×
*** Prokurator został wezwany do Rudnej. Na terenie ogródków działkowym najprawdopodobniej znaleziono ciało kobiety. Czynności policyjne trwają ***

Ratownicy Polskiej Miedzi intensywnie trenują do mistrzostw świata

To najbardziej elitarna jednostka funkcjonująca w strukturach spółki KGHM Polska Miedź S.A. Jej członkowie muszą być zgrani i zdyscyplinowani, tutaj nie ma miejsca na błędy i żadne potknięcia. Ich nadrzędnym celem jest zawsze ratowanie ludzkiego zdrowia i życia. Ratownicy z JRG-H KGHM intensywnie przygotowują się do kolejnego wyzwania, jakie ich czeka.

10 -osobowa drużyna z oddziału KGHM Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego już niebawem wystartuje w Międzynarodowych Zawodach Zastępów Ratowniczych. Turniej odbędzie się w National Mine Health and Safety Academy w Beaver w Wirginii Zachodniej. Do prestiżowych zawodów, ratownicy Polskiej Miedzi przygotowują się od kilku tygodni na terenie Stacji Górniczego Pogotowia Ratowniczego w Sobinie. Dziennikarze mieli okazję podpatrzeć ich w rutynowej akcji ratowania ludzkiego życia.

Scenariusz ćwiczeń wyglądał następująco.

-Na przodku pozostały resztki materiałów wybuchowych. Trzech wiertaczy znajdowało się w podziemnym wyrobisku w momencie, gdy doszło do niekontrolowanego wybuchu. W wyniku eksplozji zostali oni ciężko ranni. Po dotarciu na miejsce zdarzenie zastępów ratowników, okazało się, że jeden już nie żył, drugi był nieprzytomny – relacjonował na miejscu Sebastian Rakowiecki, dyrektor ds. technicznych jednostki w Sobinie.

Ratownicy od razu przystąpili do akcji ratunkowej. Lekko rany górnik został opatrzony. Obserwujący całą akcję z boku, inni koledzy ratownicy skrupulatnie robili zapiski z przebiegu całej interwencji.

-To pozwala nam od razu dostrzec pewne niedociągnięcia, które można skorygować, poprawić. W naszej pracy nie ma miejsca na błędy, bo liczy się ludzkie zdrowie i życie. W jednostce w Sobinie pełnimy dyżur non stop, 24 godziny na dobę. Gdy zabrzmi sygnał, jesteśmy od razu gotowi do rozpoczęcia akcji ratunkowej pod ziemią – przypomina Jacek Gąsieniec, zastępca kierownika Górniczego Pogotowia Ratowniczego w Sobinie.

Ratownicy Polskiej Miedzi są jedni z najlepszych w swoim fachu. Wielokrotnie pomagają innym ratownikom w akcjach ratunkowych w różnych miejscach nie tylko w kraju. Na swoim koncie mają liczne sukcesy w prestiżowych zawodach.

-Nie ukrywamy, że cały świat na nas patrzy i zazdrości. Nasza drużyna złożona jest z ratowników, którzy mają doświadczenie zarówno w prowadzeniu akcji ratowniczych, jak i zarządzaniu sztabem podczas różnych działań. My również wyznaczamy najwyższe standardy i od wielu już lat zajmujemy czołowe miejsca w tych zawodach. Ich ideą jest jest spotkanie drużyn z całego świata oraz wymiana umiejętności. Oczywiście, rywalizacja podczas zawodów i osiągnięcie jak najlepszego miejsca cieszyłoby, ale to nie będzie najważniejsze – podkreśla Radosław Stach, dyrektor JRGH KGHM Polska Miedź S.A.

Podczas elitarnych zawodów w Stanach Zjednoczonych, ratownicy rywalizować będą w kilku konkurencjach. Sprawdzą swoje siły w symulowanej akcji ratowniczej, akcji gaśniczej, akcji ratowniczej na wysokości i udzielaniu pierwszej pomocy. Mistrzostwa odbędą się w dniach 11-16 września br.

Ratownicy z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w Sobinie będą reprezentować KGHM na międzynarodowych zawodach już po raz dwunasty. Dwa razy zdobyli mistrzostwo, regularnie zajmują miejsca w czołówce.

 

Wybrane dla Ciebie

Prezes KGHM pogratulował ratownikom JRG-H zdobycia brązowych medali

Prezes spółki KGHM, Marcin Chludziński, podziękował i pogratulował dzisiaj ratownikom z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego zdobycia brązowych medali na mistrzostwach świata zastępów ratowniczych. Zawody odbyły się w Stanach Zjednoczonych.

Prezes KGHM z tytułem Managera Roku za skuteczne zarządzanie

Prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A., Marcin Chludziński, został uhonorowany prestiżowym tytułem „Managera Roku” i odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wyróżnienia przyznały Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Siódemka na Rudnej. Na szczęście wszyscy cali i zdrowi!

Silny wstrząs w Zakładach Górniczych Rudna. Jak poinformowała nas Sylwia Jurgiel, rzeczniczka spółki KGHM, do wstrząsu doszło na oddziale G 3 kopalni ZG Rudna.

Legniczanka nominowana do Ambasadora Polski

Kapituła konkursu „Ambasador Polski” wybrała grono nominowanych. Wśród nich są znani sportowcy, naukowcy i artyści, którzy swoim talentem i umiejętnościami rozsławiają Polskę na całym świecie. Laureatów poznamy 6 października, podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim.

Pod okiem trenerów przygotowują się do Biegu Barbórkowego

W Parku Leśnym w Lubinie odbył się już kolejny trening przygotowujący do Biegu Barbórkowego o Lampkę Górniczą. Ćwiczenia poprowadził Marek Dłubała vel. Łysy Trener. – W ubiegłym roku po raz pierwszy wzięłam udział w tych zajęciach i bardzo mi pomogły. Dlatego nawet się nie zastanawiałam, musiałam znów tutaj być – uśmiecha się Magdalena Nowak.

Ratownicy KGHM wracają ze Stanów z brązowymi medalami!

Ogromny sukces ratowników z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM. Podczas zakończonych właśnie mistrzostw świata ratowników rozgrywanych w Stanach Zjednoczonych, ekipa Polskiej Miedzi zajęła trzecie miejsce w konkurencji z udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Sport

Przygotuj się solidnie do Biegu Barbórkowego. Dzisiaj kolejny trening

Planujesz start w Biegu Barbórkowym o Lampkę Górniczą? Chcesz przygotować się pod fachowym okiem profesjonalistów? Nic bardziej trudnego. Przyjdź dzisiaj do Parku Leśnego w Lubinie i weź udział w kolejnych zajęciach przygotowujących do udziału w Biegu Barbórkowym.