Strona główna » Polkowiccy samorządowcy lobbują na rzecz przywrócenia kolei
*** W Zakładach Górniczych Rudna doszło do tragicznego wypadku. W wyniku oberwania skał zginał 41-letni pracownik firmy zewnętrznej. W Polskiej Miedzi ogłoszono trzydniową żałobę. ***
Polkowiccy samorządowcy lobbują na rzecz przywrócenia kolei
Podczas drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu dojdzie do podpisania listu intencyjnego w sprawie przywrócenia połączeń na linii kolejowej Chocianów-Przemków-Niegosławice oraz linii kolejowej Głogów – Niegosławice. Tymczasem o powrót kolei do Polkowic walczą wspólnie burmistrz Wiesław Wabik i starosta Kamil Ciupak. Obaj samorządowcy spotkali się w tej sprawie z marszałkiem województwa dolnośląskiego.
Rozwój infrastruktury kolejowej na Dolnym Śląsku był przysłowiowym oczkiem w głowie poprzedniej ekipy rządzącej województwem. Koalicja Bezpartyjnych Samorządowców z Prawem i Sprawiedliwością mocno zabiegała o rewitalizację połączeń kolejowych. Także obecna ekipa z marszałkiem Pawłem Gancarzem na czele dąży do likwidacji wykluczenia kolejowego gmin. O przywrócenie kolei od wielu lat walczą władze gminy Polkowice. Poprzedni burmistrz Łukasz Puźniecki aktywnie włączył się w tę ideę, którą kontynuuje dziś jego następca.
Burmistrz Wiesław Wabik spotkał się ostatnio z marszałkiem województwa, Pawłem Gancarzem. Tematem rozmów były oczywiście plany usprawnienie komunikacji i podniesienie jakości życia mieszkańców gminy Polkowice i powiatu polkowickiego poprzez przywrócenie połączeń kolejowych. W dyskusji uczestniczył również starosta polkowicki, Kamil Ciupak.
– Jestem zadowolony z tego spotkania. Pan marszałek wyraził zrozumienie dla idei kontynuowania pracy nad pomysłem Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego. Przypominam, że celem jest skomunikowanie Głogowa, Polkowic i Lubina, dzięki czemu w najbliższych latach do Polkowic wrócą pociągi – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.
Przygotowana dokumentacja przedprojektowa zakłada budowę linii od Lubina przez polkowicką strefę ekonomiczną i dalej do Radwanic i Głogowa. Łącznie szacuje się, że linia będzie mieć niemal 60 km.
– Rozumiemy, że kolej to projekt rozłożony na wiele lat. Ale już dzisiaj rozmawiamy z władzami województwa o wyeliminowaniu wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców naszego regionu. Marszałek zgodził się z nami, że Zagłębie Miedziowe to drugi po Wrocławiu najbardziej rozwinięty gospodarczo region Dolnego Śląska. Do Polkowic przyjeżdża codziennie do pracy kilkanaście tysięcy osób. Dlatego chcemy oprzeć się na rozwiązaniach komunikacji regionalnej dawnego LGOM, oczywiście mając na względzie aktualne potrzeby. Do czasu uruchomienia połączeń kolejowych warto rozważyć komunikację autobusową na dawnej osi LGOM. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu usprawniło by skomunikowanie mieszkańców Polkowic z Głogowem, Legnicą, Lubinem i innymi miastami Dolnego Śląska – dodaje Wiesław Wabik.
Choć do pozostania w lidze wystarczył zaledwie jeden punkt w pięciu ostatnich meczach sezonu, zawodnicy MKS-u Zagłębia Lubin nie pozostawili nic przypadkowi i już w meczu z Piotrkowianinem zapewnili sobie utrzymanie.
Władze gminy Gaworzyce przestrzegają swoich mieszkańców przed osobami, które próbują wyłudzić pieniądze. – Proponują one pomoc w uzyskaniu dofinansowań m.in. na budowę domu, wymianę ogrzewania czy inne prace modernizacyjne – informują urzędnicy.
Wielkanoc to idealna okazja do odwiedzenia rodziny, wiosennego wypadu za miasto albo odkrywania uroków Dolnego Śląska. W tym roku Koleje Dolnośląskie ponownie przygotowały specjalną propozycję dla pasażerów – popularny Dolnośląski Bilet Weekendowy będzie ważny w święta, i – co więcej – będzie obowiązywał dłużej.
Kilka dni temu na kanale WeszloTV pojawił się materiał, w którym autor przekonywał, że cała Polska płaci na piłkarskie Zagłębie Lubin. „Bo skoro właścicielem klubu jest KGHM, spółka Skarbu Państwa, to my jako podatnicy, wszyscy płacimy na przeciętny klub”. Na reakcję kibiców nie trzeba było długo czekać.
Znamy szczegóły tegorocznych Dni Legnicy. Największe plenerowe wydarzenie muzyczne w mieście powraca w pełnej krasie. Święto miasta odbędzie się w terminie 27–29 czerwca (piątek–niedziela) na Polanie Angielskiej w Parku Miejskim. Przed nami trzy dni pełne muzyki, emocji i niezapomnianej zabawy – dla całych rodzin.
Choć do pozostania w lidze wystarczył zaledwie jeden punkt w pięciu ostatnich meczach sezonu, zawodnicy MKS-u Zagłębia Lubin nie pozostawili nic przypadkowi i już w meczu z Piotrkowianinem zapewnili sobie utrzymanie.
Do sądu doprowadzono 65-latka, który w miniony poniedziałek z młotkiem i kombinerkami w ręku wszedł do sekretariatu lubińskiej podstawówki i zaczął grozić pracownikom. Mężczyzna decyzja sadu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.
Władze gminy Gaworzyce przestrzegają swoich mieszkańców przed osobami, które próbują wyłudzić pieniądze. – Proponują one pomoc w uzyskaniu dofinansowań m.in. na budowę domu, wymianę ogrzewania czy inne prace modernizacyjne – informują urzędnicy.