×
*** Seksafera w regionie. 19-letnia Wiktoria K. podopieczna domu dziecka pomagała innym dziewczynom w utworzeniu kont i umawianiu się z klientami na seks spotkania ***

Teatralna opowieść o pierwszych mieszkańcach Polkowic po 1945 roku

To będzie wyjątkowa opowieść o mieszkańcach Polkowic w pierwszych latach powojennych, o budowaniu relacji, znajomości i przyjaźni. Jak wyglądały Polkowice po 1945 roku, jak żyli pierwsi przesiedleńcy, co ich łączyło, jak toczyło się życie? W najbliższą sobotę, 11 września, zapraszamy do polkowickiego rynku na premierowy pokaz sztuki teatralnej „Kronika zapomnianego miasta”.

Spektakl jest wspólnym przedsięwzięciem renomowanego Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy i polkowickiego Centrum Kultury. Historię powojennych Polkowic opowiedzą zawodowi aktorzy i sami mieszkańcy miasta, którzy wcielają się w postaci teatralne.

– Idea, która jest dla nas najważniejsza i kluczowa w tym przedsięwzięciu to oczywiście spotkanie zawodowców z miłośnikami teatru. Chodzi o to, żeby spotkać w pracy ludzi, którzy zawodowo uprawiają teatr i tych, którzy na co dzień kochają teatr. A liczba polkowickich miłośników teatru jest wyjątkowa. Gdy padła propozycja wspólnego zrobienia projektu „Kronika zapomnianego miasta”, początkowo byłem sceptyczny, ale wyleczyłem się, gdy na pierwsze spotkanie organizacyjne w polkowickim kinie, zajętych była połowa miejsc. Gdy zobaczyliśmy, jak wielkie zainteresowanie wzbudza ten projekt, pomyśleliśmy, że trzeba i warto go zrobić – mówił podczas konferencji prasowej Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy.

Autorzy spektaklu mieli wyjątkowe szczęście, ponieważ historia Polkowic jest doskonale spisana przez lokalnego pasjonata historii, Grzegorza Kardysia.

– Zależało nam bardzo na tym, żeby ten projekt oparty był na historii miasta, żeby osadzony był blisko miasta. Nie chodziło nam o to, by robić teatr dokumentacyjny, ale szukaliśmy informacji o starych Polkowicach i mieszkańcach Polkowic, by potem w sposób twórczy i metaforyczny przełożyć na scenariusz. Wszystko, co w tej opowieści się znajduje jest wywiedzione z prawdy, to jest taka kronika, ballada, baśń o mieście. Mam takie przekonanie, że istnieje coś takiego, jak empatia historyczna. Jeżeli poznamy historię naszego miasta i mieszkańców, którzy mieszkali tutaj przed nami, to łatwiej będzie nam poczuć więź z budynkami, ziemią, po której chodzimy i łatwiej będzie nam utożsamić się z miejscem, które jest teraz naszym miejscem – tłumaczyła Katarzyna Knychalska, autorka scenariusza „Kroniki zapomnianego miasta”.

Zapraszamy zatem na spektakl w najbliższą sobotę, 11 września, do polkowickiego rynku. Początek o godzinie 20. Wstęp darmowy.

