Dziś park miejski w Polkowicach wypełnił się kolorami, śmiechem i radosną atmosferą. Wszystko za sprawą piątej edycji Polkowickiego Dnia Kolorowej Skarpetki, wydarzenia organizowanego na znak solidarności z osobami z zespołem Downa.
Największą grupę uczestników stanowiły przedszkolaki, które doskonale wiedziały, dlaczego tego dnia zakłada się skarpetki nie do pary.
– Dzisiaj jest Światowy Dzień Zespołu Downa. To ważne święto, bo pokazuje, że każdy może być sobą, niezależnie od różnic – mówi Ania. – Zakładamy skarpetki nie do pary, bo osoby z zespołem Downa mają dodatkowy chromosom – wyjaśnia, a jej koleżanka Aurelia dodaje: – Trzeba im pomagać i wspierać ich na co dzień.
Wśród licznych atrakcji na dzieci czekały maskotki: Krecik, Kruk i Foczka, które zachęcały do wspólnej zabawy. Na scenie wystąpiły przedszkolaki oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej. W tym roku Sylwia Graczyk, która rok wcześniej oczarowała publiczność śpiewem, tym razem zachwyciła dynamicznym tańcem.
Dzień Kolorowej Skarpetki to doskonały przykład tego, jak edukacja poprzez zabawę kształtuje postawy empatii i zrozumienia.
– Świat jest piękny, ponieważ ludzie są różni – to słowa Anny Dymnej, które dziś szczególnie nam przyświecają – zaznacza Małgorzata Karlak-Kąca, wiceprezes Fundacji Eudajmonia. – Chcemy promować szacunek i akceptację dla osób z zespołem Downa.
Z kolei burmistrz Polkowic, Wiesław Wabik, zwrócił uwagę na wartość integracji.
– Całe życie uczymy się szacunku do drugiego człowieka, niezależnie od jego potrzeb czy przekonań. Dzień osób z zespołem Downa powinien przypominać nam o tolerancji i wzajemnym wsparciu – nie tylko od święta, ale każdego dnia – powiedział burmistrz Wabik.
Organizację wydarzenia wsparli: Wydział Promocji, Turystyki i Komunikacji Społecznej Urzędu Gminy Polkowice, Centrum Kultury, Stowarzyszenie Charytatywne „Żyć Godnie”, Fundacja Eudajmonia oraz Przedszkole Miejskie nr 6.
Wadze Gminy Żukowice planują w tym roku wyremontować przyszkolne place. Placówki w Nielubi oraz Brzegu Głogowskim doczekają się poprawy infrastruktury.
Rada Gminy Lubin zagłosowała za uchwałą, dzięki której gminne zabytki zyskały kolejne wsparcie finansowe. Na wniosek wójta gminy Tadeusza Kielana przy zabezpieczono w budżecie pieniądze na remonty i konserwację zabytkowych obiektów sakralnych.
Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!
Jak co roku, centralne obchody Dnia Hutnika w KGHM rozpoczną się 4 maja od uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem św. Floriana – patrona hutników i strażaków – przed Hutą Miedzi Głogów. Główne uroczystości z udziałem władz Polskiej Miedzi zaplanowano na 9 maja. Z kolei 17 maja w Parku Miejskim w Legnicy odbędzie się hutniczy piknik […]
16 maja w Domu Kultury w Radwanicach odbędzie się kolejne Radwanickie Spotkanie Biznesu – wyjątkowe wydarzenie dedykowane lokalnym przedsiębiorcom, liderom oraz wszystkim zaangażowanym w rozwój gospodarczy gminy.
Już jutro, 26 kwietnia, tor w Krzydłowicach ponownie stanie się areną ekstremalnych motoryzacyjnych zmagań. Wiosenna edycja WRAK-RACE Krzydłowice to wydarzenie, którego nie możecie przegapić. Wstęp dla kibiców jest bezpłatny.
Szykuje się wielka majówka z Muzeum Historycznym w Lubinie. Zaczniemy już 1 maja koncertem: „Lubin 1945–2025. Muzyczny Powrót do Przeszłości”. W planach jest jeszcze miejska gra terenowa a całość dopełni dwudniowy doroczny Festiwal Kwiatów i Roślin w Parku Leśnym. Zapraszamy!