×
*** Seksafera w regionie. 19-letnia Wiktoria K. podopieczna domu dziecka pomagała innym dziewczynom w utworzeniu kont i umawianiu się z klientami na seks spotkania ***

Paweł Piwko: 2022 był dobrym rokiem, ale 2023 będzie jeszcze lepszy!

Kryzys gospodarczy, wojna w Ukrainie i pandemia koronwirusa, która wciąż nie wygasła. Samorządy nadal walczą z przeciwnościami – kryzys na rynku budowlanym, braki materiałowe i problemy z pozyskaniem pracowników odbiły się nie tylko na terminach, ale również znacznie wywindowały koszty poszczególnych inwestycji. Mimo tego wiele z zaplanowanych zadań udało się zrealizować. Część z nich przeniesiono na kolejne lata. O tym jaki był miniony 2022 rok w Gminie Radwanice i planach na 2023 rozmawiamy z wójtem Pawłem Piwko.

Jak pan oceni 2022 rok w Gminie Radwanice. Czy możemy mówić o rozwoju samorządu i pozytywnej odpowiedzi na potrzeby mieszkańców?

– To był bardzo dobry rok jeśli weźmiemy pod uwagę wydatki inwestycyjne. Patrząc na wcześniejsze lata co roku na inwestycje w gminie wydajemy coraz więcej pieniędzy. To dobra informacja, bo infrastruktura służy przede wszystkim naszym mieszkańcom, a z drugiej strony rozwija naszą gminę. Dzięki temu zainteresowanie Gminą Radwanice jest coraz większe i coraz więcej ludzi chce tu zamieszkać i to mnie bardzo cieszy. Pomimo sytuacji kryzysowych jak wojna u naszych sąsiadów czy pandemia, udało się zrealizować nasze plany inwestycyjne. Oczywiście ceny na rynku są znacznie wyższe, wzrosły też ceny robót budowlanych. Ale również wsparcie jakie otrzymała gmina od rządu jest znacznie większe niż w latach ubiegłych. Dzięki temu mogliśmy zbilansować wszystko i zrealizować wile inwestycji. Rok 2022 pod tym względem był bardzo udany.

A jak oceni pan budżet na 2023 rok? Czego mogą się spodziewać się mieszkańcy Gminy Radwanice w najbliższy miesiącach?

– Budżet na 2023 – pod względem inwestycji – jest jeszcze lepszy. Większe środki przeznaczymy również na wydatki bieżące. Wzrastają miedzy innymi koszty energii. Zaplanowaliśmy również podwyżki wynagrodzeń. Rosną też koszty utrzymania naszych obiektów i jednostek organizacyjnych.

Jednym z dużych wyzwań są inwestycje drogowe. Gmina Radwanice na tym polu ma wiele do zrobienia. Część prac już się rozpoczęła, ale wiemy, że plany są znacznie ambitniejsze. Jak to wygląda teraz?

– W ubiegłym roku podpisaliśmy wiele umów na budowę i przebudowę dróg lokalnych. Część z tych inwestycji zaczęła się w 2022 roku i będzie zakończona w 2023 roku. Aktualnie trwa budowa dziesięciu dróg o łącznej długości ponad 5 kilometrów. Większość z tych inwestycji, oprócz budowy samej drogi przewiduję również budowę pełnej infrastruktury jak między innymi oświetlenie, sieć wodociągowa i kanalizacja deszczowa. Powstaną również chodniki i ścieżki rowerowe. To duże zadanie inwestycyjne, ale nie mamy wątpliwości, że bardzo potrzebne naszym mieszkańcom, tym bardziej, że prowadzimy inwestycje na obszarach już zamieszkałych, jak również na terenach, które w niedalekiej przyszłości zamierzamy oddać pod zabudowę mieszkaniową.

Czy w tegorocznym budżecie przeważają inwestycje drogowe? Czy jednak gmina planuje również inne prace w poszczególnych miejscowościach?

– Budżet na ten rok obejmuje wiele różnych inwestycji. Na pewno będziemy kontynuować budowę dróg, będziemy kontynuować budowę sieci kanalizacyjnych i wodociągowych na terenie gminy. Mamy również w planach budowę dużego parkingu z funkcją targowiska w centrum Radwanic. Myślę, że to bardzo oczekiwana inwestycja w centrum tej miejscowości, przy parku, w którym odbywają się spotkania plenerowe. Plany są zaawansowane, na tym parkingu chcemy pod koniec roku zorganizować duży kiermasz świąteczny.Na pewno skończymy też budowę Radwanickiego Centrum Kultury wraz z kinem. Prace są bardzo zaawansowane i myślę, że w pierwszym półroczu 2023 roku obiekt zostanie oddany do użytku. Bardzo ciekawą inwestycją będzie również budowa kładki pieszo-rowerowej przez Szprotawę. Dzięki tej inwestycji połączona zostanie infrastruktura rowerowa północnej i południowej części gminy.

O właśnie! Ścieżki rowerowe w ostatnich latach zyskują na atrakcyjności. Również na terenie zagłębia miedziowego samorządy łączą siły by wspólnie realizować inwestycje, które pozwolą otworzyć region na aktywnych turystów. Jak się na nie zapatruje Gmina Radwanice?

– Ścieżki rowerowe, które powstają na terenie naszej gminy połączą Gminę Radwanice z Gminą Polkowice. Ta inwestycja prowadzona jest w porozumieniu z Powiatem Polkowickim. Uważam, że jest to bardzo ciekawa inwestycja, oczekiwana nie tylko przez naszych mieszkańców, ale również turystów z całego regionu, którzy preferują aktywny wypoczynek.W przyszłości chcemy wybudować również ścieżki rowerowe, które skomunikują poszczególne miejscowości naszej gminy.

Każdego dnia słyszymy o kryzysie, o galopującej inflacji, wzrostach cen. Jak samorząd pod pana kierownictwem przygotowuje się na gorsze miesiące i lata?

– Ten rok będzie jeszcze stabilny. Zabezpieczenia rządu cen gazu i prądu spowodują, że aż tak mocno i mieszkańcy i gmina tego nie odczują. Oczywiście będzie drożej i to bez wątpienia, więc będziemy musieli wprowadzić pewne rozwiązania, które spowodują mniejsze zużycie i gazu i energii. Jednak nie jestem zwolennikiem tego by pogarszać jakoś obsługi naszych mieszkańców. Musimy znaleźć złoty środek by obsługa mieszkańców nadal była na wysokim poziomie, a mimo tego udało się zaoszczędzić. Cały czas, jako gmina, stawiamy na odnawialne źródła energii, jesteśmy na etapie kończenia inwestycji w instalację grzewczą w największej szkole na terenie gminy. W placówce zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, które mamy nadzieję zmniejszą koszty zużycia energii. Podobne rozwiązania planujemy wprowadzić również w innych obiektach gminnych, tak by koszty utrzymania budynków były jak najtańsze przy rosnących cenach.

Dziękuję za rozmowę

 

Sport

Chrobry Głogów w półfinale Orlen Superligi

W trzecim ćwierćfinałowym meczu szczypiorniści Chrobrego Głogów po raz drugi okazali się lepsi od ekipy Azotów Puławy wygrywając we własnej hali 26:24 prowadząc do przerwy 13:11. W półfinale rozgrywek Orlen Superligi, głogowianie zmierzą się z obrońcą mistrzowskiego tytułu – Industrią Kielce. Pierwszy mecz już w sobotę, 20 kwietnia w hali przy Wita Stwosza.