×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Rusza pilotażowy program burmistrza „Bezpieczna polkowiczanka”

W Polkowicach rusza pilotażowy program: „Bezpieczna polkowiczanka”. W ramach zajęć panie będą mogły nauczyć się podstawowych zasad i technik samoobrony. Kampania przewiduje także rozmowy i warsztaty z policjantami i strażnikami miejskimi, trenerką Armii Polkowice czy członkiniami Stowarzyszenia ONE. 

Podobny program od wielu lat z powodzeniem realizowany jest choćby w sąsiednim Lubinie. Teraz rusza w Polkowicach. „Bezpieczna polkowiczanka” to pilotażowy projekt burmistrza Łukasza Puźnieckiego. Inauguracja nastąpiła 25 listopada, tj. w w Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Nie było więc lepszej okazji, by rozpocząć tak ważny projekt, którego głównym celem jest zwiększenie świadomości mieszkanek gminy Polkowice, a poprzez to poprawę bezpieczeństwa polkowiczanek.

Wszystko będzie podane w interesujący sposób. Najwięcej, bo osiem spotkań zajmie nauka samoobrony z Adamem Grzeziółkowskim, instruktorem Krav Maga-Be Safe – policjantem z Lubina. Oprócz zajęć w sali fitness w Szkole Podstawowej nr 4 przy ulicy Hubala, będą również zajęcia w terenie i miejscach, gdzie rzeczywiście kobiety mogą zostać zaatakowane: w autobusie komunikacji miejskiej (dzięki uprzejmości Zakładu Komunikacji Miejskiej), w barze (dzięki uprzejmości City Pub) oraz w przejściach tunelowych w blokach przy ulicach 3 Maja, Sztygarskiej oraz Lipowej, gdzie odbędzie się trening w szpilkach.

– Podczas zajęć w sali gimnastycznej będziemy między innymi uczyć jak skutecznie atakować, jak radzić sobie z damskim bokserem. Następnie pokażemy jak sobie radzić z sytuacją, w której sprawca nas dusi – mówi Adam Grzeziółkowski, instruktor z Krav Maga-Be Safe. – Po pierwszych trzech zajęciach na sali, rozpoczniemy serię w miejscach naturalnych. Będziemy się uczyć, jak wykorzystywać dostępne nam przedmioty, jak torebka, kurtka czy to, co mamy w torebce. Poza tym, będziemy uczyć kobiety, jak sobie poradzić w sytuacji napaści seksualnej. Jak sobie poradzić z mężczyzną, który jest dwa razy cięższy, silniejszy, który je przewrócił, siedzi na nich, przytrzymuje je i tak dalej.

Oprócz zajęć z samoobrony, które są rozplanowane na wszystkie wtorki i czwartki grudnia, w ramach pilotażu programu „Bezpieczna polkowiczanka” zaplanowano serię warsztatów, spotkań i rozmów z przedstawicielami różnych instytucji i organizacji. Wszystkie odbędą się w sali wykładowej Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach, dzięki uprzejmości rektora dr. Tadeusza Kierzyka. Polkowiczanki, które wezmą udział w projekcie będą mogły spotkać się tam między innymi z trenerką Armii Polkowice, Katarzyną Muszyńską, która zaplanowała ciekawe zajęcia.

– Damy miejsce do kontynuacji i ćwiczenia umiejętności zdobytych podczas zajęć z Adamem. Ważne jest, aby podkreślić, że sporty walki nie są tylko dla mężczyzn. Zachęcamy, aby kobiety uczestniczyły w treningach. Sporty walki dają pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. Na nasze zajęcia uczęszcza od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kobiet. One zdobyły tę pewność – mówi Katarzyna Muszyńska, trenerka Armii Polkowice, która poprowadzi warsztaty 7 grudnia.

Ciekawie zapowiadają się też różnego rodzaju pogadanki i spotkania z przedstawicielkami służb mundurowych. Jeden z wykładów poprowadzi dzielnicowa z polkowickiej policji. Prelegentką spotkania, które jest zaplanowane na 21 grudnia, będzie też Agnieszka Dąbrowska funkcjonariuszka polkowickiej straży miejskiej.

– Postaram się przekazać uczestniczkom zasady bezpieczeństwa w drodze do domu. Jak mają się zachowywać, kiedy wracają z pracy, aby uniknąć napadu na ulicy. Aby unikać osób pod wpływem alkoholu, wybierać miejsca bardziej oświetlone i mocno uczęszczane przez ludzi. Żeby obserwowały ludzi, którzy się wokół nich znajdują. Aby, poruszając się nocą, poinformować najbliższych o tym, gdzie jesteśmy. Takie podstawowe zasady chciałabym uczestniczkom przekazać – wylicza Agnieszka Dąbrowska, strażniczka SM Polkowice.

Uczestniczki spotkają się też między innymi z członkiniami Stowarzyszenia ONE, które wyszły jako pierwsze z pomysłem organizacji zajęć, które poruszałyby problematykę przemocy wobec kobiet.

