×
*** Najbliższy weekend znów będzie obfitował w bogatą ofertę imprez kulturalnych i sportowych. Szczegóły znajdziecie w naszym portalu ***

Paweł Piwko: To będzie dobry rok dla naszej gminy

Pandemia koronawirusa, wojna w Ukrainie – te dwa ważne wydarzenia mają bezpośredni wpływ na samorządy z terenu zagłębia miedziowego. Mimo przejściowych problemów władze Gminy Radwanice nie rezygnują z inwestycji zaplanowanych z myślą o mieszkańcach. O gminie, planach inwestycyjnych i sytuacji w samorządzie rozmawiamy z Pawłem Piwko, wójtem Gminy Radwanice.

Panie wójcie, jaki będzie ten rok w Gminie Radwanice?
– Inwestycyjnie ten rok powinien być bardzo udany, pomimo szalejących cen materiałów budowalnych i trudności na rynku pracy. Plan naszego budżetu jest bardzo optymistyczny. Zakłada sporo wielomilionowych inwestycji. Kontynuujemy zadania, które rozpoczęliśmy z ubiegłym roku, między innymi budowę nowoczesnego domu kultury z salą kinową, salami muzycznymi, z salą eventową dla mieszkańców. Chcemy tą inwestycję zakończyć jeszcze jesienią tego roku.

Jeśli mówimy o budżecie na co gmina przeznaczy większą pulę pieniędzy?
– W tym roku większe kwoty przeznaczamy na ochronę środowiska. W ramach inwestycji prowadzimy budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w wielu miejscowościach. Głównym zadaniem będzie budowa kanalizacji w miejscowości Buczyna. Planujemy również rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej pod budowę mieszkaniową.

Gmina Radwanice to jedna z piękniejszych gmin w naszym regionie. Wiemy, że w najbliższych miesiącach planowanych jest wiele inwestycji, dzięki którym jeszcze większa liczba mieszkańców regionu będzie mogła ją zwiedzić. Jakie to inwestycje?
– To prawda, mamy w planach też wiele innych, nieco mniejszych zadań na ten rok. Do nich należą rewitalizacja parku w miejscowości Buczyna, budowa placu zabaw w Strogoborzycach, nie zapominamy też o budowie dróg do gruntów rolnych. Mamy w planach również budowę mostu, a właściwie kładki przez rzekę, która przepływa przez gminę. Cieszę się z tej inwestycji, ponieważ wpłynie ona bardzo pozytywnie na rozwój turystyki rowerowej w naszej gminie. Dzięki tej kładce połączmy dwie miejscowości – Buczynę i Radwanice, a co za tym idzie szlaki rowerowe.

Ale to nie wszystkie rozwiązania, które połączą poszczególne miejscowości gminy?
– Plany zakładają również budowę ulicy Akacjowej i ulicy Mechanicznej, które połączą Radwanice i Przesieczną . Na to zadanie otrzymaliśmy rządowe wsparcie w wysokości 2 milionów złotych, tyle samo dołożymy z budżetu gminy. Zakres inwestycji obejmuje budowę drogi i wszystkich sieci, a także montaż oświetlenia. Ciągle wnioskujemy też o wsparcie kolejnych inwestycji drogowych. Chcemy zmienić nawierzchnię szutrową na twardą w miejscowościach gdzie istnieje już zabudowa rodzinna.

Czy pandemia i wojna w Ukrainie, której świadkami jesteśmy od lutego, wpływają negatywnie na plany gminy?
– Oczywiście pandemia koronawirusa ma duży wpływ na nasza sytuację. Głównie poprzez brak pracowników w firmach, z którymi współpracujemy. Również wojna u naszych sąsiadów wpływa na to negatywnie. Nie jest tajemnicą, że firmy wspierały się pracownikami z Ukrainy, ale teraz ci ludzie zostali powołani do wojska by walczyć. Liczymy jednak na to, że to problem przejściowy i niebawem będziemy mogli kontynuować naszą pracę nie martwiąc się o to czy nasi wykonawcy mają wystarczającą liczbę pracowników i czy na budowie nie zabraknie materiałów.

 

Wybrane dla Ciebie

Gmina Radwanice rozbuduje sieć ścieżek rowerowych

Wiele samorządów inwestuje w rozbudowę swojej bazy turystycznej by przyciągnąć mieszkańców regionu. Jednym z nich jest Gmina Radwanice, która w najbliższych miesiącach planuje rozbudowę sieci ścieżek rowerowych.

Mieszkańcy Radwanic będą się bawić na wspólnej wigilii

W najbliższy piątek, 17 grudnia, w Radwanicach zorganizowana zostanie wigilia dla mieszkańców. Każdy będzie mógł przyjść, spędzić wspólnie czas i skosztować wigilijnych potraw.

Sport

Nie odpoczywają, tylko grają. Kolejne sparingi

Nasze drużyny piłkarskie są już po pierwszych swoich sparingach. Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin pokonali Górnika Zabrze 3:0, Miedź Legnica przegrała z Wartą Poznań 0:1, a zawodnicy Górnika Polkowice nieoczekiwanie znaleźli sposób na Chrobrego Głogów wygrywając 2:1.