×
*** Związek Piłki Ręcznej w Polsce chce, by Lubin był jednym z miast, w którym odbędą się mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet w 2026 r. ***

Pielęgniarki z PCUZ wyróżnione prestiżowym odznaczeniem

Honorowa odznaka branżowa „Bene Meritus” trafiła do dwóch kolejnych pielęgniarek z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych – Małgorzaty Bidzińskiej i Beaty Frączek. To jedno z najważniejszych branżowych odznaczeń, przyznawanych przez środowisko pielęgniarskie.

Najpierw był wniosek z macierzystego zakładu pracy, wysłany do Wrocławia. Potem zebrała się kapituła odznaczenia, która wskazała na najlepsze w tym roku dolnośląskie pielęgniarki. Wśród nich znalazły się dwie panie z Polkowic. Wręczenie odznaczeń odbyło się na wielkiej gali we Wrocławiu.

Teraz wyróżnione pielęgniarki spotkały się z burmistrzem Polkowic i swoimi przełożonymi. Były gratulacje, kwiaty i upominki. Były także podsumowania i refleksje kilkudziesięciu lat pracy w zawodzie.

– Zawodowo od samego początku moje życie wiąże się z pracą z dziećmi. Najpierw pracowałam w szpitalu wojewódzkim na oddziale dziecięcym. Teraz pracuję w środowisku nauczania i wychowania w Szkole Podstawowej nr 2. To bardzo wdzięczni pacjenci i rodzice. Świetna współpraca z dyrekcją szkoły i personelem. Swój zawód traktuję jako misję pomagania drugiemu człowiekowi – mówi Małgorzata Bidzińska, jedna z odznaczonych pielęgniarek.

– Od dwudziestu dziewięciu lat jestem pielęgniarką środowiskowo-rodzinną. W domach pacjentów pobieram krew, robię injekcje, mierzę ciśnienie, ale także wspieram pacjentów mentalnie. Uważam, że to jest tak samo potrzebne, jak czynności medyczne. Rozmawiam dużo, tłumaczę, pocieszam. Pokazuję, że nie jest tak źle, jak przeważnie myślą. Robię po prostu wszystko, żeby pacjent był szczęśliwy po mojej wizycie – mówi Beata Frączek, druga z wyróżnionych.

Uhonorowanie odznaką „Bene Meritus” jest za każdym razem wielkim przeżyciem dla pielęgniarek i położnych. Noszone później z dumą odznaki stylizowane na pielęgniarski czepek, są namacalnym dowodem ich poświęcenia i służby drugiemu człowiekowi.

– Bardzo jesteśmy wdzięczne za to, że pielęgniarki w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych są doceniane za swoją pracę. To odznaczenie jest dla nas bardzo ważne, bo można je otrzymać tylko raz w swoim życiu zawodowym – dzieliły się wrażeniami uhonorowane pielęgniarki.

– Co roku mamy wielki kłopot z zaproponowaniem kapitule wrocławskiej dwóch pielęgniarek z naszej przychodni, bo na to wyróżnienie zasługuje ich zdecydowanie więcej. Nasza placówka, jako podmiot zatrudniający do dwustu pielęgniarek, może w ciągu roku wyznaczyć tylko dwie osoby. No i za każdym razem jest to dla nas trudny wybór, z czego z jednej strony bardzo się cieszę, bo oznacza, że wysoki poziom zawodowy i empatia, jakie cechują nasze pielęgniarki i położne, wprost przekłada się na poziom opieki nad naszymi pacjentami – zwraca uwagę Marzena Czarzasta-Omińska, naczelna pielęgniarek w PCUZ.

Gratulacje obu pielęgniarkom złożył także podczas specjalnego spotkania włodarz Polkowic. Przyznał, że branżowe odznaczenie w tak ważnym obszarze, jakim jest służba zdrowia, ma szczególna wagę.

– Ta nagroda cieszy podwójnie. Przyznawana jest przez środowisko pielęgniarskie, czyli z zewnątrz doceniane są te talenty, doświadczenie i dorobek polkowickich pielęgniarek. Gratuluję wyróżnionym paniom wytrwałości, gratuluję empatii i życzliwości, którymi obdarowują swoich pacjentów każdego dnia. Gratuluję ich profesjonalizmu, który wyznacza wysoki standard usług zdrowotnych w naszej przychodni – mówi burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

O przyznaniu odznaki honorowej „Bene Meritus” decyduje kapituła, złożona z członków Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu. Odznaka przyznawana jest za „wyróżniającą postawę zawodową, upowszechnianie i przestrzeganie zasad etyki zawodowej oraz wzorowe wykonywanie obowiązków zawodowych”.

Odznaka przyznawana jest raz w roku podczas uroczystej gali. Do tej pory honorowe odznaczenie branżowe „Bene Meritus” przyznano szesnastu pielęgniarkom i położnym z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Roman Tomczak/Urząd Gminy Polkowice

 
medal2
medal3
medal4
medal5
medal6

Wybrane dla Ciebie

Uczniowie z Gminy Kotla znów ćwiczą na SKS

W zdrowym ciele zdrowy duch – ta zasadę nauczyciele i trenerzy młodzieży szkolnej chcą przekazać swoim podopiecznym. Kolejna grupa dzieci ze szkoły podstawowej w Kotli korzysta z dodatkowych zajęć sportowych po lekcjach.

Muzeum Miedzi zaprasza mieszkańców na spacer z historią

Szykuje się kolejne spotkanie dla miłośników historii regionu. Muzeum Miedzi zaprasza na spacer poświęcony widokom Legnicy w twórczości Theodora Blatterbauera. Spotkanie poprowadzi Konrad Byś, kierownik Działu Historii Muzeum.

Czy twoje dziecko ma problemy w nauce? Niech zrobi test!

Przez pięć dni – od 5 do 10 października dostępny będzie Ogólnopolski Test Dysleksji. Wykonać go może każdy kto ma problemy z nauką – udział jest bezpłatny, wystarczy pobrać aplikację lub zalogować się przez przeglądarkę.

Ukradł słuchawki. Policja poszukuje mężczyzny ze zdjęć

Poznajecie mężczyznę, który jest na zdjęciach z monitoringu? Policja poszukuje go w związku z kradzieżą sprzętu ze sklepu.

Trzeźwy poranek wcale nie był taki trzeźwy

Legnicka drogówka po raz kolejny kontrolowała trzeźwość kierowców jeżdżących po drogach w regionie. Niestety po raz kolejny trafili się tacy, którzy po kilku głębszych wsiadali za kierownicę.

Bił, poniżał i groził swojej partnerce. Trafił za kratki

Napięć lat za kratki może trafić 37-latek, który od dawna znęcał się nad swoją partnerką. W czasie ostatniej awantury kobieta zadzwoniła po policję. Mundurowi, którzy pojawili się pod wskazanym adresem aresztowali delikwenta. Mężczyzna trafił do celi i będzie przed sądem odpowiadał za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad kobietą.