×
Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin przegrali na własnym stadionie z Lechem Poznań 0:1 *** Miedziowi pozostali jednak na fotelu lidera ekstraklasy *** Pojedynek z Lechem oglądał komplet kibiców

Roszarnia otworzyła swoje drzwi dla zwiedzających

Sale wystawiennicze, siłownia, kręgielnia, przytulne pokoje i wieża widokowa, z której możecie podziwiać okolicę. Mieszkańcy Gminy Radwanice zwiedzili Centrum Usług Społecznych Roszarnia. Ośrodek powstał w miejscu dawnej fabryki krochmalu. Mieszkańcy mogą już korzystać z wszystkich atrakcji w Roszarni.


Mieszkańcy Gminy Radwanice nie zawiedli – licznie zjawili się w Centrum Usług Społecznych Roszarnia. To wyjątkowe miejsce, z bardzo bogatą historią i mnóstwem wspomnień. Na otwarciu nie brakowało tych, którzy przez wiele lat pracowali w tym budynku pisząc historię regionu. Teraz z ogromnym zaskoczeniem oglądali przebudowane wnętrza, pozostałe ślady dawnego zakładu pracy i pamiątki z nim związane.

– Pracowałem w tym zakładzie 63 lata. Cieszę się, że dożyłem tego dnia i mogłem zobaczyć ten obiekt po zmianach. Bardzo miło wspominam pracę w tym miejscu. Bylem elektrykiem. Pracowałem tu od 1959 do 2017 roku. W ostatnich latach Roszarnia zmieniała co chwilę właścicieli, a ja ciągle tu byłem – wspomina pan Zenon Cyran. – Wrażenia dziś niesamowite. Ledwo wszedłem i od razu mi łzy w oczach stanęły. Ogromne się cieszę, że dożyłem tego dnia.

W Roszarni znajdziecie trzy izby regionalne poświęcone włókiennictwu oraz historii społeczności lokalnej. Obecnie jedna z nich wypełniona jest pamiątkami ze starego zakładu pracy, druga słoniami – symbolem Radwanic, a trzecie czeka na swoją kolej. Na każdym kroku w budynku możecie zobaczyć jakie przed laty wyglądało to miejsce. W kręgielni oprócz samej gry będzie możliwość organizacji imprez oraz spotkań dla mieszkańców, a na siłowni każdy będzie miał okazję zadbać o swoją formę. Ale to nie wszystko!

Mieszkańcy będą mogli skorzystać z szeregu usług społecznych realizowanych przez ośrodek pomocy. Oprócz tego potrzebujący będą mogli spotkać się z psychologiem i terapeutą, skorzystać z rehabilitacji czy zlecić drobne naprawy w swoim domu tzw. złotej rączce.

– Mamy tu też świetlicę środowiskową. Mamy szeroki wachlarz usług sportowych takich jak kręgielnia, sala bilardowa, siłownia i sala fitness. Dla mnie istotnym elementem są również izby regionalne, które podkreślają charakter tego miejsca, ale też całej naszej gminy i regionu. Mamy tu również bazę turystyczną dla naszych mieszkańców turystów odwiedzających nasz region, którzy będą mieli teraz gdzie odpocząć – wylicza wójt Gminy Radwanice Paweł Piwko. – Siłownia i kręgielnia zostaną mieszkańcom udostępnione przez cały tydzień, tak samo jak wieża widokowa. Cennik będzie atrakcyjny. Zależy nam na ty by mieszkańcy chętnie spędzali tu czas, bo to miejsce powstało z myślą o nich.

Gospodarz gminy długo zabiegał oto by stary, chylący się ku upadkowi budynek przeszedł na własność gminy. Kiedy już tak się stało pozostała walka o finansowanie. Koszty przebudowy to ponad 18 milionów złotych, z czego ponad 12 pochodzi ze źródeł zewnętrznych

– Zawsze zależało mi żeby Roszarnia, z której słynęły niegdyś Radwanice, która wychowała kilka pokoleń mieszkańców, nigdy nam nie zniknęła z widoku. Za każdym razem kiedy przejeżdżałem obok niszczejącego budynku obiecywałem sobie, że zrobię wszystko by go zagospodarować. Kiedy pojawiła się możliwość przekształcenia ośrodka pomocy w Centrum Usług Społecznych, kiedy zdobyliśmy dofinansowanie na budowę tego obiektu, to był doskonały moment na to by stara roszarnia została z nami już na zawsze – dodaje wójt.

