×
*** Nowym prezesem piłkarskiego KGHM Zagłębia Lubin został Paweł Jeż *** W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, odbędzie się 14. edycja Crossu Straceńców. Na liście startowej jest już ponad 400 śmiałków ***

Rekordowy konkurs. Wspomnienia, które chwytały za serce, wywołały łzy

Władze powiatu legnickiego rozstrzygnęły konkurs literacki: „Nasza ziemia, nasz dom – pamiętnik pokoleń – nasze dziedzictwo”. Na konkurs napłynęła rekordowa ilość prac. Jak podkreślali członkowie jury, wszystkie chwytały za serce, wzbudzały refleksję, przywracały tragiczne wspomnienia tych, którzy przeżyli sowieckie łagry.

Była to już trzecia edycja tego konkursu, która trwała od września ubiegłego roku. Tematem przewodnim, jak w poprzednich dwóch edycjach, były losy pierwszych przesiedleńców z Kresów Wschodnich i historia tych, którzy przeżyli zsyłkę na daleką Syberię. Termin nadsyłania prac minął 30 czerwca br. Łącznie wpłynęło ich 65: 35 ze szkół podstawowych i 30 ze szkół średnich. 5 sierpnia zakończyły się obrady jury i 13 września w siedzibie starostwa powiatowego w Legnicy oficjalnie i uroczyście ogłoszono listę laureatów oraz wręczono atrakcyjne nagrody.

Pomysłodawczynią i inicjatorką konkursu jest Janina Mazur, wicestarosta legnicki.

-Długo czekaliśmy na rozstrzygnięcie tej edycji konkursu. Pandemia spowodowała, że kilkukrotnie musieliśmy przesunąć jej zakończenie. Wreszcie dzisiaj spotykamy się, by dokonać podsumowania. W tej edycji postanowiliśmy rozszerzyć zasięg także o ościenne powiaty, stąd obecność uczestników m.in. z powiatów złotoryjskiego, lubińskiego, głogowskiego. Zainteresowanie było tak ogromne, że wpłynęło aż 65 prac – bardzo zróżnicowanych tematyką, historią i losami bohaterów tych opowiadań. Są to niezwykle cenne wspomnienia. Cieszę się, że dzisiaj sala wypełniona jest po brzegi i cieszę się, że możemy wręczyć nagrody laureatom – powiedziała wicestarosta Janina Mazur.

Starosta legnicki, Adam Babuśka, podziękował wszystkim za zaangażowanie: rodzicom i nauczycielom za wsparcie, a uczniom za wytrwałość i cierpliwość w spisywaniu wspomnień, szukaniu świadków i śladów historii pierwszych przesiedleńców i zesłanych na Sybir.

-Wszyscy mieszkańcy Dolnego Śląska mamy wspólne losy. Przybyliśmy tutaj z różnych stron i zakątków, różnych krańców świata i Polski. Gratulując laureatom życzę wszystkim, by ta literatura wspomnieniowa rozwinęła się jeszcze bardziej. Trzeba wysłuchać historię i trzeba umieć przelać ją na papier. Jeszcze raz gratuluję – mówił starosta powiatu legnickiego, Adam Babuśka.

Komisja konkursowa przyznała trzy pierwsze miejsca i wyróżnienia. W kategorii szkół podstawowych za najlepszą pracę uznano ex aequo: Hanna Sosa ze Szkoły Podstawowej w Złotoryi oraz Nikola Zagórska ze szkoły w Prochowicach.

-Do udziału w konkursie namówiła mnie babcia, która opowiadała mi historię swoich przodków. Opisałam całą historię mojej rodziny, nigdy wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, że to byli tak cudowni ludzie. Ujęła mnie bardzo wytrwałość tych ludzi, że tak dążyli do znalezienia domu w innym miejscu, mimo wszystkich trudności – mówiła Hanna Sosa.

