×
*** Nowym prezesem piłkarskiego KGHM Zagłębia Lubin został Paweł Jeż *** W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, odbędzie się 14. edycja Crossu Straceńców. Na liście startowej jest już ponad 400 śmiałków ***

Polkowice – tu chce się żyć! Najlepsza gmina w Polsce

Ogromne wyróżnienie dla Polkowic. Po raz kolejny gmina zajęła I miejsce w rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. W szrankach pokonała ponad 600 gmin miejsko – wiejskich z całego kraju! 

Wszystkie gminy w tej kategorii zostały ocenione pod względem wskaźników GUS, które obejmowały m.in. poziom wydatków inwestycyjnych, liczbę osób zatrudnionych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, saldo migracji czy liczbę absolwentów szkół ponadpodstawowych. Komisja jury pod przewodnictwem prof. Eugeniusza Sobczaka nie miała wątpliwości – pierwsza nagroda trafiła do gminy Polkowice, która w rankingu uzyskała najlepsze wskaźniki ekonomiczno – społeczne.

– Bardzo się cieszę, że gmina Polkowice ponownie staje na podium tego rankingu, i to na jego najwyższym stopniu. To dowód mądrego gospodarowania zasobami, które są w budżecie gminy. Rozwijamy naszą gminę, kładziemy duży nacisk na inwestycje, na rozwój społeczny, edukację i zdrowie – mówi burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Podstawą do opracowania rankingu są niezależne dane Głównego Urzędu Statystycznego, dlatego wyniki są jak najbardziej rzetelne i wiarygodne. Co ciekawe, że Polkowice były już po raz trzeci klasyfikowane w tym rankingu, i trzeci raz z rzędu otrzymały pierwszą nagrodę.

– Fakt, że jesteśmy liderem tego rankingu od kilku lat wskazuje, że podtrzymujemy dobre tempo rozwoju, które będziemy kontynuowali w kolejnych latach – dodaje gospodarz Polkowic.

W pozostałych kategoriach triumfowali: Kleszczów (gminy wiejskie), Karpacz (gminy miejskie) oraz Świnoujście (miasta na prawach powiatu). Uroczystość wręczenia okolicznościowych dyplomów odbyła się w reprezentacyjnej sali sejmowej im. Jacka Kuronia. Gminę Polkowice reprezentował Krzysztof Kaczanowski, dyrektor Wydziału Promocji, Turystyki i Komunikacji Społecznej UG w Polkowicach.

– To ogromne wyróżnienie dla Polkowic, być kolejny raz w gronie najlepiej rozwijających się samorządów w Polsce, a w swojej kategorii przewodzić od kilku edycji. Nagroda potwierdza, że nasza gmina jest świetnie zarządzana przez burmistrza Łukasza Puźnieckiego oraz jak wielką wagę przywiązuje on do stwarzania optymalnych warunków życia dla mieszkańców, w ramach polityki zrównoważonego rozwoju – zapewnia dyrektor wydziału, Krzysztof Kaczanowski.

Ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego to wspólna inicjatywa sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” oraz Politechniki Warszawskiej.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

 
dyplom2
dyplom3
dyplom4
dyplom5

Wybrane dla Ciebie

Strażnicy miejscy podsumowali ubiegły rok swojej służby

Straż Miejska w Polkowicach podsumowała ubiegły rok swojej działalności w mieście i gminie. Z przygotowanych statystyk wynika, że w 2022 roku polkowiccy funkcjonariusze przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca interwencji.

Nie wolno nam zapomnieć o tym miejscu. Wyjątkowa uroczystość

W Polkowicach odbyła się dzisiaj wyjątkowa uroczystość religijna. Przed wejściem do Parku Ewangelickiego odsłonięto bowiem dwujęzyczną tablicę pamiątkową, przypominającą o historii tego miejsca. Tam, gdzie dzisiaj jest park – kiedyś istniał cmentarz ewangelicki. Dlatego dzisiaj w podniosłej uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kościołów ewangelickich.

„Rzeź niewiniątek” na sesji budżetowej w Polkowicach

Radni, którzy w połowie roku przejęli władzę w Radzie Miejskiej w Polkowicach, urządzili na sesji budżetowej prawdziwą „rzeź niewiniątek”. Niczym maczetą cięli kolejne propozycje burmistrza gminy, tłumacząc się dobrem mieszkańców i zachowaniem dyscypliny finansowej. Tymczasem za chwilę może okazać się, że w mieście padnie koszykówka, Centrum Kultury przestanie robić imprezy, pacjenci nie będą mogli skorzystać […]

Polkowiccy radni chcą ściąć wydatki na rozwój sportu i promocję gminy

Na jutrzejszej sesji radni gminy Polkowice zadecydują o przyszłorocznym budżecie. Plan finansowy zyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej i co ciekawe, tegoroczny budżet zamknie się nadwyżką w wysokości 20 milionów złotych! Najwięcej emocji mogą wzbudzać propozycje radnych koalicyjnych dotyczących polkowickiego sportu i promocji gminy.

Rewitalizacja osiedla Dąbrowskiego w Polkowicach nieco się opóźni

Za kilka miesięcy poznamy dopiero wykonawcę zagospodarowania terenu osiedla Dąbrowskiego w Polkowicach. Poprzednia firma wycofała się z zadania i nowo wyłoniony projektant rozpoczął dopiero prace nad dokumentacją techniczną.

Inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Gminy w Polkowicach

W Polkowicach obradowała Młodzieżowa Rada Gminy. Na inauguracyjnym posiedzeniu ukonstytuowało się prezydium. Rada to organ doradczy burmistrza Polkowic. – Zachęcam radnych młodzieżowych do zgłaszania nowych rozwiązań, ale też do wzięcia odpowiedzialności za te zmiany – powiedział podczas sesji burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Na sygnale

Widzieliście ten samochód? Skradziono go z posesji w Lubinie!

Widzieliście ten samochód? Skradziono go w nocy, z poniedziałku na wtorek z posesji w Lubinie. Sprawę kradzieży bada policja, jednak właściciele samochodu zwrócili się do nas z prośba o publikację – być może ktoś z was widział to auto w tym czasie. Jeśli tak dajcie znać lubińskim policjantom.

Rozmaitości

Jak skutecznie i nowocześnie zarządzać lokalnym samorządem?

15 maja w murach Uczelni Jana Wyżykowskiego odbędzie się konferencja naukowa: „Współczesne wyzwania zarządzania samorządem lokalnym – analiza wieloaspektowa”. Wydarzenie ma charakter hybrydowy a celem jest prezentacja wyników badań naukowych oraz dobrych praktyk i dyskusja, które będą dotyczyły przemian społecznych w obszarze zastosowań nowoczesnych działań wspólnot samorządowych w Polsce i na świecie.