×
*** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy *** Policjanci z Legnicy uratowali dwójkę małych dzieci, które spały w zamkniętym samochodzie w czasie upału ***

Przedsiębiorczość ukraińska w Polsce i perspektywy współpracy

W siedzibie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zorganizowano konferencję pod hasłem:  „Miasto – przestrzeń dla biznesu. Przedsiębiorczość ukraińska w Polsce”. W spotkaniu uczestniczyło około stu gości, przedsiębiorców, samorządowców, ludzi nauki i kultury. Organizatorami były Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza. 

24 lutego minie dokładnie rok od zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę. Od tamtego czasu zmienił się świat. Polacy, w tym mieszkańcy Dolnego Śląska, otworzyli swoje domy i serca dla osób szukających schronienia przed rosyjską inwazją. Część z nich powróciła do kraju, inni wyjechali dalej, a niektórzy planują pozostać w Polsce na dłużej, traktując ją jako miejsce do życia i prowadzenia biznesu.

To właśnie z myślą o nich skierowana była ostatnia konferencja, którą wspólnie zorganizowały Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.

-Jesteśmy w historycznej chwili. Tak blisko Polacy i Ukraińcy nie byli jeszcze nigdy. Polski naród pokazuje już od prawie roku, co znaczy być przyjacielem. Jako Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna przechodzimy od słów do czynów. To, co zapowiadałem od dawna, dziś mogę z dumą ogłosić – biuro LSSE we Lwowie zostało otwarte i już funkcjonuje. Jesteśmy gotowi na jeszcze większą pomoc w odbudowie ukraińskiej gospodarki i biznesu. Bardzo się cieszę z tak licznej obecności na tej konferencji. Jestem przekonany, że tego typu spotkania będą budowały nowe mosty, to kolejny wkład w pielęgnowanie relacji polsko-ukraińskich – mówił podczas otwarcia konferencji Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Dariusz Szymczycha podkreślił wzrost znaczenia Polski dla obrotu handlowego Ukrainy.

-Jako Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza przykładamy się do projektu odbudowy ukraińskiej gospodarki. Utrzymujemy bardzo dobre relacje z naszymi przedstawicielami w Ukrainie, współpracujemy z kilkoma organizacjami samorządu lokalnego oraz zapraszamy ich do Polski. Łączymy partnerstwa niektórych firm polskich i ukraińskich, a także zwracamy dużą uwagę na to, co dzieje się z funduszami pomocowymi. W ubiegłym roku w naszym kraju utworzono przez obywateli Ukrainy ponad 10 000 działalności gospodarczych i prawie 3000 spółek różnego typu – powiedział wiceprezes Izby, Dariusz Szymczycha.

W wydarzeniu brali udział przedstawiciele biznesu, edukacji, samorządu i lokalnych firm. Panele dyskusyjne, prezentacje oraz rozmowy w kuluarach stanowiły okazję do wymiany doświadczeń i pomysłów na efektywne działania.

-Nie planowałem przyjazdu do Polski, ale sytuacja wojenna i gospodarcza w Ukrainie mnie do tego zmusiła. To tam prowadzę laboratorium stomatologiczne. Chciałbym rozwijać swoją działalność w Polsce, ale rozumiem, że to nie jest takie proste. Szukam partnerów, poznaję rynek i szkolę się w zakresie relokacji biznesu. Udział w takim wydarzeniu jak to, jest szansą na nową wiedzę. Przede wszystkim chodzi o dywersyfikację ryzyka. Życie pokazało, że można liczyć tylko na to, co ma się w danym miejscu – zaznaczył Andrzej Kowalewski, przedsiębiorca z Ukrainy, uczestnik konferencji.

Konferencja w Legnicy podzielona była na trzy bloki tematyczne: „Widzimy, doceniamy, wspieramy. Działania systemowe samorządów na rzecz wsparcia biznesu i aktywizacji zawodowej migrantów”, „Oczami biznesu” oraz „Synergia dla rozwoju”.

Szacuje się, że na Dolnym Śląsku mieszka około 300 tysięcy obywateli Ukrainy.

 

Wybrane dla Ciebie

PiS podsumowuje swoje działania na rzecz emerytów i rencistów

W legnickiej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości odbyła się konferencja prasowa poświęcona 10. rocznicy podwyższenia przez poprzedni rząd PO-PSL wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat. Gospodarze spotkania dużo też mówili o opiece senioralnej, uszczelnieniu systemu podatkowego i licznych programach dedykowanych starszym osobom.

Gospodarka obiegu zamkniętego panaceum na kryzys?

Kryzys energetyczny spowodował, że wszyscy zadajemy sobie pytania: jak wyeliminować marnotrawstwo i zmaksymalizować wykorzystanie surowców i energii? Jak dać drugie życie rzeczom, zamiast produkować odpady? O tym mowa będzie podczas konferencji „Gospodarka o obiegu zamkniętym – racjonalne gospodarowanie zasobami”, która odbędzie się w dniach 28-30 listopada w Racławicach. Można uczestniczyć w niej także online.

Gmina Kotla zacieśnia współpracę z legnicką strefą ekonomiczną

Wójt Gminy Kotla podpisał porozumienie, na mocy którego samorząd zacieśni swoją współpracę z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A, Agencją Rozwoju Przemysłu S.A, Gminą Głogów oraz Gminą Miejską Głogów w związku z tworzącą się strefą przemysłową.

Jubileusz 25-lecia Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna świętuje 25-lecie swojego istnienia. Z tej okazji, dziś w legnickim hotelu Qubus zorganizowano uroczystą galę jubileuszową. Były podziękowania i gratulacje, ale najważniejszymi akcentami było parafowanie listu o współpracy siedmiu stref i podpisanie umów o dofinansowanie na zakup autobusów elektrycznych.

Powiat polkowicki wspiera rodziny z Ukrainy w aktywizacji zawodowej

Na terenie powiatu polkowickiego przebywa spora grupa uchodźców z Ukrainy. Są to w głównej mierze rodziny z dziećmi. Władze powiatu polkowickiego pomagają im teraz w usamodzielnieniu i aktywizacji zawodowej. 

Intensywna służba legnickich strażaków. Dwa groźne pożary

Kilkanaście zastępów PSP gasiło dzisiaj pożar podkładów kolejowych przy ulicy Ścinawskiej w Legnicy. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Kilka godzin później część strażaków została zadysponowana do gaszenia pożaru na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zapaliła się maszyna przemysłowa. 

Sport

Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli okres przygotowawczy

Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy. Miedziowi mają już za sobą pierwsze treningi. Do dyspozycji sztabu szkoleniowego jest obecnie 20 zawodników. 27 czerwca piłkarze wyruszą na 10-dniowe zgrupowanie do Moravskich Toplic w Słowenii.

Na sygnale

Dwójka małych dzieci w nagrzanym aucie na parkingu galerii

O mały włos ta historia zakończyłaby się tragicznie. Policjanci z Legnicy zostali wezwani na parking jednej z galerii, gdzie w zamkniętym samochodzie przebywała dwójka małych dzieci. Na zewnątrz było wtedy gorąco. Funkcjonariusze nie zastanawiając się długo, wybili szyby w aucie, by uwolnić maluchy. Na szczęście nikomu nic się nie stało.