×
*** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy *** Policjanci z Legnicy uratowali dwójkę małych dzieci, które spały w zamkniętym samochodzie w czasie upału ***

Polkowickie obchody Dnia Polskiej Niezapominajki

W Polkowicach po raz kolejny świętowano Dzień Polskiej Niezapominajki. W akcji uczestniczyły dzieciaki ze wszystkich gminnych przedszkoli i szkół podstawowych. Kulminacyjnym momentem wydarzenia był niebieski pochód w rynku i spotkanie z burmistrzem Wiesławem Wabikiem. 

Mali polkowiczanie spotkali się w Centralnym Parku Zabaw i Wypoczynku. Następnie tworząc niebieski korowód, wyruszyli w stronę polkowickiego rynku, gdzie przywitał ich burmistrz Wiesław Wabik.

-Dzień Polskiej Niezapominajki to również dzień przypominajki, przypominanie o tych ważnych sprawach, jakimi są dbałość o środowisko, przyrodę i otoczenie – mówił Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

W rękach maluchy trzymały transparenty z ważnymi przesłaniami na temat ochrony przyrody. Głośno wykrzykiwały hasła: „Zostawcie nam czysty świat, mamy siedem lat. Żeby w czystym świecie żyć, chcemy czystą wodę pić”.

– Od najmłodszych lat wpajamy te wartości w naszych mieszkańców, myślę, że to dobrze rokuje na przyszłość – podkreślał burmistrz.

Święto oprócz dbania o środowisko, zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka.

– To jest najważniejsze, żebyśmy przekazywali wiedzę następnym pokoleniom. Wychowujmy dzieci, edukujmy dorosłych – przypomina Małgorzata Kalus-Chiżyńska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Obszarów Wiejskich w urzędzie gminy. – Dodatkowo przygotowaliśmy magnesiki jako zakładki do książki z wszystkich akcji na terenie gminy Polkowice, które są organizowane. Ten dzień jest u nas nazwany jako „niezapominajka strażniczka przyrody”. Ważne, aby dbać o to co jest wokół nas.

W Polkowicach znajduje się Rondo Polskiej Niezapominajki – w sąsiedztwie kina. Pierwsze obchody Dnia Polskiej Niezapominajki odbyły się 15 maja 2002r.  Akcję zapoczątkował redaktor radiowej „Jedynki”, prowadzący „Ekoradio” – Andrzej Zalewski (zm. 2011).

Martyna Szylko 

MATERIAŁ PARTNERSKI

 

Wybrane dla Ciebie

Mieszkańcy Niemstowa doczekają się „wypasionego” boiska sportowego

Wkrótce rozpocznie się budowa kolejnego, nowoczesnego boiska w gminie Lubin. W Niemstowie, przy Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka powstanie wielofunkcyjne boisko sportowe do gry w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę i tenisa ziemnego. Inwestycja będzie gotowa już we wrześniu br.

Pętla autobusowa gotowa, wracają dawne przystanki

Zakończyły się prace związane z przebudową pętli autobusowej w Chróstniku w gminie Lubin. W związku z tym, przywrócone zostały już trasy kursowania autobusów linii nr 2 i 5 Lubińskich Przewozów Pasażerskich.

Będzie drugi wielki zjazd legniczan. Spotkanie konsultacyjne

Jest duża szansa, że jeszcze w tym roku odbędzie się II Wielki Zjazd Legniczan. Pomysł padł ze strony organizatorów pierwszego, historycznego zjazdu, który odbył się w 2004 roku. Inicjatorzy zapraszają więc na spotkanie konsultacyjne w przyszłą środę, w kawiarni Ratuszowa.

Wstrząs w ZG Lubin. Czterech górników wycofano

Do wstrząsu doszło o godz. 11.51 w rejonie oddziału GG-1 kopalni ZG Lubin. Jak podają służby prasowe spółki KGHM, z miejsca zagrożenia wycofano cztery osoby. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

„Ścinawa” gotowa na wakacyjne rejsy po Odrze

Jeśli nie macie planów na spędzenie wolnego czasu, może wybierzecie się na przystań do Ścinawy. W porcie cumuje bowiem statek „Ścinawa”, który już przygotowany jest na pierwsze wakacyjne rejsy po Odrze. A ceny są bardzo przystępne. 

Wójt Grębocic, Roman Jabłoński z absolutorium. 22 raz z rzędu

Podczas ostatniej sesji, wójt gminy Grębocice, Roman Jabłoński, otrzymał wotum zaufania od Rady Gminy i jednocześnie radni jednogłośnie udzielili mu absolutorium z wykonania budżetu za rok 2023. Było to 22 absolutorium w karierze samorządowej wójta Romana Jabłońskiego.

Na sygnale

Dwójka małych dzieci w nagrzanym aucie na parkingu galerii

O mały włos ta historia zakończyłaby się tragicznie. Policjanci z Legnicy zostali wezwani na parking jednej z galerii, gdzie w zamkniętym samochodzie przebywała dwójka małych dzieci. Na zewnątrz było wtedy gorąco. Funkcjonariusze nie zastanawiając się długo, wybili szyby w aucie, by uwolnić maluchy. Na szczęście nikomu nic się nie stało.