– Bardzo się cieszę, że ten projekt wyszedł od samych kobiet. To oznacza, że jest autentyczny i rzeczywiście potrzebny. Będziemy oczywiście wspierać takie inicjatywy, bo one są bardzo ważne, aby w lokalnej społeczności działo się jeszcze lepiej, aby kobiety mogły artykułować swoje prawo i mogły czuć się bezpieczne – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Za organizację przedsięwzięcia odpowiada Wydział Promocji, Turystyki i Komunikacji Społecznej Urzędu Gminy Polkowice. Na program składa się dwanaście spotkań, w tym osiem półtoragodzinnych treningów w ramach kursu samoobrony. A także cztery bloki warsztatowo-teoretyczne z przedstawicielami różnych instytucji i organizacji. Wszystko odbędzie się w grudniu tego roku.

Program jest finansowany z budżetu gminy Polkowice. W programie mogą wziąć udział pełnoletnie kobiety, zamieszkujące na stałe gminę Polkowice. Udział jest bezpłatny. W programie burmistrza w grudniu 2022 może wziąć udział 40 osób po uprzednim zgłoszeniu chęci udziału pod numerem telefonu: 76 847 41 47. Zapisy odbywają się w godzinach pracy Urzędu Gminy Polkowice od poniedziałku do piątku w dniach od 28.11.2022 do 02.12.2022 roku.

Jest to program pilotażowy, jeśli będzie cieszył się zainteresowaniem wśród mieszkanek naszej gminy, wówczas burmistrz rozważy rozszerzenie kampanii w przyszłym roku.

MATERIAŁ SPONSOROWANY 

 

Wybrane dla Ciebie

Siódemka na Rudnej. Górnicy bezpieczni

Do wstrząsu o sile tzw. siódemki doszło w Zakładach Górniczych Rudna. Na szczęście załoga kopalni jest bezpieczna.

Prezes KGHM – jesteśmy w środkowej partii szachów, przed nami dużo gry

Nowy zarząd spółki KGHM po raz pierwszy spotkał się z dziennikarzami. Okazją ku temu było ogłoszenie wyników produkcyjnych i sprzedażowych za ostatni kwartał ubr. i za cały rok 2023. Władze Polskiej Miedzi oceniają przedstawione wyniki operacyjne jako solidne, ale nie da się przejść obojętnie wobec straty Grupy KGHM na poziomie blisko 4 mld złotych.

20-letni Kacper odnaleziony za granicą

Głogowscy policjanci odwołali poszukiwania 20-letniego głogowianina. Młody mężczyzna w poniedziałek wyszedł z domu i jednego z państw Unii Europejskiej.

Raport kartkowy przed meczem z Radomiakiem

Przed niedzielnym meczem w Radomiu, trener KGHM Zagłębia Lubin, jest w komfortowej sytuacji. Żaden z zawodników nie pauzuje za żółte kartki i nikt nie jest kontuzjowany, dlatego Waldemar Fornalik będzie mógł skorzystać ze wszystkich swoich piłkarzy.

Przedszkolaki i uczniowie świętują Dzień Ziemi w Polkowicach

Kolorowym pochodem pod hasłem: „Cztery żywioły” uczniowie najmłodszych klas i przedszkolaki z gminy Polkowice rozpoczęły świętowanie Międzynarodowego Dnia Ziemi. Wszyscy spotkali się dziś w rynku, by rozmawiać o ekologii, promować postawy i zachowania przyczyniające się do dbałości o ochronę naturalnego środowiska.

Zabił na drodze i uciekł. Grozi mu 20 lat odsiadki

Policjanci z Legnicy zatrzymali sprawcę tragicznego wypadku na drodze, który 21 kwietnia potrącił 25-latka z Prochowic i uciekł z miejsca wypadku. Kiedy na jego rekach pojawiły się kajdanki mężczyzna miał ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Sąd na wniosek prokuratury zastosował wobec niego tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

Sport

Raport kartkowy przed meczem z Radomiakiem

Przed niedzielnym meczem w Radomiu, trener KGHM Zagłębia Lubin, jest w komfortowej sytuacji. Żaden z zawodników nie pauzuje za żółte kartki i nikt nie jest kontuzjowany, dlatego Waldemar Fornalik będzie mógł skorzystać ze wszystkich swoich piłkarzy.

Rozmaitości

Przedszkolaki i uczniowie świętują Dzień Ziemi w Polkowicach

Kolorowym pochodem pod hasłem: „Cztery żywioły” uczniowie najmłodszych klas i przedszkolaki z gminy Polkowice rozpoczęły świętowanie Międzynarodowego Dnia Ziemi. Wszyscy spotkali się dziś w rynku, by rozmawiać o ekologii, promować postawy i zachowania przyczyniające się do dbałości o ochronę naturalnego środowiska.