×
*** Kampania wyborcza nabiera tempa. W przyszłą niedzielę wybierzemy radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów ***

Różowy październik. Warto się badać – rak to nie jest wyrok

Dlaczego profilaktyka? Dlatego, że wczesne wykrycie raka piersi we wczesnym stadium daje ogromne szanse na wyleczenie. I włośnie do badania się zachęcają specjaliści z Miedziowego Centrum Zdrowia, którzy spotkali się dzisiaj z kobietami w Centrum Kultury Muza.

Od lat lekarze mówią o profilaktyce, badaniach przesiewowych i dbaniu o własne zdrowie. Jednak wciąż za mało kobiet decyduje się na mammografię czy cytologię. Nie są to badania skomplikowane. Nie są inwazyjne ani bolesne. A jednak …

– W badaniach profilaktycznych jesteśmy w stanie wykryć nowotwór bardzo wcześnie. To z kolei daje dobre wyniki leczenia. Mamy wiele programów profilaktycznych, również mammograficznych dla kobiet pomiędzy 50, a 69 rokiem życia, ale badać się trzeba wcześniej, już od 20 roku życia – mówi Ewa Nienartowicz, kierownik diagnostyki obrazowej Miedziowego Centrum Zdrowia.

Ewa Nienartowicz nie ukrywa, że konferencje organizowane przez Miedziowe Centrum Zdrowia mają pokazać, że warto się leczyć, a nawet jeśli diagnoza nie jest pomyślna – to jeszcze nie koniec świata.

– Organizując tę konferencję chcemy uświadomić kobietom konieczność tych badań. Niech to już będzie ten październik, niech to będzie w świadomości kobiet by w październiku zrobić sobie badania. Raz do roku zdecydowanie wystarczy – przypomina Ewa Nienartowicz. – Niestety w trakcie pandemii wstrzymane zostały wszystkie programy profilaktyczne. W prawdzie mogliśmy badać pacjentki klinicznie czyli np. już mające wyczuwalne guzy w piersiach, ale rozległość procesów, które badaliśmy po pandemii była bardzo duża.

Rak to nie wyrok. Im wcześniej wykryty tym szansa na wyleczenie jest większa. Niestety w Polsce nadal odsetek kobiet, które badają się regularnie nie przekracza 40 procent.

– Do tej pory byliśmy łagodni, apelowaliśmy, Teraz chyba zacznę straszyć – mówi wprost szefowa diagnostyki obrazowej w MCZ. – Może to coś pomoże, przekona. W MCZ nie zostawiamy naszych pacjentek z rozpoznaniem. Proponujemy dalszą diagnostykę, specjalistów onkologów, całe zespoły wysokiej klasy specjalistów od raka piersi, naszą onkologię kliniczną. Kobiety nie zostają z tym same. Ale dzisiaj zaprosiliśmy również innych specjalistów – psychologów, dietetyka i rehabilitanta by opieka nad pacjentką była kompletna.

Coraz więcej kobiet zaczyna rozumieć jak ważne są badania. Ale jak przyznaje Piotr Milczanowski, prezes Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie – to jeszcze nie jest ten poziom, na którym lekarzom zależy.

– Świadomość w społeczeństwie rośnie, nie tak szybko jakbyśmy tego chcieli, ale panie częściej się badają, częściej przychodzą na wizyty – powiedział nam. – Kilka lat temu przekroczyliśmy magiczną granicę 20 proc., ale jak zaczynałem swoją misję w MCZ było to zaledwie kilkanaście procent. Daleko jeszcze do satysfakcjonującego poziomu stąd właśnie nasza konferencja. Musimy docierać z informacjami do kobiet, przekonywać, że profilaktyka jest ważna, że regularne badanie jest ważne, że dzięki temu można dłużej zachować zdrowie i życie. Przecież rak piersi dotyczy całej rodziny, nie tylko kobiety, tu są również panowie, którzy przyszli ze swoimi partnerkami.

Prezes MCZ przyznaje, że to nie strach przed diagnozą powstrzymuje kobiety przed badaniami. Bardzo często panie mają do zrobienia coś ważniejszego, więc własne zdrowie jest odsuwane na dalsze miejsca w hierarchii rzeczy na już.

– To brak świadomości i odkładanie na później. Przecież jeśli zapytamy, to większość kobiet odpowie, że należy się badać – przyznaje Piotr Milczanowski. – Jednak wiele osób ma takie podejście do profilaktyki, że jak nie boli, to nie jest choroba. A trzeba pamiętać, że rak piersi przez długi czas nie boli, bardzo długo nie daje o sobie znać.

Przy okazji konferencji o zdrowiu w Centrum Kultury Muza panie mogły wykonać pomiar ciśnienia, przebadać skórę, skorzystać z oferty stoisk z kosmetykami pielęgnacyjnymi czy zdrowotną biżuterią.

 

Wybrane dla Ciebie

Nowoczesny Oddział Intensywnej Terapii w MCZ już przyjmuje pacjentów

Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie inwestuje mimo trwającej pandemii koronawirusa. Właśnie oddano do użytku nowoczesny, powiększony Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii. Znajduje się on w centrum szpitala, co pozwalana skrócenie czasu transportu chorych w stanie zagrożenia życia.

Seniorzy z Grębocic wciąż mogą zaszczepić się na grypę

Seniorom w wieku powyżej 75 lat, zamieszkującym w gminie Grębocice, przypominamy, że nadal mogą się bezpłatnie zaszczepić przeciwko grypie.

Badania okresowe tylko dla zaszczepionych na COVID-19? MCZ zaprzecza

Po sieci krąży zdjęcie ogłoszenia, które prawdopodobnie rozwieszone zostało w przychodniach i szpitalu należącym do Miedziowego Centrum Zdrowia, jak i na kopalniach. Mowa w nim o tym, że pracownicy KGHM będą mogli przejść badania wstępne i okresowe tylko po okazaniu zaświadczenia.

Wymazów ma być więcej. Ludzie stoją w kolejkach na darmo

Wraz z otwarciem punktu wymazów przy Regionalnym Centrum Zdrowia w Lubinie zmieniły się zasady obsługi mieszkańców w punkcie przy Miedzowym Centrum Zdrowia. W MCZ pobierane są jedynie wymazy od pacjentów komercyjnych oraz pracowników firm, z którymi MCZ ma podpisane umowy. To  spowodowało duże zamieszanie.

50 łóżek dla pacjentów z COVID-19 w MCZ w Lubinie!

Ruszyły przygotowania do stworzenia oddziału szpitalnego tylko dla pacjentów zakażonych koronawirusem bądź podejrzanych o zakażenie. W Miedziowy Centrum Zdrowia w Lubinie przygotowanych zostanie w sumie 47 łóżek szpitalnych.

Rusza pogotowie wymazowe przy szpitalu RCZ w Lubinie

W trakcie spotkania w sprawie sytuacji pandemicznej w powiecie lubińskim podjęto decyzję o ponownym uruchomieniu pogotowia wymazowego przy ul. Bema w Lubinie.