Przed biurem parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości w Głogowie, z dziennikarzami spotkali się poseł Wojciech Zubowski i radny sejmiku województwa dolnośląskiego, Piotr Karwan. Obaj politycy mówili o miliardach złotych, które trafią do Polski z funduszy unijnych. Publicznie też zapytali Donalda Tuska o jego postawę wobec Rosji.
Dlaczego zrezygnował Pan z instalacji amerykańskiej tarczy antyrakietowej w latach 2008-2009, dlaczego w roku 2010 kierowany przez pana rząd PO-PSL umorzył 1 mld 200 mln złotych rosyjskiej spółce Gazprom, dlaczego kierowany przez pana rząd PO-PSL zaakceptował umowę gazową z Gazpromem do 2037 roku całkowicie uzależniając Polskę od rosyjskiej energii, dlaczego kierowany przez pana rząd PO-PSL nie zablokował powstania gazociągu Nord Stream, a blokował Baltic Pipe, dlaczego kierowany przez pana rząd chciał sprzedać rafinerię Możejki i grupę Lotos Rosjanom? – jak widać, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości mieli wiele pytań do byłego premiera Donalda Tuska.
– To kilka z wielu pytań jakie można zadać Donaldowi Tuskowi i które nie są tylko pytaniami o przeszłość, ale o to jak wyglądała rzeczywista polityka rządu Donalda Tuska, polityka wiecznego serwilizmu wobec Rosji. Wiemy, że dziś opozycja unika na nie odpowiedzi, a my możemy cieszyć się z tego, że wiele fatalnych decyzji rządu PO-PSL udało nam się zablokować lub odwrócić. Warto jednak zadać sobie pytanie jak wyglądałoby dzisiaj nasze np. bezpieczeństwo energetyczne gdyby decyzje Donalda Tuska weszły w życie. Warto to sobie uświadomić i przypomnieć, szczególnie w kontekście tego co dzieje się dzisiaj za naszą wschodnią granicą. Mało tego – wypowiedzi ekspertów z organizacji stanowiących zaplecze programowe – o ile takim możemy w ogóle mówić – jasno pokazują, że opozycja zamierza wrócić do pomysłu podniesienia wieku emerytalnego, programu powszechnej prywatyzacji czy też prób wprowadzenia Euro – choć widać jakie skutki to przynosiło w przeszłości i jak wygląda choćby obecnie sytuacja w Chorwacji po wprowadzeniu Euro. Opozycja wiedząc jednak jakie jest nastawienie do tych pomysłów Polaków – unika odpowiedzi na pytania o swój program – mówił podczas konferencji prasowej przed głogowską siedzibą PiS, poseł Wojciech Zubowski.
Z kolei Piotr Karwan, przewodniczący klubu PiS w radzie sejmiku województwa dolnośląskiego, przedstawił pokrótce stan zaawansowania budowy nowego szpitala dla Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. Radny podkreślił, że „to obecnie największa w Polsce inwestycja tego typu, szczególnie ważna dla mieszkańców naszego regionu.
-Na przestrzeni ostatnich 40 lat liczba chorujących podwoiła się, a nowotwory złośliwe stanowią dziś drugą przyczynę zgonów w Polsce. Nie ma dziś w Polsce starszego „obiektu onkologicznego”, niż dolnośląski. Wybudowanie tego szpitala to konieczność – konsekwentnie od początku naszej kadencji realizujemy to zadanie, mimo pandemii i perturbacji gospodarczych spowodowanych agresją Rosji na Ukrainę. Pozyskaliśmy od Skarbu Państwa grunt pod budowę szpitala, przygotowaliśmy jego koncepcję, infrastrukturę towarzyszącą, otrzymaliśmy też decyzję środowiskową. Równolegle zabezpieczyliśmy montaż finansowy inwestycji – na ten cel udało się zgromadzić ponad miliard złotych, z czego większość z budżetu państwa. Na początku stycznia br. wpłynęło do nas pięć ofert na realizację inwestycji w formule zaprojektuj-wybuduj. Obecnie trwa ich weryfikacja, a wybrany wykonawca będzie miał 51 miesięcy na realizację zadania. Wierzę, że nowoczesny szpital onkologiczny przyjmie pierwszych pacjentów już w 2027 roku, a przepustowość nowej jednostki będzie prawie dwukrotnie wyższa od obecnej – przy znacznie wyższym standardzie infrastruktury – powiedział radny sejmiku dolnośląskiego, Piotr Karwan.
