×
*** Koronawirus storpedował rozegranie derbowego pojedynku w ekstraklasie piłkarzy ręcznych. Przypadki COVID-19 wykryto w zespole Chrobrego Głogów *** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin z przytupem rozpoczęli świętowanie jubileuszu klubu. Na własnym stadionie pokonali Jagiellonię 3:0 ***

Park w Niemstowie urzeka nas swoim pięknem

Niebawem zakończą się prace w parku w Niemstowie. To miejsce wypiękniało przez ostatnie miesiące. Już nie możemy doczekać się wiosny by zobaczyć park w pełnej krasie.

Ścieżka przyrodnicza, mostek i wiata to nowe elementy, które przygotowano z myślą o mieszkańcach odwiedzających to miejsce. By każdy mógł poznać piękno otaczającej nas przyrody powstanie również album fotograficzny.

Jak informują przedstawiciele Urzędu Gminy w Lubinie, zabytkowy park w Niemstowie został założony w 1852 roku i otaczał piękny pałac wzniesiony po wojnie trzydziestoletniej. Do dziś zachował się zespół folwarczny z majdanem oraz naturalistyczny park ze stawem.

Drzewostan i roślinność parku przed laty została uporządkowana, obecnie nawiązuje do  łęgu jesionowo-wiązowego i grądu środkowo-europejskiego. To doskonałe miejsce dla różnego rodzaju zwierząt i ogromnej ilości ptaków, które czują się tu doskonale. Na terenie parku występuje bóbr europejski, o którego obecności świadczą żeremia oraz charakterystyczne ślady zerowania na okolicznych drzewach.

– Inwestycja w parku realizowana od połowy 2019 roku obejmowała prace dotyczące części przyrodniczej parku wraz z wykonaniem ścieżki przyrodniczo – historycznej, budowę obiektu stanowiącego przejście dla pieszych przez ciek Niemstowski Potok oraz budowę plenerowej wiaty – powiedziała nam Maja Grohman, rzeczniczka prasowa wójta gminy Lubin. – Pozostało jeszcze wykonanie albumu promującego nowopowstałą infrastrukturę turystyczno – rekreacyjną w Niemstowie.

 

Sport

Rozwiązali worek z medalami. Legniccy pływacy na podium

Czternaście medali w tym siedem złotych, trzy srebrne i pięć brązowych wywalczyli pływacy legnickiego Klubu Sportowego WANKAN na basenie 25 metrowym podczas zawodów  w Poznaniu.  Rywalizowało w nich 421 zawodniczek i zawodników z 27 klubów. Najwięcej medali wywalczyła Oliwia Wiesiołek ( trzy złote i srebrny) oraz Borys Kaszubowski ( trzy złote i brązowy).

Na sygnale

Splądrował opuszczony dom, a potem podpalił. Sprawcy grozi 10 lat

W ręce policjantów z Rudnej wpadł 25-latek, który niemal całkowicie splądrował opuszczony dom jednorodzinny. Gdy już nie było co ukraść, bo wyniósł wszystko, podpalił budynek. Mężczyzna podejrzany jest także o ograbienie dwóch niemieckich grobów. Sprawca przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Rozmaitości

ZUS wypłaci 14 emeryturę. Dostaną ją emeryci i renciści

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dwie dodatkowe emerytury. To będą 13 i 14 emerytura. Ta ostatnia wpłynie na konta seniorów wraz z listopadowym przekazem z ZUS. Dodatkowe wypłaty są naliczane z urzędu, to znaczy nie trzeba będzie składać żadnego wniosku żeby je dostać.