×
*** Półtora roku bezwzględnego więzienia dla księdza Grzegorza O. z Lubina za posiadanie treści pedofilskich. Kapłan przyznał się do winy, wyrok nie jest prawomocny ***

Po 22 latach kolej powróciła do Chocianowa. Specjalny przejazd VIP-ów

Wielki dzień dla Chocianowa i jego mieszkańców. Po 22 latach, do miejscowości powróciła kolej. Dzisiaj na stację „Chocianów” wjechał pierwszy pociąg Kolei Dolnośląskich z VIP-ami na pokładzie. Od 11 grudnia pociągi będą kursować już normalnie. Dla mieszkańców przygotowano osiem par połączeń z Legnicy do Chocianowa przez Rokitki, Białą, Chojnów, Miłkowice i Jezierzany. Podróż potrwa około 40 minut.

Dzisiaj zorganizowano specjalny przejazd z Legnicy do Chocianowa. Na pokładzie pociągu Kolei Dolnośląskich znaleźli się m.in. marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek, wiceminister infrastruktury, Andrzej Bittel, wicewojewoda dolnośląski, Jarosław Kresa, marszałek województwa, Cezary Przybylski, władze samorządowe, radni, przedstawiciele Kolei Dolnośląskich. Punktualnie o 11. skład wyruszył z Legnicy, by w samo południe triumfalnie wjechać na peron stacji w Chocianowie.

-Wykluczenie komunikacyjne to jeden z większych problemów dotykających mieszkańców naszego kraju w różnych miejscowościach i na terenie całej Polski. Dzisiaj jesteśmy w Chocianowie, od 22 lat po raz pierwszy zawitał tutaj pociąg. To była inwestycja bardzo oczekiwana przez mieszkańców, co oznacza, że uruchomienie tej linii to rozwój gospodarczy oraz przykład bardzo dobrej współpracy między rządem, samorządem i spółkami kolejowymi, Kolejami Dolnośląskimi, PKP i PLK. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować całemu zarządowi sejmiku województwa oraz wszystkim tym, którzy mieli swój wkład w uruchomienie tej linii. Dziękuję panom Tymoteuszowi Myrdzie i radnemu Piotrowi Karwanowi za zaangażowanie w rozwój kolei na Dolnym Śląsku – powiedziała marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek.

Plan przywracania połączeń kolejowych w regionie jest jednym ze sztandarowych programów realizowanych przez samorząd województwa dolnośląskiego.

– Ta inwestycja i dynamiczny rozwój kolei na Dolnym Śląsku to efekt umowy koalicyjnej, którą podpisaliśmy na początku tej kadencji, i którą konsekwentnie realizujemy. Dziś pokazujemy, że dotrzymujemy słowa. Przywróciliśmy połączenia do Bielawy, Chocianowa, a wkrótce będą to następne miejscowości – w przyszłym roku ruszy Świeradów-Zdrój, Karpacz i kolejne, które we współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi, z przychylnością Ministerstwa Infrastruktury będziemy uruchamiać – przypomniał Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

Województwo Dolnośląskie przejęło linię kolejową Chocianów – Duninów w roku 2020. Rewitalizacja tego odcinka w połączeniu z równoległą rewitalizacją linii nr 316 w relacji Chojnów – Rokitki umożliwia ponowne włączenie Chocianowa do sieci regionalnych połączeń kolejowych. Mieszkańcy gminy Chocianów będą mogli dojechać m.in. do Legnicy i Wrocławia, co pozwoli im korzystać z kolejowych i autobusowych połączeń dalekobieżnych oraz dojazd do portu lotniczego w stolicy Dolnego Śląska. W ten sposób zlikwidowane zostaną problemy wynikające z wykluczenia komunikacyjnego.

