×
*** Ruszyły zapisy na jubileuszowy Bieg Barbórkowy o Lampkę Górniczą. Z powodu obostrzeń covidowych, w tym roku limit zawodników wynosi równo tysiąc osób *** KGHM zaprasza do głosowania na Ambasadora Polski 2021. Ten prestiżowy plebiscyt odbędzie się już po raz trzeci. Głogować można na wybitne postaci z życia nauki, kultury i sportu ***

Teatralna opowieść o pierwszych mieszkańcach Polkowic po 1945 roku

To będzie wyjątkowa opowieść o mieszkańcach Polkowic w pierwszych latach powojennych, o budowaniu relacji, znajomości i przyjaźni. Jak wyglądały Polkowice po 1945 roku, jak żyli pierwsi przesiedleńcy, co ich łączyło, jak toczyło się życie? W najbliższą sobotę, 11 września, zapraszamy do polkowickiego rynku na premierowy pokaz sztuki teatralnej „Kronika zapomnianego miasta”.

Spektakl jest wspólnym przedsięwzięciem renomowanego Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy i polkowickiego Centrum Kultury. Historię powojennych Polkowic opowiedzą zawodowi aktorzy i sami mieszkańcy miasta, którzy wcielają się w postaci teatralne.

– Idea, która jest dla nas najważniejsza i kluczowa w tym przedsięwzięciu to oczywiście spotkanie zawodowców z miłośnikami teatru. Chodzi o to, żeby spotkać w pracy ludzi, którzy zawodowo uprawiają teatr i tych, którzy na co dzień kochają teatr. A liczba polkowickich miłośników teatru jest wyjątkowa. Gdy padła propozycja wspólnego zrobienia projektu „Kronika zapomnianego miasta”, początkowo byłem sceptyczny, ale wyleczyłem się, gdy na pierwsze spotkanie organizacyjne w polkowickim kinie, zajętych była połowa miejsc. Gdy zobaczyliśmy, jak wielkie zainteresowanie wzbudza ten projekt, pomyśleliśmy, że trzeba i warto go zrobić – mówił podczas konferencji prasowej Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy.

Autorzy spektaklu mieli wyjątkowe szczęście, ponieważ historia Polkowic jest doskonale spisana przez lokalnego pasjonata historii, Grzegorza Kardysia.

– Zależało nam bardzo na tym, żeby ten projekt oparty był na historii miasta, żeby osadzony był blisko miasta. Nie chodziło nam o to, by robić teatr dokumentacyjny, ale szukaliśmy informacji o starych Polkowicach i mieszkańcach Polkowic, by potem w sposób twórczy i metaforyczny przełożyć na scenariusz. Wszystko, co w tej opowieści się znajduje jest wywiedzione z prawdy, to jest taka kronika, ballada, baśń o mieście. Mam takie przekonanie, że istnieje coś takiego, jak empatia historyczna. Jeżeli poznamy historię naszego miasta i mieszkańców, którzy mieszkali tutaj przed nami, to łatwiej będzie nam poczuć więź z budynkami, ziemią, po której chodzimy i łatwiej będzie nam utożsamić się z miejscem, które jest teraz naszym miejscem – tłumaczyła Katarzyna Knychalska, autorka scenariusza „Kroniki zapomnianego miasta”.

Zapraszamy zatem na spektakl w najbliższą sobotę, 11 września, do polkowickiego rynku. Początek o godzinie 20. Wstęp darmowy.

