×
*** Polkowiccy policjanci poszukują sprawców wysadzenia bankomatu przy ulicy 11 Lutego. Wybuch spowodował duże straty ***

Powiat legnicki inwestuje i planuje kolejne ważne zadania

Miliony rządowego wsparcia na inwestycje prowadzone na terenie powiatu legnickiego. W ostatnich dniach zakończono wiele ważnych zadań, a w planach na najbliższe miesiące są już kolejne.

Pandemia koronawirusa uszczupliła budżety wielu samorządów, ale dzięki wsparciu z zewnątrz zakończenie wielu inwestycji było możliwe.

Na terenie powiatu legnickiego zainwestowano w remonty dróg. W ostatnim tygodniu oddano do użytkowania nowo wybudowany chodnik wzdłuż drogi powiatowej w miejscowości Gniewomirowice. Koszt inwestycji to ponad 243 tys. zł i został sfinansowany z budżetu powiatu.

Mieszkańcy mogą też korzystać już z nowej trasy relacji Motoczyn – Dąbie. Wyremontowano i rozbudowano tam prawie dwa kilometry drogi. Jej nawierzchnia została wzmocniona, przebudowano skrzyżowania i zjazdy. Koszt inwestycji to ponad 2,8 mln zł, które powiat pozyskał z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego.

Dzisiaj inwestycje te wizytował Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

– To przede wszystkim inwestycje drogowe, niezmiernie potrzebne powiatowi legnickiemu. Te drogi były w opłakanym stanie, ale teraz to się zmienia. Dzięki programom rządowym, które umożliwiają wsparcie jednostek samorządowych prowadzenie takich inwestycji jest możliwe – powiedział Krzyszof Kubów. – Przy obecnych budżetach powiatów, tak szeroka skala zadań inwestycyjnych nie byłaby możliwa. Przed powiatem wiele kolejnych wyzwań i właśnie o tym też dzisiaj rozmawialiśmy.

Minister Krzysztof Kubów przypomniał, że niebawem uruchomiony zostanie drugi nabór wniosków do Polskiego Ładu. Adam Babuśka, starosta legnickie nie ukrywa, że liczy na wsparcie finansowe kolejnych zadań, a tych w powiecie nie brakuje.

– Zapewniamy, że będziemy aplikować do wszystkich programów jakie się pojawią – zapowiedział starosta powiatu legnickiego. – Mamy też wsparcie gmin z naszego regionu. W tym roku wydatków majątkowych w budżecie było około 12 milionów złotych. W budżecie na przyszły rok wydatki majątkowe mamy zaplanowane na kwotę 37 milionów złotych.

Adam Babuśka przyznaje, że liczy też na wsparcie innych inwestycji niż zadania związane z drogami. Przed powiatem legnickim stoi duże wyzwanie jeśli weźmiemy pod uwagę pomoc społeczną. Plany zakładają stworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej, w którym pracę znajdą osoby niepełnosprawne.

 
P1060154
P1060138
P1060137
P1060144
P1060155

Wybrane dla Ciebie

Niedawno tam było ściernisko, a jest nowe boisko. I etap gotowy!

Dobiega końca I etap rozbudowy infrastruktury sportowej wokół głównego stadionu Górnika Polkowice przy ulicy Kopalnianej. Gotowe jest już boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią. Postęp prac osobiście ocenił minister Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

Rozbudowa Żelaznego Mostu o kwaterę południową zakończona!

Władze KGHM uroczyście oddały dziś do użytku kwaterę południową największego w Europie zbiornika odpadów poflotacyjnych „Żelazny Most”. W uroczystości otwarcia nowej inwestycji wzięli udział m.in. wicepremier Jacek Sasin i minister Krzysztof Kubów. Dzięki rozbudowie zbiornika o kwaterę południową, Polska Miedź będzie mogła deponować odpady co najmniej do 2042 roku.

Nowy ład. Miliony płyną do samorządów w całym kraju

Dzisiaj ogłoszono wyniki naboru Rządowego Funduszu Polski Ład. Samorządy w całym kraju otrzymają ogromne wsparcie na planowane inwestycje. Również gminy w zagłębiu miedziowym mogą liczyć na zastrzyk finansowy.

Miliony na inwestycje na terenie Gminy Przemków

Ponad 8 milionów złotych otrzymała Gmina Przemków z funduszy rządowych. Za te pieniądze przeprowadzono wiele inwestycji, niektóre z nich nadal trwają.

Wyremontują drogę powiatową w Miłkowicach

Niebawem ruszą prace budowlane przy przebudowie drogi w Mikowicach. Adam Babuśka, starosta Powiatu Legnickiego, podpisał już umowę z wykonawcą inwestycji.

Rządowe wsparcie inwestycji w Gminie Grębocice

Oczyszczalnia ścieków, inwestycje w infrastrukturę sportową, remonty dróg i świetlic wiejskich, przebudowa budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W Gminie Grębocice przy wsparciu z funduszy rządowych wiele się dzieje.

Rozmaitości

Inauguracja Polkowickiej Karty Seniora. Zniżki na wiele usług i zakupy

Gmina Polkowice jako pierwsza na terenie zagłębia miedziowego dołączyła do ogólnopolskiego programu: „Gmina Przyjazna Seniorom”. Dzięki temu, mieszkańcy gminy, którzy weszli w wiek emerytalny, mogą skorzystać ze zniżek w punktach handlowych na terenie całego kraju, które honorują Kartę Seniora.