×
*** Zginął 41-letni operator samojezdnych maszyn górniczych pod ziemią. Spadły na niego skały. W KGHM ogłoszono trzydniową żałobę. ***

Pisklaki sokoła wędrownego z HM Głogów i ZWR już mają imiona

Luna, Uncja, Rudna, Flotka, Miedziak i Flotek – takie imiona sokołom wędrownym nadali pracownicy Huty Miedzi Głogów oraz Zakładów Wzbogacania Rud. Przypomnijmy, że ptaki zagnieździły się na kominie HM Głogów oraz na platformie budynku ZWR w Polkowicach.

Na kominie Huty Miedzi Głogów mieszkają mała samiczka o imieniu Uncja i jej mama – Luna. Z kolei na budynku Zakładów Wzbogacania Rud w Polkowicach gniazdują dwie samiczki: Rudna i Flotka oraz dwa samczyki o imionach: Miedziak i Flotek.

-Młode sokoły, które wykluły się w tym roku w gniazdach na terenie dwóch oddziałów KGHM mają się świetnie. Są w dobrej kondycji zdrowotnej, zmieniły upierzenie na ciemnobrązowe i coraz rzadziej widać je w gnieździe na kominie Huty Miedzi Głogów oraz ZWR-ach. Ptaki usamodzielniają się, wykonują już pierwsze loty w pobliżu gniazda, w którym przyszły na świat – informuje Sylwia Jurgiel, rzeczniczka spółki KGHM Polska Miedź S.A.

Sokoły wędrowne mieszkają na kominie HM Głogów od wielu lat. Niedawno zadomowiły się także na budynku głównym Zakładów Wzbogacania Rud w Polkowicach. Wykluły się tam cztery młode ptaki. Sokoły zostały zaobrączkowane i otrzymały specjalną żółtą obrączkę (ornitologiczną), przeznaczoną dla sokołów gniazdujących na terenach miejskich – urbanistycznych oraz niebieską – obserwacyjną zakładaną dla ptaków dzikich urodzonych w naturze.

– To wyjątkowa sytuacja, że kolejna para sokołów znalazła dom w oddziale ZWR. Najwyraźniej monolityczny wysoki budynek okazał się doskonałym miejscem do odchowania piskląt. Panująca wokół cisza, spokój, brak ludzi w oknach i na balkonach jak to ma miejsce w klasycznym wieżowcu oraz dostępność pokarmu zadecydowały o zadomowieniu się tutaj sokołów – przypomina Dariusz Matijczak, główny specjalista ds. gospodarki leśnej w Hucie Miedzi Głogów.

Pracownicy głogowskiej huty opiekują się sokołami wędrownymi od 2009r. Wybudowali platformę, doglądają zwierząt, obrączkują. Teraz przyuczą swoich kolegów z ZWR-ów, którzy już myślą o postawieniu tam podobnej platformy lęgowej we wnęce budynku, a jeśli pozwolą na to możliwości techniczne również zostanie zainstalowany podgląd gniazda.

Codzienne życie sokoła wędrownego na kominie Huty Miedzi Głogów można obserwować za pośrednictwem specjalnie dedykowanej strony.

Przypomnijmy, że platforma lęgowa dla sokołów znajduje się na kominie H 120 tzw. „Koniczynce” Wydziału Pieca Zawiesinowego P-22 w Hucie Miedzi Głogów II. Od czasu jej zamontowania, zaobrączkowanych zostało już 46 piskląt. Dzięki monitoringowi ptaków wiadomo, że sokół z Głogowa o imieniu Giga wybrała życie w stolicy – gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Sokoły to jedne z najrzadszych ptaków w Polsce. Dzięki objęciu ich ścisłą ochroną populacja się rozwija. Co roku przybywa kilkanaście par lęgowych. Obecnie w całym kraju żyje około 100 par sokoła wędrownego.

 
s1-3
s6-1
s7
s8
s3-849x1024

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Kultur w Gminie Jerzmanowa! Zapraszamy!

Mieszkańców regionu zapraszamy do Jerzmanowej. Już w najbliższy weekend, a dokładniej w niedzielę 21 lipca, odbędzie się tam wyjątkowe wydarzenie – SPOTKANIE KULTUR! To pełna atrakcji impreza i koncerty ze specjalnie dobranym repertuarem. W tym roku na scenie wystąpią: Zespół NeoKlez, Jambo Africa, a gwiazdą wieczoru będzie ŁyDka gRubASa.

90. urodziny pani Marii Bachnik z Ustronia w Gminie Lubin

Kolejna z mieszkanek Gminy Lubin dołączyła do grona jubilatów, którzy świętowali swoje 90. urodziny. W lipcu z bliskimi świętowała Maria Bachnik. Z tej okazji odwiedzili ją przedstawiciele urzędu gminy – sołtys, ksiądz, sąsiedzi i wójt Tadeusz Kielan.

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.

Silnik motoparalotni się zatrzymał. Lądowali awaryjnie na stadionie RCS

W sobotni wieczór, kilkanaście minut po godzinie 20, doszło do wypadku motoparalotni w Lubinie. Jak przyznał pilot – silnik nagle się zatrzymał. Maszyna leciała w okolicach Lubina, a pilot wybrał stadion Regionalnego Centrum Sportowego jako najbezpieczniejsze miejsce do awaryjnego lądowania.

Handlował podróbkami i wpadł w ręce policjantów

Głogowscy policjanci zatrzymali 36 – latka, który podejrzany jest o handel podróbkami znanych marek.W trakcie przeszukania zajmowanych przez mężczyznę pomieszczeń mundurowi znaleźli ponad 100 sztuk odzieży, które miały zastrzeżone znaki towarowe i były sprzedawane jako oryginalne.

„Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary”

Kontynuując realizację programu pn. „Historia Polskich Kresów Wschodnich źródłem dumy narodowej – elementem pamięci Małych Ojczyzn”, w dniu 81. rocznicy tragicznych i bolesnych w historii Polski wydarzeń „Krwawej Niedzieli”, tj. 11 lipca, kiedy to w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach, Powiat Legnicki podjął inicjatywę uczczenia pamięci ofiar składając wiązanki […]

Na sygnale

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.