Ale to nie koniec dobrych informacji dla mieszkańców naszej małej ojczyzny. Radny Karwan poinformował również o rekordowych środkach dla województwa zatwierdzonych przez Komisję Europejską Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska wraz z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji na lata 2021-2027.
-W najbliższych latach nasz region będzie dysponował największym w swojej historii budżetem unijnych środków – blisko 11 miliardami złotych na zrównoważony rozwój całego województwa. Te środki, w połączeniu z tegorocznym rekordowym budżetem województwa w wysokości prawie 2,3 mld zł, będą ogromnym impulsem rozwojowym dla Dolnego Śląska. Skorzystają na tym dolnośląskie samorządy, przedsiębiorstwa, uczelnie, szpitale i inne instytucję, których działalność każdego dnia przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców Miedziowego Zagłębia – podsumował Piotr Karwan, dodając jednocześnie, że wymagać to będzie też działań ze strony lokalnych samorządów i instytucji.
Kilkudziesięciu przedsiębiorców i samorządowców z całego powiatu złotoryjskiego wzięło dziś udział w śniadaniu biznesowym zorganizowanym przez Związek Pracodawców Polska Miedź. Była to doskonała okazja, aby z pierwszej ręki dowiedzieć się, z jakich funduszy można pozyskać środki na rozwój gospodarczy i inwestycje prorozwojowe.
Prężyli muskuły a i tak nic nie wskórali. Grupa radnych Koalicji Obywatelskiej próbowała obalić prezydium Rady Sejmiku. Karkołomny i potajemnie szykowany plan spalił na panewce. – Już od dawna nikt poważnie nie traktuje Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Dolnośląskim, chyba nawet ich szef regionu PO Michał Jaros nie wierzy, że można się czegoś dobrego po nich […]
W legnickiej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości odbyła się konferencja prasowa poświęcona 10. rocznicy podwyższenia przez poprzedni rząd PO-PSL wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat. Gospodarze spotkania dużo też mówili o opiece senioralnej, uszczelnieniu systemu podatkowego i licznych programach dedykowanych starszym osobom.
Tragiczny wypadek na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w okolicach Przedmościa pod Głogowem. Pod kołami pociągu towarowego zginęła 52-letnia kobieta. Na miejscu pracują policjanci z głogowskiej komendy pod nadzorem prokuratora.
Lokalni samorządowcy, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych, mentorzy i mistrzowie dialogu społecznego, specjaliści od CSR i kreowania wizerunku – wszyscy spotkali się dziś na uroczystej gali Związku Pracodawców Polska Miedź, by podsumować doroczną współpracę i działania. Kulminacyjnym momentem było wręczenie statuetek Asa Związku Pracodawców Polska Miedź.
Już jutro, 13 lipca, na Bulwarze Nadodrzańskim w Głogowie, rusza pierwsza impreza sportowa z cyklu: „Mamo, Tato, chcę być zdrowy”. W sumie odbędą się cztery takie eventy, które poprowadzi team Jurka Górskiego. Główny patronat objęła spółka KGHM Polska Miedź S.A.
W sobotę, 29 marca, w Radwanicach, zainaugurowana zostanie tegoroczna edycja Dolnośląskiej Międzygminnej Olimpiady Sportowej. Cały cykl odbędzie się na terenie siedmiu gmin i potrwa do 21 czerwca.
Wracamy do wczorajszego poważnego wypadku na trasie ekspresowej S3. Przypomnijmy, że na pasie w kierunku Lubina zderzyły się dwa pojazdy. Sprawcą zdarzenia był 46-letni kierowca toyoty, który nie dość, że nieprawidłowo zatrzymał się nagle na S3, to jeszcze był pod wpływem narkotyków.
Majestatyczny buk rosnący w zabytkowym parku w Dalkowie w gminie Gaworzyce zwyciężył w prestiżowym plebiscycie na „Europejskie Drzewo Roku”. Na okazałe drzewo oddano blisko 150 tysięcy głosów.