Wśród szkół ponadpodstawowych triumfowali natomiast Zuzanna Pecuszok z I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie oraz Dawid Duda z Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie, który spisał losy swojej prababki, która w 1940r. została zesłana na Syberię.

-Tam przebywała sześć lat w bardzo ciężkich warunkach. Kiedy moja babcia żyła, bardzo szczegółowo opowiedziała mi swoją historię. Niestety te informacje, gdzieś się zawieruszyły i musiałem od początku wszystko poznawać na nowo. Na nowo spisałem jej historię. Po wojnie rodzina mojej babci osiedliła się w Gogołowicach, miała wtedy 15 lat – opowiadał nam Dawid Duda.

Szczególne słowa uznania należą się nauczycielce historii w ZS nr 1 w Lubinie, która tak zmobilizowała uczniów tej szkoły do napisania losów Zesłańców, że zebrała aż 50 prac, ale wybrała tylko 14 najlepszych i tyle wysłała na konkurs.

Całą listę laureatów i wyróżnionych znajdziecie TUTAJ.

 

Wybrane dla Ciebie

Delegacja powiatu legnickiego oddała cześć ks. Sadowskiemu

Delegacja zarządu powiatu legnickiego uczestniczyła w wyjątkowej uroczystości obchodów 65. rocznicy śmierci ks. Stanisława Sadowskiego w Ząbkach koło Warszawy. Na czele oficjalnej reprezentacji stała wicestarosta legnicki, Janina Mazur.

Przeżyli piekło na nieludzkiej ziemi. Dzisiaj dzielą się wspomnieniami

To było niezwykłe spotkanie pokoleń. Uczniowie szkół wysłuchali i spisali opowieści tych, którzy przeżyli Kołymę, Sybir, sowieckie obozy jenieckie i pracy i powstała wyjątkowa publikacja. Trzeci tom „Pamiętnika pokoleń” to prawdziwa lekcja historii, głęboka emocjonalnie, szczera i nasączona ludzkimi tragediami.

W hołdzie Kresowiakom wygnanym na Ziemie Odzyskane… do Polkowic

Na ścianie polkowickiego ratusza odsłonięto dziś tablicę poświęconą rodakom, którzy po 1945r. zostali wypędzeni ze swoich domów i osiedlili się na Ziemiach Odzyskanych, m.in. w Polkowicach. Cały projekt zrealizowano w ramach Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego.

Konkurs literacki „Opowiem ci o górniku”

Centrum Kultury w Polkowicach oraz Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Głogowie zapraszają do udziału w konkursie literackim „Opowiem ci o górniku”. Adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, których zadaniem będzie przedstawienie w formie literackiej postaci górnika związanej z lokalną tradycją górniczą.

Miejsce pamięci o wielkiej ofierze Kresowiaków i Sybiraków

W najbliższą niedzielę, 19 września, w Polkowicach odbędzie się uroczystość poświęcenia i odsłonięcia symbolicznej tablicy: „Miejsce Pamięci Golgota Wschodu”. Cała inicjatywa powstała w ramach Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego.

Na sygnale

Widzieliście ten samochód? Skradziono go z posesji w Lubinie!

Widzieliście ten samochód? Skradziono go w nocy, z poniedziałku na wtorek z posesji w Lubinie. Sprawę kradzieży bada policja, jednak właściciele samochodu zwrócili się do nas z prośba o publikację – być może ktoś z was widział to auto w tym czasie. Jeśli tak dajcie znać lubińskim policjantom.

Rozmaitości

Jak skutecznie i nowocześnie zarządzać lokalnym samorządem?

15 maja w murach Uczelni Jana Wyżykowskiego odbędzie się konferencja naukowa: „Współczesne wyzwania zarządzania samorządem lokalnym – analiza wieloaspektowa”. Wydarzenie ma charakter hybrydowy a celem jest prezentacja wyników badań naukowych oraz dobrych praktyk i dyskusja, które będą dotyczyły przemian społecznych w obszarze zastosowań nowoczesnych działań wspólnot samorządowych w Polsce i na świecie.