„Kronika zapomnianego miasta” – spektakl plenerowy o historii Polkowic;
Scenariusz: Katarzyna Knychalska;
Reżyseria: Jacek Głomb;
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda;
Ruch sceniczny: Witold Jurewicz;
Muzyka: Jacek Hałas;
Projekcje i video: Karol Budrewicz;
Występują: Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Małgorzata Urbańska, Bogdan Grzeszczak, Jacek Hałas, Mateusz Krzyk, Paweł Wolak
Wanda Gabler, Teresa Hanula, Martyna Kominiarczuk-Michałowska, Natalia Moroz-Kiełbasińska, Dorota Pająk, Julia Paloka, Barbara Steć-Rusak, Otylia Stępień, Emilia Walczak, Patrycja Wiśniewska, Sylwia Wiśniewska, Maciej Gmur, Adam Greń, Marcin Michalski, Zdzisław Szydzik, Michał Żuczkowski;
Dzieci: Irmina Hanula, Iga Nowak, Julia Szymańska, Kalina Szymczak, Jacek Bobeła, Maciek Bobeła, Wojtek Miękisiak;
Inspicjent/sufler: Jola Naczyńska;
Produkcja: Szymon Antoniak;
oraz Chór Cantabile.
Udział w pracach nad scenografią i kostiumami mieli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Polkowicach.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Podczas wydarzenia obowiązywać będą aktualne obostrzenia sanitarne. Organizator nie gwarantuje miejsc siedzących.

 

Wybrane dla Ciebie

Rycerze, kramy i stragany, czyli Jarmark św. Sebastiana

Polkowicki rynek tętnił dzisiaj życiem za sprawą II Jarmarku Świętego Sebastiana – patrona miasta. Organizatorzy przygotowali dla gości mnóstwo atrakcji. Były walki rycerskie, kramy i stragany i pokazy starodawnych zawodów.

Guliwer w Altanie Muzycznej w Lubinie

Centrum Kultury „Muza” w Lubinie zaprasza dzieci na kolejne wakacyjne spotkanie teatralne. Już w najbliższą niedzielę, 8 sierpnia, w samo południe, w altanie w parku przy Muzie wystawiony zostanie spektakl pt. „Morskie opowieści Kapitana Guliwera” w wykonaniu aktorów Teatru Gry i Ludzie z Katowic. Wstęp oczywiście jest wolny.

Wielkie święto lubińskiego szczypiorniaka! (ZOBACZCIE ZDJĘCIA)

Świętowania nigdy za wiele, dlatego dzisiaj złota drużyna polskiego szczypiorniaka razem z mieszkańcami Lubina bawiła się na rynku. Nie zabrakło niespodzianek, drobnych upominków i autografów od zawodniczek MKS Zagłębie Lubin.

Czterech na czterech. Bójka w centrum Legnicy

W nocy 20 lutego w centrum Legnicy doszło do awantury między kilkoma mężczyznami. W ruch poszły pięści. Poszkodowany został mieszkaniec Legnicy. Nie chciał jednak powiedzieć, kto go pobił i w jakich okolicznościach doszło do tego zdarzenia. Miejscowym policjantom udało się jednak ustalić przebieg bójki. Pomocny, choć nie do końca, okazał się zapis z miejskiego monitoringu.

Odbetonują rynek w Polkowicach. Zielone płuca w centrum

Zielona alejka z drzewami stanie na polkowickim rynku. Utworzą ją platany, które nie tylko ozdobią serce miasta, ale również schłodzą betonowy plac. Będzie to idealne miejsce do wypoczynku dla mieszkańców, szczególnie w okresie letnim.

Otwarta Pracownia Sztuki zaprasza na zajęcia

Kubek z własnym motywem? Torba, której wzór powstanie na miejscu? Autorski linoryt małego artysty? A może gliniana figurka, praca w szkle, biżuteria lub bukiet skrętoległy? To wszystko zaoferuje Galeria Sztuki w Legnicy podczas sierpniowych Wakacyjnych Twórczych Spotkań.

Na sygnale

Poważny wypadek na trasie Lubin – Wrocław. Dwie osoby poszkodowane

Dwie osoby trafiły do szpitala po dzisiejszym wypadku, do którego doszło na krajowej „94” na trasie między Prochowcami a Kawicami, w powiecie legnickim. Sprawca zdarzenia odjechał w kierunku Lubina.  To kierowca ciężarowego mercedesa z naczepą. Obecnie jest poszukiwany przez policję.