Aż trudno w to uwierzyć, ale Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach ma już 75 lat! Podczas uroczystej gali wręczono zaszczytne tytuły „Przyjaciela Biblioteki” i „Ambasadora Biblioteki”. Księgozbiór placówki liczy dziś około 90 tysięcy egzemplarzy.
Historia polkowickiej biblioteki jest bardzo ciekawa. Przyjmuje się, że oficjalnie istnieje ona od 1949 roku, a utworzono ją w jednej z kamienic na Rynku, potem krótko była w ratuszu.
– Ale już od 1946 roku zgłaszano potrzebę otwarcia biblioteki i taka, jako punkt biblioteczny, powstała w mieszkaniu prywatnym. Wszystkie przywiezione wtedy do Polkowic książki od razu zostały wypożyczone i przechodziły z rąk do rak – mówi Katarzyna Mich-Rutkowska, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach. – Tak więc od początku rola biblioteki, jako instytucji kultury, była bardzo ważna. I tak jest do dziś. Służymy, działamy na rzecz społeczności lokalnej, aktywizujemy kulturalnie – wymienia.
Od 2007 roku placówka znajduje się w budynku przy Zespole Szkół w Polkowicach, przejmując też wtedy zadania biblioteki powiatowej. Spotkanie inaugurujące jubileuszowe obchody było okazją do wspomnień, a także do uhonorowania osób, które w sposób szczególny angażują się w działalność biblioteki i wspierają jej rozwój.
Tytuł „Przyjaciela Biblioteki” otrzymała m.in. Jagoda Binio, wraz z dwiema córkami.
-Ze starszą córką, już od najmłodszych lat, uczestniczymy w Bajeczkowie. Przychodzimy na czytanie książeczek, zabawy tematyczne. Teraz dołączyła młodsza córka, a starsza bierze też udział w programie Sprytne rączki. Dla nas jest to przyjemność. Dziewczynki czekają co miesiąc, kiedy będzie ten czas, żeby tu przyjść i mile spędzić czas. Starsza córka jest w drugiej klasie, więc jej przygoda z czytaniem dopiero się zaczyna, ale dbamy o to, aby codziennie czytała – dodaje pani Jagoda.
Wśród uhonorowanych tytułem „Ambasador Biblioteki” byli m.in. burmistrz Łukasz Puźniecki, przewodniczący Rady Miejskiej, Zdzisław Synowiec, dwaj starostwie powiatu: Kamil Ciupak i Jan Wojtowicz.
– To szczególne wyróżnienie, ale również przyjęcie na siebie pewnego obowiązku służby w stosunku do tej instytucji – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki. – Cieszę się, że inaugurujemy wyjątkowy rok w historii polkowickiej biblioteki, 75. urodziny. Z tej okazji wszystkim pracownikom biblioteki, wszystkim czytelnikom składam najserdeczniejsze życzenia, aby to miejsce kwitło, aby było to miejsce spotkań, wymiany myśli, poglądów, ale również budowania więzi między mieszkańcami gminy i powiatu polkowickiego. Biblioteka to jest wielka brama do wielu, wielu światów, które możemy poznawać dzięki książkom i taką bibliotekę pamiętam z czasów szkolnych, z młodości i taką jest ta, która znajduje się w moim domu – dodaje.
Wydarzenia pod szyldem obchodów 75-lecia istnienia biblioteki odbywać się będą przez cały rok. Warto więc śledzić zapowiedzi na stronie internetowej placówki. O niektórych z nich również będziemy informować.
Wracamy do wczorajszego poważnego wypadku na trasie ekspresowej S3. Przypomnijmy, że na pasie w kierunku Lubina zderzyły się dwa pojazdy. Sprawcą zdarzenia był 46-letni kierowca toyoty, który nie dość, że nieprawidłowo zatrzymał się nagle na S3, to jeszcze był pod wpływem narkotyków.
To „Łowcy Głów” z Dolnego Śląska zatrzymali Dawida Z., który 18 stycznia wjechał samochodem w grupę przechodniów na głogowskiej starówce. Mężczyzna odjechał z miejsca zdarzenia przed przyjazdem policji i był poszukiwany przez dwa miesiące. Został zatrzymany wczoraj wieczorem.
Jedna osoba została poszkodowana w wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych. Do wypadku doszło na trasie ekspresowej S3 w kierunku Lubina, na wysokości stacji paliw koncernu BP.
W ramach tegorocznych obchodów Dnia Osadnika w Gminie Lubin zorganizowano konkurs „Moje drzewo genealogiczne – moje korzenie”. Jego uczestnicy mieli za zadanie stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny na tle wydarzeń historycznych.
W sobotę, 29 marca, w Radwanicach, zainaugurowana zostanie tegoroczna edycja Dolnośląskiej Międzygminnej Olimpiady Sportowej. Cały cykl odbędzie się na terenie siedmiu gmin i potrwa do 21 czerwca.
W sobotę, 29 marca, w Radwanicach, zainaugurowana zostanie tegoroczna edycja Dolnośląskiej Międzygminnej Olimpiady Sportowej. Cały cykl odbędzie się na terenie siedmiu gmin i potrwa do 21 czerwca.
Wracamy do wczorajszego poważnego wypadku na trasie ekspresowej S3. Przypomnijmy, że na pasie w kierunku Lubina zderzyły się dwa pojazdy. Sprawcą zdarzenia był 46-letni kierowca toyoty, który nie dość, że nieprawidłowo zatrzymał się nagle na S3, to jeszcze był pod wpływem narkotyków.
Pod koniec maja na skrzyżowaniu ulicy Przemysłowej z drogą wojewódzką 333 zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu. To odpowiedź władz gminy na postulaty działkowców, którzy po modernizacji drogi napotkali trudności z parkowaniem w pobliżu swoich ogródków.