×
*** Nie żyje Zbigniew Warczewski, wieloletni radny Rady Miejskiej w Lubinie, działacz społeczny, który latami walczył o budowę lubińskiego hospicjum ***

Przekroczone normy czystości powietrza w Chobieni i Rynarcicach

W mikołajki, 6 grudnia, czujniki w w Chobieni i Rynarcicach wykazały bardzo złą jakość powietrza. Odnotowano duże przekroczenia stężenia pyłów PM2.5 oraz PM10. Władze gminy po raz kolejny apelują do swoich mieszkańców, by nie palili w piecach, czym popadnie.

W gminie Rudna, czujniki określające normy jakości powietrza, zainstalowane są w trzech punktach: w Rudnej przy ul. Piaskowej, w Chobieni przy ul. Wolności oraz w Rynarcicach na budynku świetlicy wiejskiej. Jak wykazały odczyty, od początku grudnia w Chobieni i Rynarcicach, jakość powietrza nie jest dobra. Dobowy raport na 6 grudnia wskazał w tych dwóch miejscowościach znaczne przekroczenia dopuszczalnego stężenia pyłów.

-Czujnik umieszczony przy ul. Wolności w Chobieni wskazywał bardzo zły stan powietrza. Średnie dobowe stężenie pyłu PM10 wynosiło 67.99 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3). Stężenie pyłu PM25 wyniosło 40.44 µg/m3. Taki sam stan powietrza odnotowano w Rynarcicach. Czujnik zamontowany przy świetlicy wiejskiej wskazał przekroczenie normy dla pyłów. Stężenie dobowe PM10 wynosiło 67.46 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3). Stężenie pyłu PM25 wyniosło 40.18 µg/m3 – czytamy w raporcie pomiarowym.

Przypominamy, że normy stężeń pyłu zawieszonego zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) to: norma średniego 24-godzinnego stężenia pyłu PM10 – 50 µg/m3, norma średniego 24-godzinnego stężenia pyłu PM2.5 – 25 µg/m3.

Głównym źródłem zawieszonych pyłów w powietrzu jest emisja ze spalania w indywidualnych systemach grzewczych paliw stałych takich jak węgiel, drewno i biomasa. Dlatego władze gminy Rudna apelują do swoich mieszkańców o zwracanie baczniejszej uwagi na jakość spalanego surowca.

 

Wybrane dla Ciebie

Zagłębie wróciło z dalekiej podróży. Wreszcie jest zwycięstwo

Od 24 listopada kibice KGHM Zagłębia Lubin czekali na ligowe zwycięstwo swoich ulubieńców. Wreszcie dzisiaj nastąpiło przełamanie. Miedziowi pokonali Koronę Kielce skromnie 1:0 po trafieniu Dawida Kurminowskiego.

Patriotycznie, sportowo i charytatywnie. Bieg Tropem Wilczym w Lubinie

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w 12. edycji Biegu Tropem Wilczym w Parku Leśnym w Lubinie. Dzisiejsze wydarzenie miał oczywiście także swój charytatywny cel. Zbierano bowiem pieniądze na kolejną operację nóżek dla 8-letniej Julki Nieckarz. Udało się zebrać ponad 14 tysięcy złotych!

Kolizja osobówki z cysterną na S3. Nikomu nic się nie stało

Przez kilka godzin całkowicie zamknięty dla ruchu był odcinek trasy ekspresowej S3 między Lubinem a Legnicą. Na wysokości Karczowisk doszło do zderzenia samochodu osobowego i cysterny przewożącej łatwopalną substancję.

Po pierwsze w tym roku zwycięstwo. Zagłębie kontra Korona

Już dzisiaj piłkarze KGHM Zagłębia Lubin powalczą o pierwsze zwycięstwo w tym roku. Rywalem Miedziowych będzie Korona Kielce, która wprawdzie w tabeli znajduje się niżej, ale ostatnio postraszyła Legię Warszawa i na pewno nie będzie łatwym przeciwnikiem dla lubinian.

Sprzedawali podróbki lubinianom. Staną teraz przed sądem

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą lubińskiej komendy policji zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 43 do 48 lat, którzy w trzech punktach sprzedażowych na terenie miasta oferowali lubinianom podróbki.

Kubów: Dzisiejsza władza nie chce wspierać samorządów

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Kubów, nie ukrywa swojego zdziwienia rządowymi planami likwidacji programu Inwestycji Strategicznych.