×
*** Kampania wyborcza nabiera tempa. W przyszłą niedzielę wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów ***

Pracownicy domu wczasów dziecięcych liczą na cud

Nie milknie sprawa likwidacji Domu Wczasów Dziecięcych w Przemkowie. Placówka będąca w zarządzie Powiatu Polkowickiego ma zniknąć z mapy regionu i zostać przekształcona w inną jednostkę.

Wracamy do sprawy Domu Wczasów Dziecięcych w Przemkowie. W piątek, grupa mieszkańców i pracowników ośrodka zorganizowała protest przeciwko planom władz powiatu. Nie było krzyków, gwizdów, ani innych hałasów. Była za to grupa milczących ludzi z transparentami – Nie dla likwidacji.

– Na spotkaniu ze starostą nie dowiedzieliśmy się niczego nowego. Potwierdzono, że 31 maja otrzymamy wypowiedzenia, że dostaniemy odprawę, że będziemy pracować jeszcze w wakacje – powiedziała nam wychowawczyni Anna Bober. – Dowiedzieliśmy się też, że prace, które mają na celu powołanie nowego tworu w miejscu Domu Wczasów Dziecięcych trwały już wcześniej, ale nas do tego nie zaangażowano.

I właśnie o to maja pretensje pracownicy. By placówka nadał działała, a oni w niej pracowali, są gotowi na ustępstwa, ale przekonują, że o zmianach nikt z nimi nie chce rozmawiać.

– Całe serce zostawiam w tym domu wczasów i mam nadzieję, że nie będę musiała sobie szukać innej pracy. To jest moja pierwsza praca po studiach, prawie 10 lat tutaj już pracuje – mówi Joanna Kukiełka, również wychowawca. – Wiem, że wiele dobrego tutaj zrobiono dla wychowanków tego ośrodka i bardzo szkoda mi tego co ma się wydarzyć. Mam nadzieję, że jeszcze uda się to miejsce uratować.

Kamil Ciupak, starosta Powiatu Polkowickiego zastrzega, że likwidacja placówki nie jest planowana, ale po tym jak rządzący zadecydowali o tym, że Domy Wczasów Dziecięcych nie będą więcej otrzymywać subwencji oświatowej, trzeba przekształcić placówkę tak by mogła na siebie przynajmniej w części zarobić.

– Pracujemy nad schematem placówki edukacji ekologicznej albo instytucji kultury, tak byśmy mogli prowadzić działalność gospodarczą, ponieważ dzisiaj, jako placówce oświatowej nie wolno nam zarabiać pieniędzy by pokryć straty. Nie chodzi nam o budowanie zysku, ale o to by około miliona złotych nam się zbilansowało – wyjaśnia Kamil Ciupak, starosta Powiatu Polkowickiego.

 

Wybrane dla Ciebie

Honorowy krwiodawca zasłużony dla województwa dolnośląskiego

Wieloletni prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK im. „Miedzianej Kropli Krwi”, Piotr Marszałek, otrzymał Złotą Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. O wyróżnienie wnioskował burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

„Pamiętnik Pokoleń – Świadkowie historii”

W budynku Starostwa Powiatowego w Legnicy odbyła się promocja IV części książki pt.: „Pamiętnik Pokoleń – Świadkowie historii”, będącej zbiorem wzruszających i wyjątkowych wspomnień, skarbnicą życiowych historii – przekazanych, spisanych i ocalonych od zapomnienia.

Zaproszenie na II Regionalne Targi Pracy i Edukacji w Lubinie

Ponad 50 pracodawców, uczelni wyższych i innych instytucji potwierdziło już swój udział w II Regionalnych Targach Pracy i Edukacji, które zaplanowano 5 kwietnia w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Lubinie. Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Związek Pracodawców Polska Miedź i Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie. 

Pijany za kółkiem. Wiózł 3-letnią córeczkę

Już stracił prawo jazdy, a niebawem stanie przed sądem. Legniccy policjanci zatrzymali 38-latka, który po wypiciu kilku głębszych przewoził autem swoją małą córeczkę.

Zakończyli drugi etap budowy drogi przy Makowej

Nieco ponad 1 mln zł kosztował II etap budowy drogi przy ulicy Makowej w Krzeczynie Wielkim. I etap prac zakończono dwa lata temu.

„Plan naprawczy” lubińskiego Ustronia według Michała Kielana

Obwodnica osiedla Ustronie, naprawa wszystkich dróg osiedlowych i chodników oraz zagospodarowanie placów zabaw – taki jest plan naprawczy dla lubińskiego Ustronia kandydata na prezydenta miasta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, Michała Kielana.