×
*** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy *** Policjanci z Legnicy uratowali dwójkę małych dzieci, które spały w zamkniętym samochodzie w czasie upału ***

Ratownicy z JRG-H KGHM przekazali druhom z Kotli wóz gaśniczy

Wielki dzień dla strażaków ochotników z Kotli w powiecie głogowskim. Dzięki współpracy ze spółką KGHM Polska Miedź, druhowie otrzymali używany ciężki wóz gaśniczy, który do tej pory służył Jednostce Ratownictwa Górniczo – Hutniczego przy Hucie Miedzi Głogów.

Choć mercedes liczy sobie 15 lat, to ma zaledwie 28 tysięcy przebytych kilometrów. Po 15 latach użytkowania, ciężki wóz bojowy, który do tej pory wykorzystywany był przez JRG-H przy HM Głogów, trafił do służby strażaków ochotników z Kotli.

-To dla nas naprawdę wielki dzień. Tego typu wóz z pewnością przyda nam się w codziennej służbie. Oczywiście życzymy sobie jak najmniejszej liczby wyjazdów, ale z powodu dość dużego zalesienia, nasza gmina narażona jest na wiele niebezpiecznych sytuacji pożarowych, zwłaszcza latem, w momencie występowania suszy. Taki wóz pozwoli na sprawne i skuteczne poruszanie się po terenach leśnych i trudno dostępnych – przyznał Piotr Kasprzyk, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotli.

Kluczyki na ręce wójt Kamili Suchockiej – Szperlik, przekazał Grzegorz Rataj, prezes Fundacji KGHM Polska Miedź.

-Fundacja realizuje swoje cele, którymi są m.in. zdrowie i bezpieczeństwo, ratownictwo. Dlatego wspieramy wszystkie gminy zagłębia miedziowego w doposażeniu sprzętu ratownictwa. Gmina Kotla to ponad 40 procent terenów leśnych, stąd podjęliśmy wspólnie decyzję o przekazaniu ciężkiego wozu ratowniczego do działań w terenach trudno dostępnych. Ponadto, gmina Kotla sąsiaduje z Hutą Miedzi Głogów, a tamtejsi druhowie współpracują z naszymi strażakami z JRG-H przy Hucie Miedzi Głogów – powiedział Grzegorz Rataj, prezes Fundacji KGHM Polska Miedź.

Podarowany przez JRG-H ciężki wóz strażacki jest w pełni sprawny, pozytywnie przeszedł przegląd techniczny.

-Cieszymy się, że nasz wóz, mimo swojego wieku, ale niewielkiego przebiegu może służyć dalej strażakom z Kotli. Tamtejsi druhowie stale współpracują z nami po drugiej strony Odry. Życzę sobie i strażakom z OSP tak owocnej dalszej współpracy – powiedział Radosław Stach, dyrektor naczelny oddziału JRG-H KGHM Polska Miedź S.A.

OSP Kotla liczy obecnie 30 druhów. W ubiegłym roku strażacy wyjeżdżali stamtąd do ponad 60 akcji.

 

Wybrane dla Ciebie

Pętla autobusowa gotowa, wracają dawne przystanki

Zakończyły się prace związane z przebudową pętli autobusowej w Chróstniku w gminie Lubin. W związku z tym, przywrócone zostały już trasy kursowania autobusów linii nr 2 i 5 Lubińskich Przewozów Pasażerskich.

Będzie drugi wielki zjazd legniczan. Spotkanie konsultacyjne

Jest duża szansa, że jeszcze w tym roku odbędzie się II Wielki Zjazd Legniczan. Pomysł padł ze strony organizatorów pierwszego, historycznego zjazdu, który odbył się w 2004 roku. Inicjatorzy zapraszają więc na spotkanie konsultacyjne w przyszłą środę, w kawiarni Ratuszowa.

Wstrząs w ZG Lubin. Czterech górników wycofano

Do wstrząsu doszło o godz. 11.51 w rejonie oddziału GG-1 kopalni ZG Lubin. Jak podają służby prasowe spółki KGHM, z miejsca zagrożenia wycofano cztery osoby. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

„Ścinawa” gotowa na wakacyjne rejsy po Odrze

Jeśli nie macie planów na spędzenie wolnego czasu, może wybierzecie się na przystań do Ścinawy. W porcie cumuje bowiem statek „Ścinawa”, który już przygotowany jest na pierwsze wakacyjne rejsy po Odrze. A ceny są bardzo przystępne. 

Wójt Grębocic, Roman Jabłoński z absolutorium. 22 raz z rzędu

Podczas ostatniej sesji, wójt gminy Grębocice, Roman Jabłoński, otrzymał wotum zaufania od Rady Gminy i jednocześnie radni jednogłośnie udzielili mu absolutorium z wykonania budżetu za rok 2023. Było to 22 absolutorium w karierze samorządowej wójta Romana Jabłońskiego.

Delegacja powiatu legnickiego na 35-leciu Towarzystwa Miłośników Lwowa

Reprezentacja powiatu legnickiego gościła w Tarnowie podczas uroczystych obchodów dostojnego jubileuszu, 35-lecia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. 

Sport

Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli okres przygotowawczy

Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy. Miedziowi mają już za sobą pierwsze treningi. Do dyspozycji sztabu szkoleniowego jest obecnie 20 zawodników. 27 czerwca piłkarze wyruszą na 10-dniowe zgrupowanie do Moravskich Toplic w Słowenii.

Na sygnale

Dwójka małych dzieci w nagrzanym aucie na parkingu galerii

O mały włos ta historia zakończyłaby się tragicznie. Policjanci z Legnicy zostali wezwani na parking jednej z galerii, gdzie w zamkniętym samochodzie przebywała dwójka małych dzieci. Na zewnątrz było wtedy gorąco. Funkcjonariusze nie zastanawiając się długo, wybili szyby w aucie, by uwolnić maluchy. Na szczęście nikomu nic się nie stało.