-Warto mieć ambitne cele, warto było  ciężko pracować, żeby być dziś tu w Chocianowie. To wielki dzień dla mieszkańców Chocianowa, dla mieszkańców naszej małej Ojczyzny i dla naszej koalicji w Sejmiku Dolnośląskim. Prawo i Sprawiedliwość wspólnie z Bezpartyjnymi i Samorządowcami po raz kolejny udowadnia, że Dolnoślązacy mogą liczyć na nasze zaangażowanie i pracę na rzecz rozwoju Dolnego Śląska.  Nasze województwo jest ewenementem na skalę całej Polski –  żaden region nie przywrócił tyle zamkniętych przed laty linii kolejowych co my w tej kadencji. W tym miejscu serdecznie dziękuję za wszelkie wsparcie naszym parlamentarzystom, z marszałek Elżbietą Witek na czele, Zarządowi Województwa, naszym radnym i Tomaszowi Kulczyńskiemu, dzięki determinacji,  którego wszyscy się dziś tu spotkaliśmy – powiedział natomiast radny Piotr Karwan, przewodniczący klubu Prawo i Sprawiedliwość w Sejmiku Dolnośląskim.

Rewitalizacja linii 303 oraz 316 pochłonęła blisko 23 mln zł.

-Kolej to podstawa. Zresztą mamy doświadczenia z potencjalnymi inwestorami, którzy chcą u nas lokować swój kapitał i pytają o połączenia kolejowe, te towarowe i pasażerskie. To także rozwój choćby turystyki weekendowej, nasze miejscowości są przecież zapleczem dla dużych miast, których mieszkańcy chętnie wyjeżdżają poza miasto, by odpocząć w Chocianowie, Przemkowie, Gaworzycach. Brałem udział w konsultacjach poświęconych kolei aglomeracyjnej i mieszkańcy miejscowości, w których kiedyś funkcjonowała kolej, chcieliby powrócić do tych połączeń. Bo pamiętają, co stracili. Dzisiaj Chocianów odzyskuje kolej, czas na Polkowice i Gaworzyce. Na papierze wszystko wygląda bardzo dobrze, musimy tylko poczekać na odpowiedni projekt i wystarczające zaplecze finansowe – powiedział nam starosta polkowicki, Kamil Ciupak.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego rewitalizuje następne linie w regionie. Kolej wróci również m.in do uzdrowiskowego Świeradowa-Zdroju i do położonego u stóp Śnieżki Karpacza. Pociągi Kolei Dolnośląskich pojadą do tych dolnośląskich miast w 2023 roku.

W przyszłym roku Koleje Dolnośląskie będą obchodzić swoje 15-lecie. Spółka zaczynała od zleceń na trasach drugorzędnych, pokonując w 2009 roku 800 tys. kilometrów rocznie – w 2023 roku planowana jest praca eksploatacyjna na poziomie 12 milionów kilometrów.

 

Wybrane dla Ciebie

Kierował autem po dragach. Ale to dopiero początek listy zarzutów

Legniccy mundurowi zatrzymali 33-letniego kierowce Audi. Szybko wyszło na jaw, że wsiadł za kółko po zażyciu narkotyków. Jednak to był dopiero początek jego problemów.

Złodziejskie trio wpadło w ręce policjantów

7,5 roku za kratkami może spędzić 28-latek, który został zatrzymany przez legnickich policjantów po kradzieży. Szybko wyszło na jaw, że to nie pierwszy taki wyskok tego mężczyzny. Jego dwóm kolegom za kradzież grozi kara do 5 lat więzienia.

Żywa lekcja historii dla uczniów ósmych klas SP 4 w Polkowicach

Już po raz kolejny Stowarzyszenie Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego zorganizowało żywą lekcję historii. Tym razem dawni działacze Solidarności odwiedzili uczniów ósmych klas Szkoły Podstawowej nr 4 w Polkowicach.

Kierowca karetki winny kolizji. Został pouczony

Pouczeniem dla kierowcy karetki pogotowia ratunkowego zakończyła się dzisiejsza kolizja na skrzyżowaniu ulic Leśnej i Legnickiej w Lubinie.

Dachowanie na S3. Kierowca i nastoletni pasażer trafili do szpitala

Do poważnego zdarzenia doszło dzisiaj po południu na drodze ekspresowej S3 z Lubina w kierunku Polkowic. Na wysokości Obory, kierowca audi 80 złapał pobocze i wylądował na dachu. Poszkodowane zostały dwie osoby, które trafiły do lubińskiego szpitala.

Półtora roku bezwzględnego więzienia dla księdza Grzegorza O.

Były dyrektor Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Lubinie, ks. Grzegorz O. został skazany dzisiaj przez lubiński sąd na karę 1,5 roku bezwzględnego pozbawienia wolności za posiadanie treści pedofilskich. Kapłan przyznał się do winy. Wyrok nie jest prawomocny.