×
*** Ogniska COVID-19 w lubińskim szpitalu. Pacjenci czekali godzinami na przyjęcia na SOR *** Od czwartku uczniowie klas V podstawówki i starsi będą uczyć się zdalnie ***

Piękny prezent na Mikołajki od władz gminy i powiatu. „Prawdziwy dom”

Burmistrz Polkowic i starosta powiatu wcielili się dzisiaj w rolę Mikołajów. Łukasz Puźniecki i Kamil Ciupak wręczyli rodzinie zastępczej klucze do nowego, dwupoziomowego mieszkania w centrum miasta. Państwo Daria i Arkadiusz Wróblewscy nie kryli wzruszenia. W nowym lokum wychowywać będą wspólnie siedmioro dzieci.

To były wyjątkowe Mikołajki w Polkowicach. Dzięki staraniom władz gminy i powiatu polkowickiego, udało się znaleźć nowe, przestronne mieszkanie dla państwa Wróblewskich, którzy prowadzą rodzinny dom dziecka.

– Mieszkaliśmy wcześniej w Brunowie, wynajmowaliśmy tam dom, potem na Polkowicach Dolnym w niewielkiej szeregówce. Ale nowe mieszkanie robi naprawdę wrażenie. Jesteśmy bardzo wdzięczni i zadowoleni. To szok, z jak ciepłym przyjęciem tutaj się spotkaliśmy. Pierwszy raz z pieczą zastępczą spotkałam się 18 lat temu, kiedy adoptowałam pierwsze dziecko. I tak pomału szkoliłam się na rodzinę zastępczą, aczkolwiek tak naprawdę nigdy nie chciałam być rodziną zastępczą. Ale kiedy miałam już syna, postanowiłam powiększyć rodzinę i potem pod moje skrzydła trafiły dwie dziewczynki. Serce podpowiadało mi, że muszę poznać te dzieci i gdy pojechałam, tak już one ze mną zostały. Są już ze mną 15 lat – wspomina pani Daria.

Obecnie państwo Wróblewscy wychowują dziewięcioro dzieci, ale w nowym mieszkaniu będzie ich mieszkała siódemka.

-Każde już wybrało sobie pokój. Meble niedługo przyjadą, mamy nadzieję, że święta Bożego Narodzenia spędzimy już tutaj. To jest nasz dom, to jest dom tych dzieci. Robimy to wszystko dla nich – mówił pan Arkadiusz.

To pierwsza taka inicjatywa władz gminy Polkowice.

-Bardzo się cieszę, że właśnie w tym dniu, świętego Mikołaja, może sprawić tej rodzinie tak wielką niespodziankę. To wspaniali ludzie, którzy opiekują się dziećmi, które potrzebują miłości na co dzień. Życzę im wszystkim, by żyło im się tutaj w Polkowicach, w tym miejscu, jak najlepiej, aby ten dom przepełniony był pozytywnymi uczuciami, jak miłość i szczęście – powiedział burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Starosta polkowicki podkreślił, że pomoc takim ludziom to wręcz obowiązek lokalnego samorządu.

– Gratuluję takiej decyzji burmistrzowi, a rodzinie życzę, by było to najlepsze miejsce na świecie dla was. Życzę państwu, by ten proces udomowienia przebiegł szybko i bezboleśnie, żeby te meble chciały wszystkie pasować i byście mogli się jak najszybciej wprowadzić do tego nowego mieszkania – powiedział wzruszony starosta powiatu polkowickiego, Kamil Ciupak.

Od redakcji: rodzina państwa Wróblewskich wyraziła zgodę na publikację wizerunku dzieci.

 

Wybrane dla Ciebie

Czas na usamodzielnienie. Czworo nastolatków w nowym mieszkaniu

Dzięki wsparciu gminy Polkowice i powiatu oraz pomocy Fundacji Veritas i ratownikom-górnikom z Maltańskiego Legionu, czworo nastolatków z pieczy zastępczej zamieszkało w swoim nowym domu. Mieszkanie o powierzchni ponad 80 metrów kwadratowych znajduje się w samym centrum miasta. Nowi lokatorzy mają do swojej dyspozycji osobne przestronne, umeblowane pokoje, wspólną kuchnię z jadalnią, salon i łazienkę.

Dzieci z polkowickiego „Skarbka” przeprowadziły się do nowej siedziby

Już raz los obszedł się z nimi brutalnie i okrutnie. Teraz mają komfortowy i nowoczesny dom. Dzieci z pieczy zastępczej, które do tej pory mieszkały w starym i wysłużonym budynku przy Browarnej przeprowadziły się do nowego obiektu przy Makowej, w ekskluzywnej dzielnicy willowej na Polkowicach Dolnych.

Święto rodzin zastępczych. To dar serca i ciężki trud

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Z tej okazji Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach zaprosiło na wspólne spotkanie wszystkie rodziny zastępcze z powiatu polkowickiego.

Młodzi wojownicy trenują pod okiem Armii Polkowice

Na co dzień zmagają się z trudnościami i rzeczywistością, w jakiej przyszło im żyć. Na szczęście w walce z przeciwnościami losu nie są osamotnieni. Ponad 30-osobowa grupa dzieci i młodzieży z pieczy zastępczej intensywnie trenuje kickboxing pod okiem trenerów.

Sport

Poważne osłabienie Zagłębia. Kingi nie zobaczymy już w tym sezonie

Fatalne wieści nadeszły z obozu szczypiornistek Zagłębia Lubin. Kontuzja Kingi Jakubowskiej okazała się niestety bardzo poważna. Najskuteczniejsza zawodniczka w szeregach Miedziowych zerwała więzadła w kolanie i kibice już jej nie zobaczą w tym sezonie na parkietach PGNiG Superligi Kobiet. 

Na sygnale

Leżał w bezruchu na chodniku. Pomoc nadeszła w ostatniej chwili

W późny niedzielny wieczór wracali do domu. Gdy szli rzadko uczęszczaną alejką, zauważyli leżącego na ziemi mężczyznę. Podbiegli, by mu pomóc. Był już mocno wyziębiony. Do chwili przyjazdu zespołu karetki pogotowia, kontrolowali jego czynności życiowe. Gdyby pomoc nie nadeszła w porę, sytuacja ta mogłaby zakończyć się dla 53-latka tragicznie. 

Rozmaitości

Radość i uśmiech dzieci był najcenniejszą nagrodą

Kilkaset paczek ze słodyczami, artykułami spożywczymi, środkami czystości i przyborami szkolnymi trafiło do kilku placówek opiekuńczo-socjalnych w całym regionie zagłębia miedziowego. To efekt dorocznej akcji „Miedziany Mikołaj” organizowanej przez kibiców piłkarskiego Zagłębia Lubin.