W ramach tegorocznych obchodów Dnia Osadnika w Gminie Lubin zorganizowano konkurs „Moje drzewo genealogiczne – moje korzenie”. Jego uczestnicy mieli za zadanie stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny na tle wydarzeń historycznych.
Do Ośrodka Kultury Gminy Lubin wpłynęło 40 prac – drzew genealogicznych, zarówno indywidualnych, jak i przygotowanych przez uczniów szkół podstawowych. Prace zaskakiwały pomysłowością, dbałością o szczegóły i starannością wykonania. Niektóre były tworzone technikami plastycznymi, inne – w formie cyfrowej. Część uczestników wzbogaciła swoje drzewa genealogiczne o fotografie, daty i opisy zawodów przodków, tworząc w ten sposób unikalne świadectwo rodzinnych losów.
Wszystkie prace oceniane były pod kątem: liczby pokoleń, merytoryczności i kompletności przedstawionych danych, graficznej prezentacji drzewa genealogicznego oraz oryginalności i sposobu narracji rodzinnej historii.
Oceny nadesłanych prac dokonało jury w składzie: Barbara Tórz – kierownik referatu oświaty, kultury, kultury fizycznej i zdrowia, Sylwia Rozkosz – rzecznik prasowa gminy Lubin, Magdalena Dubińska – dyrektor OKGL oraz Wioletta Olech – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce.
Jak przyznały członkinie jury, poziom konkursu był niezwykle wysoki. Prace wyróżniały się zarówno pod względem artystycznym, jak i merytorycznym. Wiele z nich ukazywało nieznane dotąd losy rodzin, sięgając do dokumentów i relacji dziadków czy pradziadków.
Jury przyznało trzy główne nagrody oraz dziesięć wyróżnień. Oto laureaci:
Nagrody główne:
• Karolina Pituch – uczennica Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim (kategoria: uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych)
• Ewa i Julia Przybylak – uczennica Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce (kategoria: uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych)
• Zuzanna Pęciak – mieszkanka Zimnej Wody, zgłoszenie indywidualne (kategoria: dorośli) Wyróżnienia:
• Maria Czebotarewska – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim
• Milena Dziurman – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych
• Jakub Grzyb – Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Niemstowie
• Oliwia Kowalczyk – Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Niemstowie
• Mikołaj Stefaniak – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych
• Aleksandra Szymańska – Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Niemstowie
• Julia Tyczyńska – Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim
• Ignacy Witek – mieszkaniec Karczowisk, zgłoszenie indywidualne
• Ewelina Zjawin – mieszkanka Miłosnej, zgłoszenie indywidualne
• Wojciech Czerwiński – mieszkaniec Obory, zgłoszenie indywidualne
Zwycięskie i wyróżnione prace stały się częścią wystawy „Moje korzenie”, prezentowanej podczas obchodów Dnia Osadnika. Wystawę można oglądać do końca marca w siedzibie OKGL.
Wadze Gminy Żukowice planują w tym roku wyremontować przyszkolne place. Placówki w Nielubi oraz Brzegu Głogowskim doczekają się poprawy infrastruktury.
Rada Gminy Lubin zagłosowała za uchwałą, dzięki której gminne zabytki zyskały kolejne wsparcie finansowe. Na wniosek wójta gminy Tadeusza Kielana przy zabezpieczono w budżecie pieniądze na remonty i konserwację zabytkowych obiektów sakralnych.
Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!
Jak co roku, centralne obchody Dnia Hutnika w KGHM rozpoczną się 4 maja od uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem św. Floriana – patrona hutników i strażaków – przed Hutą Miedzi Głogów. Główne uroczystości z udziałem władz Polskiej Miedzi zaplanowano na 9 maja. Z kolei 17 maja w Parku Miejskim w Legnicy odbędzie się hutniczy piknik […]
16 maja w Domu Kultury w Radwanicach odbędzie się kolejne Radwanickie Spotkanie Biznesu – wyjątkowe wydarzenie dedykowane lokalnym przedsiębiorcom, liderom oraz wszystkim zaangażowanym w rozwój gospodarczy gminy.
Już jutro, 26 kwietnia, tor w Krzydłowicach ponownie stanie się areną ekstremalnych motoryzacyjnych zmagań. Wiosenna edycja WRAK-RACE Krzydłowice to wydarzenie, którego nie możecie przegapić. Wstęp dla kibiców jest bezpłatny.
Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!