×
*** Zginął 41-letni operator samojezdnych maszyn górniczych pod ziemią. Spadły na niego skały. W KGHM ogłoszono trzydniową żałobę. ***

Śpiewający i tańczący korowód „Świata pod Kyczerą” na ulicach Rudnej

W piątkowe popołudnie do Rudnej zawitali uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”. Powitanie wyjątkowych gości odbyło się w rynku pod ratuszem. Następnie artyści przeszli barwnym korowodem w kierunku stadionu, gdzie odbył się uroczysty koncert galowy.

Organizatorów i artystów biorących udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym powitał w rynku wójt gminy Rudna, Zbigniew Grabowski.

-Miło mi powitać Jerzego Starzyńskiego, który jest sprawcą tego radosnego zamieszania. I cieszę się, że Rudna ponownie gości festiwal „Świat pod Kyczerą” ku radości naszych mieszkańców. I deklaruję, że za rok w Rudnej widzimy się ponownie – powiedział Zbigniew Grabowski, gospodarz gminy.

Artyści zaprezentowali się mieszkańcom idąc ulicami Rudnej w kierunku stadionu piłkarskiego. Barwny, tańczący i śpiewający korowód, jak zwykle, zrobił ogromne wrażenie na publiczności. Kulminacyjnym punktem wizyty „Świata pod Kyczerą” w Rudnej był uroczysty koncert galowy.

Mieszkańcy gminy mogli podziwiać artystów z Armenii, Ukrainy, Serbii, Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Kazachstanu, Meksyku, Senegalu i Słowacji. Gminę Rudna reprezentował zespół folklorystyczny „Sasanka” działający przy Centrum Kultury Gminy Rudna.

XXVII edycja MFF „Świat pod Kyczerą” dobiega końca. Dzisiaj artyści wystąpią jeszcze w Zamienicach w gminie Chojnów a w niedzielę pożegnają się z mieszkańcami regionu, uroczystym finałowym koncertem w Legnickim Polu.

 

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Kultur w Gminie Jerzmanowa! Zapraszamy!

Mieszkańców regionu zapraszamy do Jerzmanowej. Już w najbliższy weekend, a dokładniej w niedzielę 21 lipca, odbędzie się tam wyjątkowe wydarzenie – SPOTKANIE KULTUR! To pełna atrakcji impreza i koncerty ze specjalnie dobranym repertuarem. W tym roku na scenie wystąpią: Zespół NeoKlez, Jambo Africa, a gwiazdą wieczoru będzie ŁyDka gRubASa.

90. urodziny pani Marii Bachnik z Ustronia w Gminie Lubin

Kolejna z mieszkanek Gminy Lubin dołączyła do grona jubilatów, którzy świętowali swoje 90. urodziny. W lipcu z bliskimi świętowała Maria Bachnik. Z tej okazji odwiedzili ją przedstawiciele urzędu gminy – sołtys, ksiądz, sąsiedzi i wójt Tadeusz Kielan.

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.

Silnik motoparalotni się zatrzymał. Lądowali awaryjnie na stadionie RCS

W sobotni wieczór, kilkanaście minut po godzinie 20, doszło do wypadku motoparalotni w Lubinie. Jak przyznał pilot – silnik nagle się zatrzymał. Maszyna leciała w okolicach Lubina, a pilot wybrał stadion Regionalnego Centrum Sportowego jako najbezpieczniejsze miejsce do awaryjnego lądowania.

Handlował podróbkami i wpadł w ręce policjantów

Głogowscy policjanci zatrzymali 36 – latka, który podejrzany jest o handel podróbkami znanych marek.W trakcie przeszukania zajmowanych przez mężczyznę pomieszczeń mundurowi znaleźli ponad 100 sztuk odzieży, które miały zastrzeżone znaki towarowe i były sprzedawane jako oryginalne.

„Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary”

Kontynuując realizację programu pn. „Historia Polskich Kresów Wschodnich źródłem dumy narodowej – elementem pamięci Małych Ojczyzn”, w dniu 81. rocznicy tragicznych i bolesnych w historii Polski wydarzeń „Krwawej Niedzieli”, tj. 11 lipca, kiedy to w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach, Powiat Legnicki podjął inicjatywę uczczenia pamięci ofiar składając wiązanki […]

Na sygnale

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.