×
*** Otwarto nową drogę łączącą Osiek i Chróstnik *** Derby Chrobrego z Miedzią zakończyły się bezbramkowym remisem *** Minister Krzysztof Kubów wizytował inwestycje w gminach Przemków i Chocianów ***

Rekordowy konkurs. Wspomnienia, które chwytały za serce, wywołały łzy

Władze powiatu legnickiego rozstrzygnęły konkurs literacki: „Nasza ziemia, nasz dom – pamiętnik pokoleń – nasze dziedzictwo”. Na konkurs napłynęła rekordowa ilość prac. Jak podkreślali członkowie jury, wszystkie chwytały za serce, wzbudzały refleksję, przywracały tragiczne wspomnienia tych, którzy przeżyli sowieckie łagry.

Była to już trzecia edycja tego konkursu, która trwała od września ubiegłego roku. Tematem przewodnim, jak w poprzednich dwóch edycjach, były losy pierwszych przesiedleńców z Kresów Wschodnich i historia tych, którzy przeżyli zsyłkę na daleką Syberię. Termin nadsyłania prac minął 30 czerwca br. Łącznie wpłynęło ich 65: 35 ze szkół podstawowych i 30 ze szkół średnich. 5 sierpnia zakończyły się obrady jury i 13 września w siedzibie starostwa powiatowego w Legnicy oficjalnie i uroczyście ogłoszono listę laureatów oraz wręczono atrakcyjne nagrody.

Pomysłodawczynią i inicjatorką konkursu jest Janina Mazur, wicestarosta legnicki.

-Długo czekaliśmy na rozstrzygnięcie tej edycji konkursu. Pandemia spowodowała, że kilkukrotnie musieliśmy przesunąć jej zakończenie. Wreszcie dzisiaj spotykamy się, by dokonać podsumowania. W tej edycji postanowiliśmy rozszerzyć zasięg także o ościenne powiaty, stąd obecność uczestników m.in. z powiatów złotoryjskiego, lubińskiego, głogowskiego. Zainteresowanie było tak ogromne, że wpłynęło aż 65 prac – bardzo zróżnicowanych tematyką, historią i losami bohaterów tych opowiadań. Są to niezwykle cenne wspomnienia. Cieszę się, że dzisiaj sala wypełniona jest po brzegi i cieszę się, że możemy wręczyć nagrody laureatom – powiedziała wicestarosta Janina Mazur.

Starosta legnicki, Adam Babuśka, podziękował wszystkim za zaangażowanie: rodzicom i nauczycielom za wsparcie, a uczniom za wytrwałość i cierpliwość w spisywaniu wspomnień, szukaniu świadków i śladów historii pierwszych przesiedleńców i zesłanych na Sybir.

-Wszyscy mieszkańcy Dolnego Śląska mamy wspólne losy. Przybyliśmy tutaj z różnych stron i zakątków, różnych krańców świata i Polski. Gratulując laureatom życzę wszystkim, by ta literatura wspomnieniowa rozwinęła się jeszcze bardziej. Trzeba wysłuchać historię i trzeba umieć przelać ją na papier. Jeszcze raz gratuluję – mówił starosta powiatu legnickiego, Adam Babuśka.

Komisja konkursowa przyznała trzy pierwsze miejsca i wyróżnienia. W kategorii szkół podstawowych za najlepszą pracę uznano ex aequo: Hanna Sosa ze Szkoły Podstawowej w Złotoryi oraz Nikola Zagórska ze szkoły w Prochowicach.

-Do udziału w konkursie namówiła mnie babcia, która opowiadała mi historię swoich przodków. Opisałam całą historię mojej rodziny, nigdy wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, że to byli tak cudowni ludzie. Ujęła mnie bardzo wytrwałość tych ludzi, że tak dążyli do znalezienia domu w innym miejscu, mimo wszystkich trudności – mówiła Hanna Sosa.

Wśród szkół ponadpodstawowych triumfowali natomiast Zuzanna Pecuszok z I Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie oraz Dawid Duda z Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie, który spisał losy swojej prababki, która w 1940r. została zesłana na Syberię.

-Tam przebywała sześć lat w bardzo ciężkich warunkach. Kiedy moja babcia żyła, bardzo szczegółowo opowiedziała mi swoją historię. Niestety te informacje, gdzieś się zawieruszyły i musiałem od początku wszystko poznawać na nowo. Na nowo spisałem jej historię. Po wojnie rodzina mojej babci osiedliła się w Gogołowicach, miała wtedy 15 lat – opowiadał nam Dawid Duda.

Szczególne słowa uznania należą się nauczycielce historii w ZS nr 1 w Lubinie, która tak zmobilizowała uczniów tej szkoły do napisania losów Zesłańców, że zebrała aż 50 prac, ale wybrała tylko 14 najlepszych i tyle wysłała na konkurs.

Całą listę laureatów i wyróżnionych znajdziecie TUTAJ.

 

Wybrane dla Ciebie

Miejsce pamięci o wielkiej ofierze Kresowiaków i Sybiraków

W najbliższą niedzielę, 19 września, w Polkowicach odbędzie się uroczystość poświęcenia i odsłonięcia symbolicznej tablicy: „Miejsce Pamięci Golgota Wschodu”. Cała inicjatywa powstała w ramach Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego.