Strona główna » Światowy Dzień Wody we Wrocławiu. Edukacja, zabawa i troska o zasoby
W siedzibie KGHM odbędzie się dziś Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Podczas posiedzenia przyjęte zostaną sprawozdania finansowe za ubr. Akcjonariusze pochylą się też nad absolutorium dla zarządu i członków RN
Światowy Dzień Wody we Wrocławiu. Edukacja, zabawa i troska o zasoby
22 marca Wrocław włącza się w obchody Światowego Dnia Wody – międzynarodowego święta ustanowionego przez ONZ, które zwraca uwagę na znaczenie wody dla życia, zdrowia i przyszłości planety. Z tej okazji Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu wraz z partnerami zaprasza mieszkańców na piknik, łączący dobrą zabawę z edukacją.
Dostęp do wody wciąż nie jest dobrem powszechnym ani oczywistym. Jak wskazuje UNICEF jedna na cztery osoby na świecie, czyli ok. 2,1 mld ludzi, nie ma dostępu do bezpiecznej wody w miejscu zamieszkania. To właśnie dlatego tak ważne jest budowanie świadomości, szacunku i odpowiedzialności za ten bezcenny zasób już u najmłodszych wrocławian. Światowy Dzień Wody to data, która przypomina, że woda nie jest dana raz na zawsze – codzienne decyzje każdego z nas mają realny wpływ na jej, a tym samym naszą, przyszłość.
Wrocław świętuje Światowy Dzień Wody
Jak co roku, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu angażuje się w obchody Światowego Dnia Wody, zapraszając mieszkańców na plenerowy piknik o charakterze edukacyjnym.
– Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że woda nie jest zasobem oczywistym. To, jak z niej korzystamy dziś, ma realny wpływ na przyszłość kolejnych pokoleń. Dlatego stawiamy na edukację – rozmowę, doświadczenie i wspólne działanie. Takie wydarzenia pozwalają budować świadomość w sposób naturalny i dostępny dla każdego – podkreśla Przemysław Gałecki, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.
W niedzielę, 22 marca, w godzinach 11.00-14.00 na Placu Solnym na uczestników czekać będą warsztaty, konkursy, zagadki i aktywności przygotowane przez MPWiK i Hydropolis oraz zaproszone instytucje. Wydarzenie ma charakter otwarty i rodzinny. Skierowane jest zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, którzy chcą w przystępny sposób dowiedzieć się więcej o wodzie i codziennych wyborach wpływających na środowisko.
– Chcemy pokazać, że woda to nie tylko to, co płynie z kranu, ale także zasób ukryty w przedmiotach codziennego użytku, które mają swój ślad wodny. Podczas pikniku będziemy zachęcać do świadomych wyborów, naprawiania zamiast wyrzucania i prawidłowej segregacji odpadów – mówi Justyna Sołtysiak, Kierownik Działu Promocji i Edukacji w Ekosystemie.
Na uczestników wydarzenia czeka gra miejska w formie wodnej ścieżki aktywności. Na stoiskach partnerów będzie można wykonać krótkie zadania, quizy oraz wyzwania, a za każdą zrealizowaną aktywność zdobyć pieczątkę. Po skompletowaniu wszystkich pieczątek na uczestników czeka nagroda – tritanowa butelka na wodę. Organizatorzy przygotowali łącznie 1000 butelek. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
– W ramach gry miejskiej zaprosimy uczestników do wspólnego zebrania 1000 pomysłów na wydłużenie życia ubrań. Chcemy zachęcić do refleksji i rozmowy nad każdą kroplą wody oraz odpowiedzialnych postaw konsumenckich – zapowiada Agata Suchodolska-Maliszewska, dyrektor zarządzająca Fundacją Play Sustain, która zajmującej się modą cyrkularną.
Partnerami wydarzenia są: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Urząd Miejski Wrocławia – Wydział Klimatu i Energii oraz Zarząd Zieleni Miejskiej, Ekosystem, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Odra Centrum, Fundacja Play Sustain x VIVE Group, Strefa Chanasa, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis.
Światowy Dzień Wody także w Hydropolis – edukacja przez doświadczenie
Z okazji Światowego Dnia Wody (22 marca) Hydropolis zaprasza dzieci i dorosłych na wyjątkowe warsztaty edukacyjne, które odbędą się w niedzielę, w godz. 11.00-14.00 w salach warsztatowych centrum. W programie znalazły się interaktywne aktywności, które w przystępny i angażujący sposób pokazują, jak wygląda dostęp do wody w różnych częściach świata oraz jak wiele wody zużywamy każdego dnia.
