×
*** Centrum Badań Jakości pochwaliło się nowoczesnym Mobilnym Laboratorium Środowiskowym. Prezentacja odbyła się na dziedzińcu Centrali KGHM *** Tylko w styczniu spółka KGHM Metraco sprzedała 50 tysięcy ton soli drogowej ***

Renowacja wieży zakończona. Zobaczcie jak teraz wygląda!

Na to czekali mieszkańcy Obory w gminie Lubin. Zakończyła się renowacja wieży w kościele filialnym pw. św. Antoniego. Inwestycja pochłonęła 375 tys. zł.

Za te pieniądze wzmocniono całą konstrukcję wieży, wylano nowe stropy i wyremontowano sklepienie krzyżowe. Do wieży prowadzą nowe schody drabiniaste, a w ścianach uzupełniono ubytki. Na wieży zamontowano również nową instalację odgromową. Przez inwestorami jeszcze pokrycie dachu łupkiem. Jednak najważniejszą częścią renowacji wieży kościelnej było odtworzenie oryginalnego hełmu wieży dzwonnicy.

Jak mówią źródła historyczne, wieża w tym kościele została wzniesiona w 1614 roku. Jednak wojna dała się we znaki tym terenom i nie oszczędziła również kościoła, który został zniszczony. Zachowały się jednak stare fotografie, ryciny oraz zapisy w dokumentach, które pozwoliły odbudować kościół i samą wieżę.

Remont trwał od 2020 roku. Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Szklarach Górnych otrzymała na ten cel wsparcie w wysokości 180 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ochrona Zabytków, 35 tys. zł przekazała Gmina Lubin, a blisko 160 tys. zł stanowiło wkład własny Parafii.

Mieszkańcy regionu już mogą zobaczyć efekty prac. Zapraszamy do Obory.

Źródło: Gmina Lubin

 

 

 

 
wieza2-e1613729947418
Wieza-kosciola-filialnego-w-Oborze-w-trakcie-prac-2020-r.-JPEG-249-KB.jpeg
Wieza-kosciola-filialnego-w-Oborze-w-trakcie-prac-2020-r.-JPEG-534-MB.jpeg
Wieza-kosciola-filialnego-w-Oborze-zakonczenie-prac-2020-r.-JPEG-238-MB.jpeg

Na sygnale

Podpisywali lewe polisy, wyłudzili prowizje, prali brudne pieniądze

Do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która dokonała oszustwa na szkodę jednego z warszawskich towarzystw ubezpieczeniowych. Na ławie oskarżonych zasiądzie łącznie 17 osób, wśród nich prezes spółki, członek zarządu i prokurent.