×
*** Związek Piłki Ręcznej w Polsce chce, by Lubin był jednym z miast, w którym odbędą się mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet w 2026 r. ***

Platforma Obywatelska ma plan na wygranie wyborów

W Lubinie spotkali się przedstawiciele i sympatycy Platformy Obywatelskiej. W Centrum Kultury Muza rozmawiali o zbliżających się wyborach parlamentarnych i propozycjach, które mają dla mieszkańców nie tylko regionu zagłębia miedziowego.

 

Inwestycja w samorządy, ochronę zdrowia, programy wsparcia seniorów czy edukację dzieci – to tylko niektóre z propozycji dyskutowanych na dzisiejszym spotkaniu. Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z poszczególnych miast chcą przekonać mieszkańców do swoich pomysłów licząc na zwycięstwo w jesiennych wyborach.

– Nasz cel to wygrane wybory. Pierwsze parlamentarne, potem samorządowe i europejskie. Wchodzimy właśnie w cykl wyborów, które zdecydują o wszystkim – mówi Piotr Borys, poseł PO z Lubina. – W zagłębiu miedziowym stawiamy na trzy elementy. Na rozwój, bezpieczeństwo i wygodne życie. W rozwoju przede wszystkim chodzi nam o to by KGHM jeszcze szybciej się rozwijał i inwestował w ten region. Chcemy zniwelować ogromne straty w niektórych samorządach – między innymi w Lubinie. Gwarantujemy, że zapełnimy miejsca w strefie ekonomicznej. Zrobimy wszystko by aglomeracja zagłębia miedziowego współpracowała gospodarczo.

Borys zapowiada, że kiedy PO wygra jesienne wybory w regionie powstanie nowy szpital.

– KGHM musi go wybudować – powiedział nam poseł PO. – Obecny szpital nie jest w stanie wypełnić swoich obowiązków ze względu na brak miejsc. Za ogromny błąd uważam to, że szpital powiatowy został sprywatyzowany – dodaje.

Ostatnim elementem mają być mieszkania dla młodych ludzi.

– Chcemy wybudować przynajmniej tysiąc mieszkań komunalnych w Lubinie. Od 20 lat nie powstało w tym mieście żadne mieszkanie komunalne. Podobny problem jest w Legnicy. Nie ma go w takiej skali w Polkowicach czy Głogowie, które budują mieszkania dla swoich mieszkańców – zapewnia Piotr Borys.

Wśród najważniejszych punktów jakie w trakcie spotkania wymienił poseł Robert Kropiwnicki z Legnicy był rozwój Polskiej Miedzi i zmiany w sposobie prowadzenia spółki.

– Od lat dyskutuje się o przetwórstwie miedzi. Ale żaden zarząd nawet nie podjął konkretnych prac by móc nie sprzedawać surówki miedzi czy półproduktów, tylko to, co później kupujemy w sklepach – często z tej samej miedzi, czyli rur czy innych rzeczy. Chodzi o rozpoczęcie myślenia inwestycyjnego w przyszłości. Mamy huty, mamy produkty, trzeba je w jakiś sposób przetwarzać. To szalenie ważne sprawy – stwierdza Kropiwnicki, który wspomniał również o zmianach w systemie opieki społecznej, wsparciu dla seniorów czy wdowiej emeryturze. – Chcemy by w przypadku śmierci jednego z małżonków drugi oprócz swojej emerytury dostawał również 50 proc. emerytury zmarłego. Mamy program, mamy dużo ciekawych propozycji. Uważam, że warto o tym rozmawiać i do nich przekonywać – dodał.

Na spotkaniu obecny był Łukasz Horbatowski, wójt Gminy Kotla, który walczy o miejsce na liście PO do Sejmu.

– Będziemy walczyć o to, żeby mieć swojego reprezentanta w Sejmie, bo Głogów zasługuje na to by mieć posła z Platformy Obywatelskiej. Wierzę, że to się uda. Jednak jeśli wyniki będą inne to oczywiście będziemy dalej działać w samorządzie. Już 13 lat jestem wójtem Gminy Kotla i zawsze będę pracował dla jej rozwoju – powiedział nam.

Łukasz Horbatowski przyznaje, że jest wiele palących problemów, szczególnie w samorządach, z którymi trzeba się zmierzyć.

– Dla mnie najważniejszy jest samorząd, z samorządu się wywodzę i w samorządzie spotykam się z najpilniejszymi problemami. To co mnie najbardziej boli, to kwestia finansowania samorządów. Wiele zadań zostało scedowanych na nasze braki, które udźwignąć muszą tak naprawdę mieszkańcy. To oni płacą podatki, a my z tych podatków, zamiast wydać je na rozwój gminy, coraz częściej musimy łatać dziury, które mamy przy bieżącej działalności, pomocy społecznej czy oświacie – wyjaśnia. – Samorządy się dławią. Przy obecnych kosztach i wysokiej inflacji zwyczajnie zaczyna nam brakować pieniędzy. Jeśli to się nie zmieni i samorządy będą miały coraz większe problemy finansowe to proszę pamiętać o jednym – wodę do mieszkańców dostarcza samorząd, ścieki również odprowadza samorząd. Jeśli samorządy będą miały problemy finansowe to może się to odbić bezpośrednio na mieszkańcach, a tego nikt z nas nie chce.

 

Wybrane dla Ciebie

Sztywny pal Azji zagra w Jerzmanowej! Zapraszamy!

Jeśli szukacie ciekawej propozycji na jesienne wieczory już 22 października zapraszamy do Stodoły w Jerzmanowej na koncert wyjątkowej grupy – Sztywny Pal Azji!

Uczniowie z Gminy Kotla znów ćwiczą na SKS

W zdrowym ciele zdrowy duch – ta zasadę nauczyciele i trenerzy młodzieży szkolnej chcą przekazać swoim podopiecznym. Kolejna grupa dzieci ze szkoły podstawowej w Kotli korzysta z dodatkowych zajęć sportowych po lekcjach.

Muzeum Miedzi zaprasza mieszkańców na spacer z historią

Szykuje się kolejne spotkanie dla miłośników historii regionu. Muzeum Miedzi zaprasza na spacer poświęcony widokom Legnicy w twórczości Theodora Blatterbauera. Spotkanie poprowadzi Konrad Byś, kierownik Działu Historii Muzeum.

Czy twoje dziecko ma problemy w nauce? Niech zrobi test!

Przez pięć dni – od 5 do 10 października dostępny będzie Ogólnopolski Test Dysleksji. Wykonać go może każdy kto ma problemy z nauką – udział jest bezpłatny, wystarczy pobrać aplikację lub zalogować się przez przeglądarkę.

Ukradł słuchawki. Policja poszukuje mężczyzny ze zdjęć

Poznajecie mężczyznę, który jest na zdjęciach z monitoringu? Policja poszukuje go w związku z kradzieżą sprzętu ze sklepu.

Trzeźwy poranek wcale nie był taki trzeźwy

Legnicka drogówka po raz kolejny kontrolowała trzeźwość kierowców jeżdżących po drogach w regionie. Niestety po raz kolejny trafili się tacy, którzy po kilku głębszych wsiadali za kierownicę.