– Podczas warsztatu „Podróż do studni” uczestnicy wcielą się w role mieszkańców regionów o ograniczonym dostępie do wody, mierząc się z nierównościami infrastrukturalnymi i jakościowymi. Z kolei gra „Na co zużywamy wodę” uświadomi, ile wody kryje się w codziennych czynnościach i jak świadome wybory mogą realnie wpływać na środowisko – zapowiada Monika Domaradzka, menedżerka Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis.
Udział w zajęciach kosztuje 25 zł za osobę.
Gdy brakuje wody, nierówności rosną
Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Wody jest „Gdzie płynie woda, tam rośnie równość”. Zwraca ono uwagę na fakt, że bezpieczny dostęp do wody oraz odpowiednie warunki sanitarne są kluczowe dla równości płci. Choć kryzys wodny dotyka całych społeczności, to właśnie kobiety i dziewczęta ponoszą jego największe konsekwencje.
Jak wskazuje Organizacja Narodów Zjednoczonych, w 7 na 10 gospodarstw domowych pozbawionych bieżącej wody to kobiety i dziewczynki odpowiadają za jej dostarczanie. Na całym świecie poświęcają one łącznie około 200 milionów godzin dziennie na noszenie wody. To czas, który mógłby zostać przeznaczony na edukację, pracę i budowanie niezależności. ONZ podkreśla, że obowiązek transportu wody często ogranicza dostęp dziewcząt do nauki, ponieważ wiele z nich opuszcza lekcje lub w ogóle nie uczęszcza do szkoły.
Jedną z istotnych uchwał przyjętych podczas dzisiejszego Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia KGHM był podział zysku za 2025r. Akcjonariusze zgodzili się na propozycję zarządu, by na dywidendę przeznaczyć 300 milionów złotych, natomiast na kapitał zapasowy – ponad 1,6 mld.
To powód do dumy dla mieszkańców gminy Prochowice. Inwestycja pn. „Budowa Centrum Kultury, Edukacji i Sportu w Kwiatkowicach” została nominowana do finału ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” – 30. Królewskiej Edycji Jubileuszowej 2025/2026.
Z półgodzinnym opóźnieniem (kłopoty techniczne) rozpoczęło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy KGHM. Podczas dzisiejszego posiedzenia udziałowcy podejmą szereg uchwał dotyczących m.in. podziale zysku czy udzielenia absolutorium członkom Rady Nadzorczej i Zarządu Polskiej Miedzi za 2025 rok.
Mieszkańcy Gminy Jerzmanowa już jutro, w środę 10 czerwca, mogą zarejestrować swoje pociechy na badania USG w kierunku wczesnego wykrycia nowotworów. Badania wykonywane są w ramach akcji „STOP Nowotworom u dzieci”.
CDT Medicus prowadzi pobrania krwi u dzieci – bez ograniczeń wiekowych. To rozwiązanie umożliwia wykonanie badań laboratoryjnych również u najmłodszych Pacjentów. Pobrania wykonywane są przez doświadczony personel medyczny, który zwraca szczególną uwagę na komfort dziecka oraz spokojną atmosferę podczas badania. Delikatne podejście i odpowiednie przygotowanie pomagają ograniczyć stres zarówno u małych pacjentów, jak i ich […]
Sportowe emocje, spotkania z piłkarskimi legendami, koncerty, konkursy i atrakcje dla całych rodzin – tak zapowiada się wyjątkowe wydarzenie przygotowane z okazji 80-lecia Zagłębia Lubin. W sobotę, 13 czerwca, na boiskach Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie Lubin odbędzie się festyn rodzinny połączony z turniejem kibiców Zagłębia Lubin i zaprzyjaźnionych drużyn z Gdyni, Bytomia, Opola, Bydgoszczy.
Miniony długi weekend był pracowity dla lubińskich policjantów. Mundurowi zatrzymali aż 9 praw jazdy kierowcom, którzy wsiedli za kierownicę po wypiciu kilku głębszych. Zatrzymali też 49-latka, który pijany szkodził trzy samochody.
Jedną z istotnych uchwał przyjętych podczas dzisiejszego Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia KGHM był podział zysku za 2025r. Akcjonariusze zgodzili się na propozycję zarządu, by na dywidendę przeznaczyć 300 milionów złotych, natomiast na kapitał zapasowy – ponad 1,6 mld.