×
*** Lubiński sąd rejonowy podtrzymał decyzję w sprawie umorzenia przez szczecińską prokuraturę postępowania dotyczącego mataczenia przez policjantów w sprawie śmierci Bartosza Sokołowskiego ***

Specjalnie na dzień patrona Polkowic powstała ikona świętego

Dzisiaj obchodzony jest dzień św. Sebastiana – patrona Polkowic. Specjalnie z tej okazji, powstała ikona świętego napisana przez Honoratę Wojczyńską, artystkę plastyka, która znana jest m.in. z prowadzenia warsztatów pisania ikon w krzeszowskim opactwie benedyktynek.

Uroczystości kościelne z okazji dnia św. Sebastiana odbyły się w kościele p.w. Matki Bożej Łaskawej w Polkowicach.

-W Kościele katolickim obchodzimy dzisiaj wspomnienie liturgiczne świętego Sebastiana. Aby odpowiednio podkreślić wagę tego dnia, w naszym kościele odprawiona została uroczysta msza święta w intencji miasta i jego mieszkańców – mówi ks. dr Marek Kluwak, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana w Polkowicach.

Eucharystię odprawił ks. dr Leopold Rzodkiewicz, pierwszy rektor seminarium w Legnicy. Po zakończeniu mszy, ikona św. Sebastiana trafiła do kadry nauczycielskiej i uczniów katolickiego liceum i szkoły podstawowej w Polkowicach.

Co ciekawe, ikona będzie teraz wędrować od domu do domu. Zainteresowani parafianie mogą zgłosić się do parafii: osobiście, telefonicznie (767-495-167) lub mailowo ([email protected]) i zapisać się na najbliższy termin. Ikona będzie przekazywana kolejnej rodzinie lub instytucji zawsze po mszy wieczornej o godz. 18. wraz z „Modlitewnikiem do św. Sebastiana”.

Wizerunek patrona Polkowic został zamówiony przez Stowarzyszenie św. Sebastiana i wykonany przez artystkę Honoratę Wojczyńską.

– Każda ikona jest oknem, które otwiera się na rzeczywistość duchową. Dla polkowiczan, ikona świętego Sebastiana może być duchowym przygotowaniem do oficjalnego nadania patronatu nad miastem – mówi autorka ikony.

 

Wybrane dla Ciebie

Odpust z paradą muzyczną górniczej orkiestry

Dziś przypadają imieniny patrona Polkowic – świętego Sebastiana. Z tej okazji w kościele Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana odbędzie się uroczysty odpust poprzedzony paradą muzyczną w wykonaniu zakładowej orkiestry górniczej ZG Rudna.

Kramy i rycerze. Zapraszamy do Polkowic na jarmark św. Sebastiana

Już po raz trzeci do polkowickiego rynku zawita kwiat polskiego rycerstwa. Będą pokazy walk rycerskich, bitwa na miecze, będą średniowieczne kramy i stragany z rękodzielnictwem i kuchnią rycerską. W niedzielę, 10 lipca, w samym centrum Polkowic odbędzie się bowiem Jarmark św. Sebastiana – już oficjalnego patrona miasta.

Święty Sebastian patronem Polkowic. 4 lipca – dzień patrona miasta

Po wielu zabiegach i staraniach, od dziś Polkowice mogą dumnie obnosić się z patronem świętego Sebastiana. Męczennik chrześcijański i święty Kościoła Katolickiego i Prawosławnego został patronem przy jednomyślnej decyzji miejskich rajców i oczywiście aprobacie Stolicy Apostolskiej.

Turniej rycerski, średniowieczne kramy, czyli Jarmark św. Sebastiana

Władze gminy oraz Centrum Kultury zapraszają wszystkich mieszkańców Polkowic i regionu na II Jarmark świętego Sebastiana – patrona Polkowic. Impreza odbędzie się w najbliższą niedzielę, 29 sierpnia. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji.