×
*** Ruszyły zapisy na jubileuszowy Bieg Barbórkowy o Lampkę Górniczą. Z powodu obostrzeń covidowych, w tym roku limit zawodników wynosi równo tysiąc osób *** KGHM zaprasza do głosowania na Ambasadora Polski 2021. Ten prestiżowy plebiscyt odbędzie się już po raz trzeci. Głogować można na wybitne postaci z życia nauki, kultury i sportu ***

Spadochroniarze gościli na lubińskim lotnisku (ZDJĘCIA)

Po prawie 20 latach na lotnisko Aeroklubu Zagłębia Miedziowego wróciły skoki ze spadochronem. Dzisiaj po raz pierwszy członkowie AZM-u zaprosili spadochroniarzy. Były też skoki w tandemie.

Dzisiaj jedynie zapoczątkowano akcję, która na dobre ruszy od nowego roku. Jeśli tylko uda się do Lubina sprowadzić odpowiedni samolot, skoki ze spadochronem będą tu się odbywać coraz częściej.

Wielu śmiałków spróbowało swoich sił – skakali zarówno doświadczeni spadochroniarze, jak i ci, którzy spadochron na plecach mieli po raz pierwszy.

– Podpisaliśmy umowę o współpracy na organizację skoków spadochronowych i otwieramy profesjonalną strefę spadochronową. Mamy przestrzeń, którą zarezerwowaliśmy u Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i jeżeli jest taka potrzeba zostaje ona uruchomiona – powiedział nam Andrzej Onitsch, prezes lubińskiego aeroklubu.

Andrzej Onitsch zaznacza, że dzisiejsze skoki to jedynie preludium tego, co się będzie działo na lubińskim lotnisku po nowym roku. AZM planuje organizować skoki ze spadochronem regularnie. Wszystko zależy od tego czy będzie odpowiedni do tego samolot.

– Chcemy by mieszkańcy całego regionu dowiedzieli się, że właśnie u nas będzie można wykonać taki skok – dodaje szef AZM-u, który choć jest pilotem z wieloletnim stażem dzisiaj również wyskoczył z samolotu. Po ośmiu tysiącach godzin spędzonych w powietrzu wysokość już nie robi takiego wrażenia. – Jestem człowiekiem powietrza – przyznał Andrzej Onitsch. – Jednak skok ze spadochronem to trochę inne przeżycie niż lot samolotem i gorąco polecam wszystkim, którzy chcieliby spróbować.

Skakać ze spadochronem może w zasadzie każdy, choć są warunki, które spełnić należy. Jednym z nich jest odpowiednia waga, kolejne to warunki zdrowotne – osoby z chorym sercem, epilepsją i niższe niż 125 cm nie mogą skakać. Dla reszty podniebne szaleństwo stoi otworem.

– Od przyszłego roku powinniśmy częściej być w Lubinie – powiedział nam instruktor skoków i właściciel SkyKrawiec Arnold Sznajder, który ma na swoim koncie ponad cztery tysiące skoków. – Tu jest fajne lotnisko, fajna infrastruktura. Bardzo pozytywnie oceniamy tą współpracę. By móc samemu skakać ze spadochronem trzeba przejść szkolenie, by skoczyć w tandemie wystarczy umówić się na termin, klient przyjeżdża i skaczemy.

 

Wybrane dla Ciebie

W poniedziałek będą skakać ze spadochronem!

Aeroklub Zagłębia Miedziowego podpisał umowę na wykonywanie komercyjnych skoków spadochronowych z lubińskiego lotniska. By przetestować wszystkie procedury pierwsze skoki odbędą się już w najbliższy poniedziałek.

Na sygnale

Poważny wypadek na trasie Lubin – Wrocław. Dwie osoby poszkodowane

Dwie osoby trafiły do szpitala po dzisiejszym wypadku, do którego doszło na krajowej „94” na trasie między Prochowcami a Kawicami, w powiecie legnickim. Sprawca zdarzenia odjechał w kierunku Lubina.  To kierowca ciężarowego mercedesa z naczepą. Obecnie jest poszukiwany przez policję.