×
*** Zginął 41-letni operator samojezdnych maszyn górniczych pod ziemią. Spadły na niego skały. W KGHM ogłoszono trzydniową żałobę. ***

Posąg św. Floriana ukoronowaniem 45-lecia Huty Miedzi Cedynia

14 czerwca 2024 roku szczególnie zapisze się w historii Huty Miedzi „Cedynia” w Orsku w gminie Rudna. Dzisiaj, na placu przed oddziałem, uroczyście odsłonięto posąg św. Floriana – patrona hutników i strażaków. Wydarzenie jest niejako ukoronowaniem obchodów 45-lecia funkcjonowania najmniejszej, ale bardzo ważnej w ciągu produkcyjnym huty miedzi należącej do spółki KGHM.

Pomniki św. Floriana stoją już przy Hucie Miedzi Głogów oraz przy Hucie Miedzi Legnica. Dzisiaj, po niemal półrocznych starań i zabiegów, św. Florian stanął także przed bramą Huty Miedzi „Cedynia” w Orsku, w gminie Rudna. To ważny dzień dla całej załogi tego najmniejszego hutniczego oddziału należącego do Polskiej Miedzi.

-Rzeczywiście, droga do postawienia posągu świętego Floriana była długa. Dzisiaj możemy powiedzieć, że koniec wieńczy dzieło i z dumą chwalimy się posągiem naszego patrona. To też jest swego rodzaju ukoronowaniem i podsumowaniem obchodów 45-lecia istnienia naszego oddziału. Jesteśmy zakładem podwyższonego ryzyka, o strategicznym działaniu. Niech święty Florian przez cały czas czuwa nad naszymi pracownikami – powiedział Przemysław Wiśniewski, dyrektor naczelny Huty Miedzi „Cedynia” w Orsku.

Ten najmniejszy hutniczy oddział KGHM położony jest w urokliwym miejscu na terenie gminy Rudna. Dookoła rozpościerają się pola rzepaku, a dywany facelii i polnych maków widać z daleka. Choć oddział jest najmniejszy, to jednak z punktu widzenia procesu metalurgicznego, „Cedynia” zajmuje ważne miejsce w całym ciągu technologicznym spółki KGHM.

-W tej chwili Huta Miedzi „Cedynia” przerabia ponad 270 tysięcy ton katod z dwóch hut z Głogowa i Legnicy, jest to znacząca ilość. Nasz miedź jest najbardziej przetworzona, to miedź, która trafia do przemysłu produkcji kabli i to już jest element najbardziej przetworzony – dodaje dyrektor naczelny Przemysław Wiśniewski.

Uroczyste odsłonięcie pomnika św. Floriana było także ważnym wydarzeniem dla samej gminy Rudna.

-Rzeczywiście to podniosłe wydarzenie, tym bardziej uświetniające obchody 45-lecia działalności Huty Miedzi „Cedynia” w Orsku. Wielu mieszkańców naszej gminy pracuje w KGHM. Niech święty Florian czuwa nad bezpieczeństwem załogi Polskiej Miedzi i huty w Orsku – powiedział nam Zbigniew Grabowski, wójt gminy Rudna.

Podczas uroczystego odsłonięcia pomnika, Jakub Urbanowski, dyrektor ds. hutnictwa w Centrali KGHM, życzył wszystkim pracownikom bezpiecznej pracy.

-Chciałbym, aby św. Florian jako patron był zwierzchnikiem Huty Miedzi „Cedynia” i wszystkich osób tu pracujących. Chciałbym, aby każdy pracownik zawsze wchodził i potem wychodził z tego zakładu pracy zadowolony i uśmiechnięty. I by bezpieczeństwo pracy było najważniejsze. Chcemy, by Huta Miedzi Cedynia była dobrem i dobrobytem dla nas wszystkich – powiedział dyrektor Jakub Urbanowski.

Autorami projektu i budowy posągu świętego Floriana, który dziś stanął przed bramą HM „Cedynia” są Agnieszka Ciszewska i Wojciech Batko.

-Nie mieliśmy zbyt wiele czasu na wykonanie całego przedsięwzięcia. To był bardzo czasochłonny projekt, ale bardzo emocjonujący ze względu choćby na skalę i wymiary modelu. Cieszymy się, że godnie wyszedł posąg, który – przypomnę – postawiony jest na bloku granitowym ważącym około sześciu ton. Sama figura odlana jest z brązu krzemowego, w środku jest pusta – opowiadał artysta rzeźbiarz Wojciech Batko.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Centrali KGHM, oddziałów hutniczych, JRG-H, strażacy i załoga HM „Cedynia” w Orsku.

 

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Kultur w Gminie Jerzmanowa! Zapraszamy!

Mieszkańców regionu zapraszamy do Jerzmanowej. Już w najbliższy weekend, a dokładniej w niedzielę 21 lipca, odbędzie się tam wyjątkowe wydarzenie – SPOTKANIE KULTUR! To pełna atrakcji impreza i koncerty ze specjalnie dobranym repertuarem. W tym roku na scenie wystąpią: Zespół NeoKlez, Jambo Africa, a gwiazdą wieczoru będzie ŁyDka gRubASa.

90. urodziny pani Marii Bachnik z Ustronia w Gminie Lubin

Kolejna z mieszkanek Gminy Lubin dołączyła do grona jubilatów, którzy świętowali swoje 90. urodziny. W lipcu z bliskimi świętowała Maria Bachnik. Z tej okazji odwiedzili ją przedstawiciele urzędu gminy – sołtys, ksiądz, sąsiedzi i wójt Tadeusz Kielan.

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.

Silnik motoparalotni się zatrzymał. Lądowali awaryjnie na stadionie RCS

W sobotni wieczór, kilkanaście minut po godzinie 20, doszło do wypadku motoparalotni w Lubinie. Jak przyznał pilot – silnik nagle się zatrzymał. Maszyna leciała w okolicach Lubina, a pilot wybrał stadion Regionalnego Centrum Sportowego jako najbezpieczniejsze miejsce do awaryjnego lądowania.

Handlował podróbkami i wpadł w ręce policjantów

Głogowscy policjanci zatrzymali 36 – latka, który podejrzany jest o handel podróbkami znanych marek.W trakcie przeszukania zajmowanych przez mężczyznę pomieszczeń mundurowi znaleźli ponad 100 sztuk odzieży, które miały zastrzeżone znaki towarowe i były sprzedawane jako oryginalne.

„Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary”

Kontynuując realizację programu pn. „Historia Polskich Kresów Wschodnich źródłem dumy narodowej – elementem pamięci Małych Ojczyzn”, w dniu 81. rocznicy tragicznych i bolesnych w historii Polski wydarzeń „Krwawej Niedzieli”, tj. 11 lipca, kiedy to w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach, Powiat Legnicki podjął inicjatywę uczczenia pamięci ofiar składając wiązanki […]

Na sygnale

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.