Strona główna » Pielęgniarki z PCUZ wyróżnione prestiżowym odznaczeniem
*** Niebezpieczna sytuacja na Odrze i jej dopływach. Poziom wody rośnie z godziny na godzinę. Najgorzej będzie jednak za dwa, trzy dni. Mieszkańcy z niepokojem śledzą poziom rzek i cieków wodnych ***
Pielęgniarki z PCUZ wyróżnione prestiżowym odznaczeniem
Honorowa odznaka branżowa „Bene Meritus” trafiła do dwóch kolejnych pielęgniarek z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych – Małgorzaty Bidzińskiej i Beaty Frączek. To jedno z najważniejszych branżowych odznaczeń, przyznawanych przez środowisko pielęgniarskie.
Najpierw był wniosek z macierzystego zakładu pracy, wysłany do Wrocławia. Potem zebrała się kapituła odznaczenia, która wskazała na najlepsze w tym roku dolnośląskie pielęgniarki. Wśród nich znalazły się dwie panie z Polkowic. Wręczenie odznaczeń odbyło się na wielkiej gali we Wrocławiu.
Teraz wyróżnione pielęgniarki spotkały się z burmistrzem Polkowic i swoimi przełożonymi. Były gratulacje, kwiaty i upominki. Były także podsumowania i refleksje kilkudziesięciu lat pracy w zawodzie.
– Zawodowo od samego początku moje życie wiąże się z pracą z dziećmi. Najpierw pracowałam w szpitalu wojewódzkim na oddziale dziecięcym. Teraz pracuję w środowisku nauczania i wychowania w Szkole Podstawowej nr 2. To bardzo wdzięczni pacjenci i rodzice. Świetna współpraca z dyrekcją szkoły i personelem. Swój zawód traktuję jako misję pomagania drugiemu człowiekowi – mówi Małgorzata Bidzińska, jedna z odznaczonych pielęgniarek.
– Od dwudziestu dziewięciu lat jestem pielęgniarką środowiskowo-rodzinną. W domach pacjentów pobieram krew, robię injekcje, mierzę ciśnienie, ale także wspieram pacjentów mentalnie. Uważam, że to jest tak samo potrzebne, jak czynności medyczne. Rozmawiam dużo, tłumaczę, pocieszam. Pokazuję, że nie jest tak źle, jak przeważnie myślą. Robię po prostu wszystko, żeby pacjent był szczęśliwy po mojej wizycie – mówi Beata Frączek, druga z wyróżnionych.
Uhonorowanie odznaką „Bene Meritus” jest za każdym razem wielkim przeżyciem dla pielęgniarek i położnych. Noszone później z dumą odznaki stylizowane na pielęgniarski czepek, są namacalnym dowodem ich poświęcenia i służby drugiemu człowiekowi.
– Bardzo jesteśmy wdzięczne za to, że pielęgniarki w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych są doceniane za swoją pracę. To odznaczenie jest dla nas bardzo ważne, bo można je otrzymać tylko raz w swoim życiu zawodowym – dzieliły się wrażeniami uhonorowane pielęgniarki.
– Co roku mamy wielki kłopot z zaproponowaniem kapitule wrocławskiej dwóch pielęgniarek z naszej przychodni, bo na to wyróżnienie zasługuje ich zdecydowanie więcej. Nasza placówka, jako podmiot zatrudniający do dwustu pielęgniarek, może w ciągu roku wyznaczyć tylko dwie osoby. No i za każdym razem jest to dla nas trudny wybór, z czego z jednej strony bardzo się cieszę, bo oznacza, że wysoki poziom zawodowy i empatia, jakie cechują nasze pielęgniarki i położne, wprost przekłada się na poziom opieki nad naszymi pacjentami – zwraca uwagę Marzena Czarzasta-Omińska, naczelna pielęgniarek w PCUZ.
Gratulacje obu pielęgniarkom złożył także podczas specjalnego spotkania włodarz Polkowic. Przyznał, że branżowe odznaczenie w tak ważnym obszarze, jakim jest służba zdrowia, ma szczególna wagę.
