×
*** Ponad 20 jednostek PSP i OSP z powiatów polkowickiego i głogowskiego walczyło z pożarem kamienicy w centrum Przemkowa ***

Polkowice jak „super miasteczko”. Najzamożniejsze miasto powiatowe

Gmina Polkowice po raz kolejny znalazła się na pierwszym miejscu wśród najbogatszych miast w Polsce. – Zamożność Polkowic przekłada się nie tylko na inwestycje w infrastrukturę, ochronę zdrowia czy poprawę bezpieczeństwa. To także wizerunek miasta, które wygląda pięknie, jak nigdy dotąd – komentuje burmistrz gminy, Łukasz Puźniecki.

Nie bez przyczyny, Polkowice nazywane są „super miasteczkiem”. Od wielu lat, w rankingu najzamożniejszych samorządów, gmina ta klasyfikowana jest na czołowych miejscach. Nie inaczej było w najnowszym plebiscycie pisma „Wspólnota”. Czołowa piątka rankingu w kategorii miast powiatowych pozostaje bowiem niezmienna od dwóch lat. Polkowice zajmują w niej pierwsze miejsce od ponad dekady.

W tym roku zamożność per capita („na głowę” jednego mieszkańca) wyniosła w gminie Polkowice 6787,87 zł. Za Polkowicami uplasowały się m.in. Grodzisk Mazowiecki (5553,72), Piaseczno (5331,36), Kozienice (5244,40) i Zakopane (4869,92).

– Najistotniejszym strumieniem naszych dochodów są podatki i opłaty lokalne, przede wszystkim od nieruchomości od osób prawnych. To blisko 32 procent ubiegłorocznych dochodów. Ale zamożność Polkowic przekłada się nie tylko na inwestycje w infrastrukturę, ochronę zdrowia czy poprawę bezpieczeństwa. To także wizerunek miasta, które wygląda pięknie, jak nigdy dotąd – mówi gospodarz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

W tym samym rankingu Głogów zajął 18., a Lubin 19. miejsce. W zestawieniu gmin wiejskich, na 15. miejscu sklasyfikowano Grębocice, na 20. gminę Rudna, 52. jest gmina Lubina, a 70. gmina Żukowice.

Ranking zamożności samorządów obliczany jest w oparciu o niezmienną od lat metodę. Zasadą jest dzielenie dochodów jednostki samorządu przez liczbę ludności. Przy dochodach pomijane są wpływy z dotacji celowych. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje sens rankingu.

 

Wybrane dla Ciebie

Polkowice wiceliderem inwestowania. Skuteczne zarządzanie wydatkami

Pismo Samorządu „Wspólnota” po raz kolejny zorganizowało plebiscyt samorządów pod względem wydatków inwestycyjnych. W rankingu: „Liderzy inwestycji”, drugie miejsce zajęła gmina Polkowice ze średnimi wydatkami na inwestycje per capita na poziomie 2368,20 zł.

Promesy dla samorządów. KGHM ważnym i kluczowym partnerem

Na kolejne finansowe wsparcie spółki KGHM mogły liczyć lokalne samorządy. Środki otrzymały m.in. gminy Gaworzyce, Jerzmanowa, Przemków, Kotla, Żukowice, Radwanice, gmina wiejska Głogów. – Rola KGHM w społecznej odpowiedzialności biznesu jest niezwykle ważna i widoczna, a jej przykładem jest choćby wsparcie lokalnych jednostek samorządu terytorialnego – mówił Piotr Karwan, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź. 

Były już prezes KGHM pożegnał się z samorządowcami

Odwołany dziś rano z funkcji prezesa spółki KGHM Polska Miedź S.A., Marcin Chludziński, przyjechał specjalnie na konferencję Związku Pracodawców, by pożegnać się z samorządowcami. – To był wspaniały czas móc współpracować ze wszystkimi samorządowcami. Dziękuję za budowanie marki KGHM w regionie – powiedział odchodzący prezes KGHM.

KGHM „najważniejszą firmą dla Polski” w rankingu Rzeczpospolitej

Spółka KGHM została wyróżniona przez redakcję Rzeczpospolitej prestiżową nagrodą za „najważniejszą firmę dla Polski”. Dyplom uznania odebrał prezes Polskiej Miedzi, Marcin Chludziński. Uroczysta gala z wręczeniem nagród odbyła się w strefie Rzeczpospolitej podczas trwającego Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Awans Gaworzyc w rankingu zamożnych gmin

Gmina Gaworzyce ma powody do satysfakcji. W dorocznym rankingu najbogatszych samorządów w Polsce, ta malownicza gmina na Wzgórzach Dalkowskich awansowała aż o 1045 pozycji!

Minister wręczył samorządowcom promesy na inwestycje po PGR-ach

Kiedyś w tych miejscowościach prężnie działały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Po upadku Polski Ludowej, PGR-y zniknęły z mapy kraju, a jedyną spuścizną były niszczejące dziś budynki i zubożenie lokalnej społeczności. Dzisiaj te wioski odzyskują blask. A jednym elementów napędzających rozwój są rządowe pieniądze. 

Sport

Skrzyżują rękawice w memoriale Wiesława Niemkiewicza

Już jutro, w sobotę, 10 grudnia, w sali sportowej Zespołu Szkół nr 2 przy Szpakowej w Lubinie odbędzie się memoriał pamięci Wiesława Niemkiewicza. Ten wyjątkowy turniej pięściarski organizowany jest przez Stowarzyszenie Boks Lubin. Patronat objął starosta lubiński, Paweł Kleszcz.