„Kronika zapomnianego miasta” – spektakl plenerowy o historii Polkowic;
Scenariusz: Katarzyna Knychalska;
Reżyseria: Jacek Głomb;
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda;
Ruch sceniczny: Witold Jurewicz;
Muzyka: Jacek Hałas;
Projekcje i video: Karol Budrewicz;
Występują: Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Małgorzata Urbańska, Bogdan Grzeszczak, Jacek Hałas, Mateusz Krzyk, Paweł Wolak
Wanda Gabler, Teresa Hanula, Martyna Kominiarczuk-Michałowska, Natalia Moroz-Kiełbasińska, Dorota Pająk, Julia Paloka, Barbara Steć-Rusak, Otylia Stępień, Emilia Walczak, Patrycja Wiśniewska, Sylwia Wiśniewska, Maciej Gmur, Adam Greń, Marcin Michalski, Zdzisław Szydzik, Michał Żuczkowski;
Dzieci: Irmina Hanula, Iga Nowak, Julia Szymańska, Kalina Szymczak, Jacek Bobeła, Maciek Bobeła, Wojtek Miękisiak;
Inspicjent/sufler: Jola Naczyńska;
Produkcja: Szymon Antoniak;
oraz Chór Cantabile.
Udział w pracach nad scenografią i kostiumami mieli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Polkowicach.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Podczas wydarzenia obowiązywać będą aktualne obostrzenia sanitarne. Organizator nie gwarantuje miejsc siedzących.

 

Wybrane dla Ciebie

Plenerowy pokaz poloneza w polkowickim rynku. To już taka tradycja

Już jutro, w środę, 1 lutego, zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy i powiatu polkowickiego na plenerowy pokaz studniówkowego poloneza. Taniec wykonają tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy, a towarzyszyć im będą przedstawiciele władz miasta i powiatu, radni. 

W Polkowicach widać i czuć świąteczny klimat. Choinka już świeci

Mikołajki to czas inauguracji świątecznych iluminacji. Nie inaczej było w Polkowicach, gdzie kilkunastometrowa choinka rozbłysnęła setkami lampek wprowadzając mieszkańców w świąteczny klimat.

Impreza Mikołajkowa w polkowickim rynku. Rozświetlą choinkę

Choć aura za oknem na razie nie zachęca do wyjścia na zewnątrz, ale z pewnością warto pojawić się dzisiaj po południu na polkowickim rynku. Punktualnie o godzinie 17. burmistrz Łukasz Puźniecki wciśnie magiczny przycisk i świąteczna choinka rozbłyśnie setkami lampek.

Zapraszamy na uroczystości Barbórkowe do Polkowic

Mieszkańcom gminy Polkowice przypominamy o obchodach Barbórkowych, które zostaną zorganizowane przez lokalne władze. Na uroczystości związane z górniczym świętem zapraszamy do rynku w Polkowicach. W niedzielę, 4 grudnia, będzie uroczyście, ale też muzykalnie, bo obchody Barbórkowe uświetni koncert zespołu ENEJ.

Z okazji Barbórki dla górników Polskiej Miedzi wystąpi Enej

Już za trzy tygodnie świętować będziemy Barbórkę. To najważniejsze w ciągu roku górnicze święto załogi KGHM. Na obchody Barbórkowe zapraszają m.in. władze Polkowic, które przygotowały dla swoich mieszkańców sporo atrakcji i niespodzianek związanych z górniczym świętem.

Mieszkańcy gminy Rudna świętowali 11 listopada w Chobieni

Wyjątkowo uroczystą oprawę miały obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Chobieni. To właśnie w tej nadodrzańskiej miejscowości mieszkańcy gminy Rudna i zaproszeni goście świętowali 11 listopada.

Sport

Koniec epoki Fornalika? Szulczek nowym trenerem Zagłębia?

Kibice KGHM Zagłębia Lubin żyją jutrzejszym meczem z Jagiellonią Białystok i wyborem nowego prezesa klubu. Ale to przyszłość Waldemara Fornalika w zespole Miedziowych rozpala ostatnio piłkarskie emocje. Media spekulują, że „Waldek King” ma odejść z Lubina a w jego miejsce przyjdzie Dawid Szulczek.

Rozmaitości

W Jędrzychowie powstało przedszkole modułowe. Strzał w dziesiątkę

Przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jędrzychowie w gminie Polkowice uruchomiono nowe przedszkole modułowe. Obecnie wychowuje się tam blisko 40 maluchów, a od września będzie jeszcze więcej. Inwestycja pochłonęła ponad 2 miliony złotych.