Wielbiciele historycznych ciekawostek mogą przyjechać do Radwanic by zobaczyć pozostałości starego budynku. Zewnętrzne cegły przez lata śledziły zbiory lnu i ciężką pracę tutejszych robotników. Świadkiem biegu lat była również obecna wieża widokowa.

– Nie chcieliśmy jej burzyć, zależało nam na tym by wieży nadać nową funkcję i udało się – powiedział wójt.

Dobrą informacja jest również to, że w trakcie przebudowy dawnej Roszarni urzędnicy, wspierani przez ekologów, postanowili przenieść ogromne gniazdo, które od lat zajmowała jedyna w Radwanicach rodzina boćków. Operacja była skomplikowana, ale na szczęście gniazdo przeniesiono bezpiecznie i bez uszczerbku – kilkadziesiąt metrów obok. Rok temu, na początku marca bociany powróciły do swojego domu. W tym roku mieszkańcy oczekują ich z niecierpliwością.

 

Wybrane dla Ciebie

Kobiece Inspiracje. Spotkanie pełne motywacji i energii

Za nami kolejna odsłona wydarzenia „Kobiece Inspiracje”, organizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Polkowicach. Inicjatywa skierowana była do mieszkanek powiatu a celem było wspieranie kobiecej przedsiębiorczości, a także tworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń, pomysłów i wzajemnej motywacji.

Trwa rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych

Mali mieszkańcy Gminy Chocianów przygotowują się do rozpoczęcia nowej edukacyjnej przygody. Trwa rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych oraz klas I szkół podstawowych na rok szkolny 2026/2027.

Międzynarodowy Dzień Teatru w Grębocicach. Na scenie lokalni artyści

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, mieszkańcy Gminy Grębocice będą mogli wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym. Spotkanie odbędzie się 27 marca w Centrum Kultury i Sportu w Grębocicach.

Wybrano nowe władze i podsumowano 5 lat działalności OSP

W Kłobuczynie odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze miejscowej jednostki OSP. Spotkanie było okazją do podsumowania ostatnich pięciu lat działalności jednostki oraz wyboru władz na kolejną kadencję.

Miesięczny Bilet Zintegrowany Legnica – teraz możecie kupić w sieci!

Codziennie dojeżdżasz pociągami do pracy, szkoły czy na uczelnię? Koleje Dolnośląskie mają dla Ciebie doskonałe rozwiązanie – miesięczny Bilet Zintegrowany Legnica. Taki bilet umożliwia Wam nielimitowane przejazdy na wybranej trasie, nielimitowane przejazdy legnickimi autobusami i komfortową podróż. A co równie ważne – teraz Zintegrowany Bilet Legnica kupicie online!

Lider z Lubina stracił punkty. Druga porażka Miedziowych u siebie

W dzisiejszym szlagierowym pojedynku piłkarze KGHM Zagłębia Lubin przegrali z Lechem Poznań 0:1. Bramkę na wagę zwycięstwa już w siódmej minucie meczu strzelił Ishak. Mimo przegranej, Miedziowi utrzymali fotel lidera, ale drugi Lech ma już tyle samo punktów. W następnej kolejce Zagłębie zmierzy się na wyjeździe z Motorem Lublin.

Sport

Lider z Lubina stracił punkty. Druga porażka Miedziowych u siebie

W dzisiejszym szlagierowym pojedynku piłkarze KGHM Zagłębia Lubin przegrali z Lechem Poznań 0:1. Bramkę na wagę zwycięstwa już w siódmej minucie meczu strzelił Ishak. Mimo przegranej, Miedziowi utrzymali fotel lidera, ale drugi Lech ma już tyle samo punktów. W następnej kolejce Zagłębie zmierzy się na wyjeździe z Motorem Lublin.

Na sygnale

Wpadł w ręce policji. Ukochane dostarczyły mu… narkotyki

Kiedy 44-latek poszukiwany do odbycia kary 4 lat więzienia trafił w ręce policjantów, jego życiowe partnerki postanowiły dostarczyć na komendę ubrania i inne osobiste rzeczy, które mogły okazać się przydatne za kratkami. Jak się okazało, pomyślały również o… narkotykach.

Rozmaitości

Kobiece Inspiracje. Spotkanie pełne motywacji i energii

Za nami kolejna odsłona wydarzenia „Kobiece Inspiracje”, organizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Polkowicach. Inicjatywa skierowana była do mieszkanek powiatu a celem było wspieranie kobiecej przedsiębiorczości, a także tworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń, pomysłów i wzajemnej motywacji.