×
*** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy *** Policjanci z Legnicy uratowali dwójkę małych dzieci, które spały w zamkniętym samochodzie w czasie upału ***

Starosta polkowicki wierzchem pokonał szlak św. Jakuba

Cztery dni, ponad 260 kilometrów asfaltem, a także polnymi i leśnymi drogami przez cztery powiaty – tyle pokonali uczestnicy konnej pielgrzymki szlakiem św. Jakuba, która wyruszyła z sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego w Jakubowie. Na czele tej niecodziennej wyprawy stał starosta polkowicki, Kamil Ciupak, prywatnie – wielki miłośnik i pasjonat konnej jazdy.

To pierwsza tego typu inicjatywa, by szlak świętego Jakuba pokonać właśnie konno. Pasjonaci konnej jazdy postawili sobie za cel podróży aż do Zgorzelca, gdzie szlak łączy się z niemiecką częścią. Było to nie lada wyzwanie dla jeźdźców oraz koni, jednak przygotowania do wyprawy trwały długo i były dopracowane w każdym szczególe.

Pielgrzymkę rozpoczęła msza św. w jakubowskim sanktuarium, którą odprawił kustosz tego miejsca ks. Stanisław Czerwiński. W pierwszym dniu pielgrzymi pokonali urokliwy szlak wiodący przez powiat polkowicki. Odwiedzili m.in. sanktuarium w Grodowcu, a docelowo dotarli oni do Domu Pielgrzyma w Jędrzychowie. Uczestnicy wyruszali codziennie wcześnie rano i niemal cały dzień byli w drodze. Towarzyszył im zaprzęg konny, którym przewożono m.in. jedzenie dla wierzchowców.

-Taka pielgrzymka uczy pokory, a przez to pomaga pokonywać w przyszłości własne słabości i zmagać się z trudnościami. To zależność od zwierzęcia, które także walczy ze swoimi lękami i siłami, a rolą jeźdźca jest umiejętne zapanowanie nad nim – podkreślał jeden z uczestników wyprawy.

Widok pielgrzymów na trasie wzbudzał niemałą sensację, wielu przystawało i robiło sobie zdjęcia szczególnie w miasteczkach, ponieważ dziś taka konna karawana to rzadki widok.

-Czego nauczyła mnie ta wyprawa? Myślę, że była to kolejna okazja do obcowania z ludźmi, poznania wielu ciekawych osób, ich życia, doświadczeń w miłej, serdecznej atmosferze. No i niebywałych uroków Dolnego Śląska, które z grzbietu konia można było spokojnie podziwiać w całej okazałości – puentuje Kamil Ciupak, starosta polkowicki, miłośnik koni i jeździectwa, który za namową przyjaciół wybrał się w na krótki, pielgrzymkowy urlop.

 
s1
s2
s3
s4
s5
s6
s7
s8
s9
s12

Wybrane dla Ciebie

Pętla autobusowa gotowa, wracają dawne przystanki

Zakończyły się prace związane z przebudową pętli autobusowej w Chróstniku w gminie Lubin. W związku z tym, przywrócone zostały już trasy kursowania autobusów linii nr 2 i 5 Lubińskich Przewozów Pasażerskich.

Będzie drugi wielki zjazd legniczan. Spotkanie konsultacyjne

Jest duża szansa, że jeszcze w tym roku odbędzie się II Wielki Zjazd Legniczan. Pomysł padł ze strony organizatorów pierwszego, historycznego zjazdu, który odbył się w 2004 roku. Inicjatorzy zapraszają więc na spotkanie konsultacyjne w przyszłą środę, w kawiarni Ratuszowa.

Wstrząs w ZG Lubin. Czterech górników wycofano

Do wstrząsu doszło o godz. 11.51 w rejonie oddziału GG-1 kopalni ZG Lubin. Jak podają służby prasowe spółki KGHM, z miejsca zagrożenia wycofano cztery osoby. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

„Ścinawa” gotowa na wakacyjne rejsy po Odrze

Jeśli nie macie planów na spędzenie wolnego czasu, może wybierzecie się na przystań do Ścinawy. W porcie cumuje bowiem statek „Ścinawa”, który już przygotowany jest na pierwsze wakacyjne rejsy po Odrze. A ceny są bardzo przystępne. 

Wójt Grębocic, Roman Jabłoński z absolutorium. 22 raz z rzędu

Podczas ostatniej sesji, wójt gminy Grębocice, Roman Jabłoński, otrzymał wotum zaufania od Rady Gminy i jednocześnie radni jednogłośnie udzielili mu absolutorium z wykonania budżetu za rok 2023. Było to 22 absolutorium w karierze samorządowej wójta Romana Jabłońskiego.

Delegacja powiatu legnickiego na 35-leciu Towarzystwa Miłośników Lwowa

Reprezentacja powiatu legnickiego gościła w Tarnowie podczas uroczystych obchodów dostojnego jubileuszu, 35-lecia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. 

Sport

Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli okres przygotowawczy

Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy. Miedziowi mają już za sobą pierwsze treningi. Do dyspozycji sztabu szkoleniowego jest obecnie 20 zawodników. 27 czerwca piłkarze wyruszą na 10-dniowe zgrupowanie do Moravskich Toplic w Słowenii.

Na sygnale

Dwójka małych dzieci w nagrzanym aucie na parkingu galerii

O mały włos ta historia zakończyłaby się tragicznie. Policjanci z Legnicy zostali wezwani na parking jednej z galerii, gdzie w zamkniętym samochodzie przebywała dwójka małych dzieci. Na zewnątrz było wtedy gorąco. Funkcjonariusze nie zastanawiając się długo, wybili szyby w aucie, by uwolnić maluchy. Na szczęście nikomu nic się nie stało.