– Ta nagroda cieszy podwójnie. Przyznawana jest przez środowisko pielęgniarskie, czyli z zewnątrz doceniane są te talenty, doświadczenie i dorobek polkowickich pielęgniarek. Gratuluję wyróżnionym paniom wytrwałości, gratuluję empatii i życzliwości, którymi obdarowują swoich pacjentów każdego dnia. Gratuluję ich profesjonalizmu, który wyznacza wysoki standard usług zdrowotnych w naszej przychodni – mówi burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.
O przyznaniu odznaki honorowej „Bene Meritus” decyduje kapituła, złożona z członków Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu. Odznaka przyznawana jest za „wyróżniającą postawę zawodową, upowszechnianie i przestrzeganie zasad etyki zawodowej oraz wzorowe wykonywanie obowiązków zawodowych”.
Odznaka przyznawana jest raz w roku podczas uroczystej gali. Do tej pory honorowe odznaczenie branżowe „Bene Meritus” przyznano szesnastu pielęgniarkom i położnym z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.
Sytuacja na rzece Kaczawa w Legnicy jest wciąż dramatyczna. Mieszkańcom udało się obronić miasto przed zalaniem, ale do miasta nadciąga fala kulminacyjna. W najbliższych dniach poziom wody w Kaczawie i Czarnej Wodzie na pewno wzrosną.
Jak mogliśmy się tego spodziewać, stan ostrzegawczy na Odrze w Ścinawie został już przekroczony. Według pomiarów z godziny 16.10, wodowskaz pokazał 368 cm, podczas gdy stan ostrzegawczy wynosi 350 centymetrów. Przypomnijmy, że stan alarmowy to 400 cm.
Nie będą mile wspominać piłkarze KGHM Zagłębia Lubin dzisiejszego pobytu w Kielcach. Przegrali 0:2 z niżej notowaną Koroną i stracili dwóch swoich zawodników. Kajetan Szmyt i Dawid Kurminowski nabawili się kontuzji. Ich występ w kolejnych meczach stoi pod znakiem zapytania. A gole dla gospodarzy zdobyli Resta i Dalmau.
Służby porządkowe i ratunkowe apelują do wszystkich mieszkańców miast i wsi objętych zagrożeniem powodziowym, by nie uprawiali tzw. turystyki powodziowej. – Unikajmy spacerów po wałach przeciwpowodziowych, absolutnie nie zbliżajmy się do lustra wody a przede wszystkim wykonujmy polecenia służb, w tym policji czy straży pożarnej – apelują policjanci z Legnicy.
Po reprezentacyjnej przerwie, na boiska powróciła ekstraklasa. O kolejne ligowe punkty powalczą dziś piłkarze KGHM Zagłębia Lubin. W wyjazdowym meczu podopieczni trenera Waldemara Fornalika zmierzą się z Koroną Kielce.
Niebezpiecznie podnosi się stan wód w Odrze i jej dopływach. Wzrost lustra wody odnotowano w punktach pomiarowych na Odrze w Ścinawie, Malczycach i Głogowie. Dramatyczna sytuacja panuje w Legnicy, gdzie z koryta wylała Kaczawa i mieszkańcy bronią wałów. Groźnie jest również w rejonie biegu Cichej Wody.
Nie będą mile wspominać piłkarze KGHM Zagłębia Lubin dzisiejszego pobytu w Kielcach. Przegrali 0:2 z niżej notowaną Koroną i stracili dwóch swoich zawodników. Kajetan Szmyt i Dawid Kurminowski nabawili się kontuzji. Ich występ w kolejnych meczach stoi pod znakiem zapytania. A gole dla gospodarzy zdobyli Resta i Dalmau.
Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 30-letni mieszkaniec gminy Lubin, który jechał swoim autem pod wpływem alkoholu. Dodatkowo złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. By uniknąć konsekwencji karnych, na widok policjantów, uciekł zostawiając w środku auta pasażera.
Sytuacja na rzece Kaczawa w Legnicy jest wciąż dramatyczna. Mieszkańcom udało się obronić miasto przed zalaniem, ale do miasta nadciąga fala kulminacyjna. W najbliższych dniach poziom wody w Kaczawie i Czarnej Wodzie na pewno wzrosną.