×
*** Nie żyje Zbigniew Warczewski, wieloletni radny Rady Miejskiej w Lubinie, działacz społeczny, który latami walczył o budowę lubińskiego hospicjum ***

Remont obiektów sakralnych z rządowym i gminnym dofinansowaniem

Wkrótce rozpoczną się prace konserwatorskie w zabytkowych kościołach w Rynarcicach, Gwizdanowie, Olszanach i Chobieni. Na ten cel parafie otrzymały dotacje z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków oraz z tegorocznego budżetu gminy. Łączna suma darowizn przekracza 1,2 mln zł.

I tak. Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Mlecznie otrzymała 560 tys. zł na remont elewacji kościoła filialnego pw. św. Marcina w Rynarcicach wraz z wymianą uszkodzonych tynków.  Kwota 548.800 zł pochodzi z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, a kwota 11.200 zł z budżetu gminy. 200 tys. zł – to kwota dotacji, która otrzymała parafia pw. św. Piotra i Pawła w Chobieni. Wykonane tam zostaną prace konserwatorko-restauratorskie organów. 196 tys. zł pochodzi z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, a kwota 4 tys. zł z budżetu gminy Rudna.

Finansowe wsparcie otrzymała także parafia pw. św. Urszuli w Gwizdanowie na remont elewacji kościoła. Dotacja wyniosła 370 tys. zł, przy czym kwota 362.600 zł pochodzi z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, a 7.400 zł z budżetu gminy. Dotacja, którą otrzymała parafia pw. św. Michała Archanioła w Olszanach przeznaczona zostanie na prace konserwatorsko-restauratorskie przy miechach w organach w kościele parafialnym. To kwota 42 tys. złotych – 41.160 tys. zł pochodzi z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, a kwota 840 z budżetu gminy Rudna.

Promesy na wszystkie inwestycje proboszczowie otrzymali w lipcu br. Natomiast 30 listopada rada gminy przyjęła uchwały o udzieleniu dotacji celowej, co oznacza, że parafie mogą rozpocząć wyłanianie wykonawców zaplanowanych inwestycji.

 

Wybrane dla Ciebie

Zagłębie wróciło z dalekiej podróży. Wreszcie jest zwycięstwo

Od 24 listopada kibice KGHM Zagłębia Lubin czekali na ligowe zwycięstwo swoich ulubieńców. Wreszcie dzisiaj nastąpiło przełamanie. Miedziowi pokonali Koronę Kielce skromnie 1:0 po trafieniu Dawida Kurminowskiego.

Patriotycznie, sportowo i charytatywnie. Bieg Tropem Wilczym w Lubinie

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w 12. edycji Biegu Tropem Wilczym w Parku Leśnym w Lubinie. Dzisiejsze wydarzenie miał oczywiście także swój charytatywny cel. Zbierano bowiem pieniądze na kolejną operację nóżek dla 8-letniej Julki Nieckarz. Udało się zebrać ponad 14 tysięcy złotych!

Kolizja osobówki z cysterną na S3. Nikomu nic się nie stało

Przez kilka godzin całkowicie zamknięty dla ruchu był odcinek trasy ekspresowej S3 między Lubinem a Legnicą. Na wysokości Karczowisk doszło do zderzenia samochodu osobowego i cysterny przewożącej łatwopalną substancję.

Po pierwsze w tym roku zwycięstwo. Zagłębie kontra Korona

Już dzisiaj piłkarze KGHM Zagłębia Lubin powalczą o pierwsze zwycięstwo w tym roku. Rywalem Miedziowych będzie Korona Kielce, która wprawdzie w tabeli znajduje się niżej, ale ostatnio postraszyła Legię Warszawa i na pewno nie będzie łatwym przeciwnikiem dla lubinian.

Sprzedawali podróbki lubinianom. Staną teraz przed sądem

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą lubińskiej komendy policji zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 43 do 48 lat, którzy w trzech punktach sprzedażowych na terenie miasta oferowali lubinianom podróbki.

Kubów: Dzisiejsza władza nie chce wspierać samorządów

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Kubów, nie ukrywa swojego zdziwienia rządowymi planami likwidacji programu Inwestycji Strategicznych.