×
*** Związek Piłki Ręcznej w Polsce chce, by Lubin był jednym z miast, w którym odbędą się mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet w 2026 r. ***

Polityczna hucpa czy troska o mieszkańców. O co chodzi w tym sporze?

Trwa wymiana politycznych ciosów między gminą Polkowice i Chocianowem a władzami powiatu polkowickiego. Dzisiaj o poranku, bez udziału mediów, burmistrz Łukasz Puźniecki wraz ze swoim odpowiednikiem z gminy Chocianów – Tomaszem Kulczyńskim, podpisali porozumienie o dofinansowaniu bezpłatnej komunikacji z Polkowic do Chocianowa.

W ostatnich tygodniach, temat darmowej zbiorowej komunikacji w powiecie polkowickim rozgrzewa opinię publiczną do czerwoności. Polkowice i Chocianów nie szczędzą uszczypliwości i krytyki wobec postawy władz powiatu polkowickiego, które oskarżają o bezczynność i złośliwość w zapewnieniu mieszkańcom bezpłatnej komunikacji.

Dzisiaj o poranku na dworcu autobusowym w Polkowicach doszło do spotkania burmistrza Polkowic z burmistrzem Chocianowa. Obaj samorządowcy, bez udziału mediów, podpisali porozumienie o transporcie zbiorowym z Polkowic do Chocianowa.

-Wczoraj przestało obowiązywać porozumienie zawarte pomiędzy gminą Polkowice a gminą Chocianów, dotyczące bezpłatnej komunikacji pomiędzy oboma miastami. Była to inicjatywa dwóch gmin, która wybiega poza nasze kompetencje, a jest odpowiedzią na brak jakichkolwiek ruchów ze strony starostwa powiatowego w celu utworzenia bezpłatnej komunikacji na tej linii. Dzisiaj, w poczuciu odpowiedzialności za mieszkańców, za pasażerów, uczniów, młodzież dojeżdżającą do szkół średnich w Chocianowie i Polkowicach, podjęliśmy wspólnie decyzję o kontynuacji tego porozumienia – poinformował burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Gospodarz Polkowic skrytykował władze powiatu.

-Pomimo licznych apeli kierowanych do pana starosty, do powiatu polkowickiego, aby wziął w końcu na siebie odpowiedzialność za organizację ruchu pasażerskiego na tej linii, nie doczekaliśmy się na nie odpowiedzi. Dlatego taką decyzję musieliśmy podjąć my, aby pasażerów nie pozostawić samych sobie. Uspokajamy w poczuciu odpowiedzialności – ta linia będzie funkcjonować dalej. W dalszym ciągu będziemy także wywierać naciski i presję na pana starostę, aby w końcu zrozumiał, że bezpłatna komunikacja w powiecie polkowickim jest wartością, którą warto rozwijać. Widać to chociażby po obłożeniu linii do Chocianowa – czytamy w informacji prasowej UG w Polkowicach.

Z kolei burmistrz Chocianowa, podkreślił, że podejmowane wspólnie z burmistrzem Polkowic działania mają na celu pracę i służbę dla mieszkańców.

– My pracujemy, a radny z Gaworzyc, Kamil Ciupak, śpi. Tak nie może być. Jesteśmy dziś tutaj ponieważ dzisiaj bezpłatna komunikacja do Chocianowa i z powrotem nie pojechałaby do szkół, n ie zawiozłaby mieszkańców do lekarza, do urzędów powiatowych. Mówimy temu stanowcze „nie”. Gmina Chocianów, jako największa obszarowo w powiecie polkowickim, sprzeciwia się obecnej polityce starostwa polkowickiego, polityce eliminacji i wykluczenia. Polityce, która w naszym przekonaniu zmierza do faworyzowania okręgu wyborczego radnego Ciupaka. My domagamy się uwagi. Nasi mieszkańcy chcą być zauważeni. Chcą, aby komunikacja na terenie powiatu polkowickiego była rozwijana o kolejne miejscowości, a nie tylko kontynuowana. Mam ze sobą listę poparcia takiego wniosku, podpisaną przez ponad pół tysiąca mieszkańców gminy Chocianów. Jestem przekonany, że tych podpisów udałoby się nam zdobyć w ciągu jednego dnia więcej, niż radny z Gaworzyc zebrał głosów na to, żeby rządzić tym starostwem. Ale nie o to chodzi. Chodzi o to, aby pokazać radnemu Ciupakowi, że to ona ma być dla gmin i dla mieszkańców powiatu, a nie na odwrót – powiedział burmistrz Chocianowa, Tomasz Kulczyński.

