×
*** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy *** Policjanci z Legnicy uratowali dwójkę małych dzieci, które spały w zamkniętym samochodzie w czasie upału ***

Szukają pamiątek do Regionalnej Izby Pamięci

W Pałacu w Suchej Górnej powstanie Regionalna Izba Pamięci. Pomysłodawcy są na etapie zbierania pamiątek związanych z regionem sprzed lat. Zwracają się do mieszkańców o wsparcie w zgromadzeniu przedmiotów, które każdy z nas może mieć w domu. Przeszukajcie piwnice, strychy i inne kryjówki. Możecie tam znaleźć prawdziwe perełki!

Co może się przydać?

1. Gospodarstwo domowe: magiel, maglownice, pralki, maszyny do szycia, żelazka, sprzęty kuchenne, garnki gliniane, obrazy, fotografie, skrzynie, walizki, książki, ubrania, modlitewniki, zegary, numizmaty, banknoty, maszyny do pisania, zabawki, sanki, narty itp.

2. Archiwalia: dokumenty mieszkańców regionu (dowody tożsamości, legitymacje, akty notarialne, dokumenty dot. przesiedleń, przejmowanego poniemieckiego mienia, przebiegu zatrudnienia, karty żywnościowe, rękopisy, listy, pamiętniki, kroniki, życiorysy, klisze szklane, przedwojenne i powojenne pocztówki z Polkowic i okolic oraz z miejsc, z których przybyli przodkowie).

3. Rolnictwo: sprzęty np. sieczkarnie, grabie, widły, sierpy.

4. Rzemiosło: elementy wyposażenia warsztatu: kowala, stolarza, rymarza, kaletnika, krawca, szewca, zegarmistrza, fryzjera oraz wyposażenia zakładów cegielni, roszarni, apteki i innych.

Pamiątki zostaną zabezpieczone i udostępnione w Regionalnej Izbie Pamięci w Pałacu w Suchej Górnej.

– Wszystkich chętnych, którzy chcieliby przekazać swoje pamiątki (fotografie, dokumenty przesiedleńcze, przedmioty gospodarstwa domowego, narzędzia rzemieślnicze itp. ) zapraszamy do kontaktu osobistego z instruktorami Centrum Kultury w Pałacu w Suchej Górnej lub telefonicznego pod numerem 76 844 04 46 oraz 574 884 881 – zachęcają pomysłodawcy. – Powstająca Regionalna Izba Pamięci powstaje w ramach projektu dofinansowanego z programu Narodowego Instytutu Muzeów „Izby Pamięci”. Zgromadzone eksponaty będzie można obejrzeć w Pałacu w Suchej Górnej, posłużą one również na lekcjach i warsztatach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Dlatego zachęcamy mieszkańców do przekazywania pamiątek, przedmiotów i zbędnych staroci.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów „Izby Pamięci”.

MATERIAŁ PARTNERSKI

 
w

Wybrane dla Ciebie

Pętla autobusowa gotowa, wracają dawne przystanki

Zakończyły się prace związane z przebudową pętli autobusowej w Chróstniku w gminie Lubin. W związku z tym, przywrócone zostały już trasy kursowania autobusów linii nr 2 i 5 Lubińskich Przewozów Pasażerskich.

Będzie drugi wielki zjazd legniczan. Spotkanie konsultacyjne

Jest duża szansa, że jeszcze w tym roku odbędzie się II Wielki Zjazd Legniczan. Pomysł padł ze strony organizatorów pierwszego, historycznego zjazdu, który odbył się w 2004 roku. Inicjatorzy zapraszają więc na spotkanie konsultacyjne w przyszłą środę, w kawiarni Ratuszowa.

Wstrząs w ZG Lubin. Czterech górników wycofano

Do wstrząsu doszło o godz. 11.51 w rejonie oddziału GG-1 kopalni ZG Lubin. Jak podają służby prasowe spółki KGHM, z miejsca zagrożenia wycofano cztery osoby. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

„Ścinawa” gotowa na wakacyjne rejsy po Odrze

Jeśli nie macie planów na spędzenie wolnego czasu, może wybierzecie się na przystań do Ścinawy. W porcie cumuje bowiem statek „Ścinawa”, który już przygotowany jest na pierwsze wakacyjne rejsy po Odrze. A ceny są bardzo przystępne. 

Wójt Grębocic, Roman Jabłoński z absolutorium. 22 raz z rzędu

Podczas ostatniej sesji, wójt gminy Grębocice, Roman Jabłoński, otrzymał wotum zaufania od Rady Gminy i jednocześnie radni jednogłośnie udzielili mu absolutorium z wykonania budżetu za rok 2023. Było to 22 absolutorium w karierze samorządowej wójta Romana Jabłońskiego.

Delegacja powiatu legnickiego na 35-leciu Towarzystwa Miłośników Lwowa

Reprezentacja powiatu legnickiego gościła w Tarnowie podczas uroczystych obchodów dostojnego jubileuszu, 35-lecia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. 

Sport

Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli okres przygotowawczy

Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu na boiskach PKO Ekstraklasy. Miedziowi mają już za sobą pierwsze treningi. Do dyspozycji sztabu szkoleniowego jest obecnie 20 zawodników. 27 czerwca piłkarze wyruszą na 10-dniowe zgrupowanie do Moravskich Toplic w Słowenii.

Na sygnale

Dwójka małych dzieci w nagrzanym aucie na parkingu galerii

O mały włos ta historia zakończyłaby się tragicznie. Policjanci z Legnicy zostali wezwani na parking jednej z galerii, gdzie w zamkniętym samochodzie przebywała dwójka małych dzieci. Na zewnątrz było wtedy gorąco. Funkcjonariusze nie zastanawiając się długo, wybili szyby w aucie, by uwolnić maluchy. Na szczęście nikomu nic się nie stało.