustronia w Gminie Lubin

Kolejna z mieszkanek Gminy Lubin dołączyła do grona jubilatów, którzy świętowali swoje 90. urodziny. W lipcu z bliskimi świętowała Maria Bachnik. Z tej okazji odwiedzili ją przedstawiciele urzędu gminy – sołtys, ksiądz, sąsiedzi i wójt Tadeusz Kielan.

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.

Silnik motoparalotni się zatrzymał. Lądowali awaryjnie na stadionie RCS

W sobotni wieczór, kilkanaście minut po godzinie 20, doszło do wypadku motoparalotni w Lubinie. Jak przyznał pilot – silnik nagle się zatrzymał. Maszyna leciała w okolicach Lubina, a pilot wybrał stadion Regionalnego Centrum Sportowego jako najbezpieczniejsze miejsce do awaryjnego lądowania.

Handlował podróbkami i wpadł w ręce policjantów

Głogowscy policjanci zatrzymali 36 – latka, który podejrzany jest o handel podróbkami znanych marek.W trakcie przeszukania zajmowanych przez mężczyznę pomieszczeń mundurowi znaleźli ponad 100 sztuk odzieży, które miały zastrzeżone znaki towarowe i były sprzedawane jako oryginalne.

„Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary”

Kontynuując realizację programu pn. „Historia Polskich Kresów Wschodnich źródłem dumy narodowej – elementem pamięci Małych Ojczyzn”, w dniu 81. rocznicy tragicznych i bolesnych w historii Polski wydarzeń „Krwawej Niedzieli”, tj. 11 lipca, kiedy to w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach, Powiat Legnicki podjął inicjatywę uczczenia pamięci ofiar składając wiązanki […]

Na sygnale

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.