Kilkanaście dni temu władze powiatu polkowickiego wystosowały do mediów specjalny komunikat zarzucając drugiej stronie manipulację i uczynienie z tematu transportu zbiorowego, politycznej hucpy.

-Powiat dba o potrzeby mieszkańców racjonalnie wydając środki publiczne i realizując swoje ustawowe zadania również te w zakresie publicznego transportu zbiorowego. Żadna gmina w powiecie polkowickim nie jest i nie będzie wykluczona komunikacyjnie. Ataki medialne na powiat polkowicki mają charakter czysto polityczny, a nie troskę o dobro mieszkańców. Ich zadaniem jest celowe wprowadzają opinii publicznej w błąd. Powiat polkowicki w każdej chwili jest gotowy podjąć konkretne działania – przypomina starosta polkowicki, Kamil Ciupak.

Chwilę po ogłoszeniu przez gminę Polkowice informacji o podpisaniu porozumienia z Chocianowem, powiat zaprosił media na konferencję prasową, która odbędzie się tuż przed zaplanowaną na godz. 14. sesją Rady Powiatu.

 
a1
a2

Wybrane dla Ciebie

Muzeum Miedzi zaprasza mieszkańców na spacer z historią

Szykuje się kolejne spotkanie dla miłośników historii regionu. Muzeum Miedzi zaprasza na spacer poświęcony widokom Legnicy w twórczości Theodora Blatterbauera. Spotkanie poprowadzi Konrad Byś, kierownik Działu Historii Muzeum.

Czy twoje dziecko ma problemy w nauce? Niech zrobi test!

Przez pięć dni – od 5 do 10 października dostępny będzie Ogólnopolski Test Dysleksji. Wykonać go może każdy kto ma problemy z nauką – udział jest bezpłatny, wystarczy pobrać aplikację lub zalogować się przez przeglądarkę.

Ukradł słuchawki. Policja poszukuje mężczyzny ze zdjęć

Poznajecie mężczyznę, który jest na zdjęciach z monitoringu? Policja poszukuje go w związku z kradzieżą sprzętu ze sklepu.

Trzeźwy poranek wcale nie był taki trzeźwy

Legnicka drogówka po raz kolejny kontrolowała trzeźwość kierowców jeżdżących po drogach w regionie. Niestety po raz kolejny trafili się tacy, którzy po kilku głębszych wsiadali za kierownicę.

Bił, poniżał i groził swojej partnerce. Trafił za kratki

Napięć lat za kratki może trafić 37-latek, który od dawna znęcał się nad swoją partnerką. W czasie ostatniej awantury kobieta zadzwoniła po policję. Mundurowi, którzy pojawili się pod wskazanym adresem aresztowali delikwenta. Mężczyzna trafił do celi i będzie przed sądem odpowiadał za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad kobietą.

Jesteś ważna – zbadaj się! Zachęcają panie do badań profilaktycznych

Powiat Lubiński po raz kolejny zachęca mieszkanki regionu do badania w kierunku wczesnego wykrycia raka piersi. Październik jest miesiącem świadomości raka piersi dlatego kolejne samorządy oraz instytucje apelują do kobiet – zbadajcie się!