×
*** Ponad 20 jednostek PSP i OSP z powiatów polkowickiego i głogowskiego walczyło z pożarem kamienicy w centrum Przemkowa ***

Umowa na kolejny etap Miedziowego Szlaku Rowerowego podpisana!

Już wkrótce rozpocznie się drugi etap budowy nowych ścieżek w ramach Miedziowego Szlaku Rowerowego. Umowę z wykonawcą podpisali starosta Kamil Ciupak i wicestarosta Jan Wojtowicz. Po zakończeniu całej inwestycji, nowy szlak rowerowy połączy trzy gminy w powiecie polkowickim: Polkowice, Grębocice i Radwanice.

Podpisanie umowy na wykonanie drugiego etapu budowy Miedziowego Szlaku Rowerowego nie przypadkowo zorganizowano przy wylocie z Polkowic do Sieroszowic. Bo to właśnie ten odcinek będzie budowany.

-Po zakończeniu tego etapu, już niemal połowa powiatu polkowickiego będzie połączona nowymi trasami rowerowymi, tj. od Grębocic przez Polkowice do gminy Radwanice, a precyzyjniej do miejscowości Sieroszowice. To prawie 6 kilometrów nowych dróg rowerowych, prawie 7,5 miliona złotych i wszystko dzięki zgodnej współpracy samorządów gmin i powiatu polkowickiego oraz oczywiście funduszom z Polskiego Ładu. Wierzę, że ta inwestycja spełni oczekiwania naszych mieszkańców – powiedział starosta polkowicki, Kamil Ciupak.

W ramach tej inwestycji powstanie ścieżka rowerowa o długości 5,5 kilometra wzdłuż pasa drogowego z Polkowic w kierunku Sieroszowic w gminie Radwanice. Powstaną dwie nowe zatoczki autobusowe. Malowniczo położony teren jest prawdziwym rajem choćby dla grzybiarzy.

-Bardzo cieszę się, że kolejny punkt programu wyborczego został zrealizowany, tym razem dotyczący budowy ścieżki rowerowej na odcinku Polkowice – Sieroszowice. Bardzo dziękuję powiatowi polkowickiemu za skoordynowanie tych działań i przeprowadzenie tej inwestycji. Miedziowy Szlak Rowerowy staje się już faktem, co pokazuje realizowany już jego I etap z Polkowic do Grębocic, a teraz przystępujemy do kolejnego etapu – powiedział burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Środki na realizację tej inwestycji powiat pozyskał z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych.

-Całe przedsięwzięcie Miedziowego Szlaku Rowerowego jest bardzo duże, ponieważ w projekt zaangażowanych jest 19 samorządów z trzech powiatów. Cała trasa to około 300 kilometrów. Dzisiaj podpisujemy drugą umowę na kolejny odcinek Szlaku Rowerowego, z czego bardzo się cieszymy – dodaje wicestarosta polkowicki, Jan Wojtowicz.

Drugi etap pochłonie 7,5 mln zł, z czego aż 95 procent środków pochodzi z zewnątrz. Pięć procent kosztów dołożą gmina Polkowice i gmina Radwanice.

-Każda inwestycja w infrastrukturę drogową, w ścieżki rowerowe jest dla nas bardzo ważna. Nasza gmina jest gminą o dużych walorach turystycznych i potencjale, dlatego taka inwestycja jest jak najbardziej potrzebna. Tym bardziej, że organizujemy wiele dużych imprez rowerowych, sportowych, rajdów – mówi Małgorzata Stroka, zastępca wójta gminy Radwanice.

Zgodnie z podpisaną dziś umową, prace mają się zakończyć w IV kwartale przyszłego roku.

-Infrastruktura rowerowa to dziś standard w wielu miastach w Polsce. Chcemy, by i w powiecie polkowickim stała się ona ważnym i stałym elementem krajobrazu, odpowiadając na potrzeby naszych mieszkańców – puentuje Kamil Ciupak, starosta polkowicki.

 

Wybrane dla Ciebie

Wychowały trzech, a nawet czterech synów górników

Kilkanaście matek, które wychowały co najmniej trzech synów górników, zostały dziś w szczególny sposób wyróżnione przez dyrekcję kopalni ZG Polkowice – Sieroszowice. – To dla nas ogromny zaszczyt, móc podziękować Wam za trud wychowania tak wspaniałych synów. Dzisiaj Wam za to dziękujemy – mówił nagradzając panie dyrektor naczelny tej kopalni, Mariusz Kręgiel.

Gospodarska wizyta na przebudowie drogi Trzebcz – Guzice

Przedstawiciele władz powiatu polkowickiego wraz z władzami gminy skontrolowali postęp prac przy przebudowie fragmentu drogi biegnącej z Trzebcza w kierunku Guzic w gminie Polkowice. W ramach inwestycji powstanie tam nowa ścieżka rowerowa wpisująca się w szeroki projekt budowy Miedziowego Szlaku Rowerowego.

Od słów do czynów. Miedziowy Szlak Rowerowy z Polkowic do Grębocic

Znakomita wiadomość dla turystów i zapaleńców rowerowych wycieczek. Już niebawem, na terenie powiatu polkowickiego, rozpocznie się budowa nowych ścieżek w ramach Miedziowego Szlaku Rowerowego. Umowę na wykonanie tej inwestycji podpisano dziś w siedzibie starostwa w towarzystwie ministra w Kancelarii Premiera, Krzysztofa Kubowa. Na wykonanie zadania pozyskano dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Wielkanocny rajd rowerowy Szlakiem Szybów Sierpolu

Spora gratka szykuje się dla fanów rowerowego ścigania. 24 kwietnia zaplanowano bowiem trzecią edycję Rajdu Szlakiem Szybów Sierpolu. Choć do imprezy pozostało jeszcze trochę czasu, to jednak trzeba pospieszyć się z zapisami.

Tam wszystko się zaczęło. Legenda pól sieroszowickich wciąż żywa

Gdy 23 marca 1957r. geolog Jan Wyżykowski przywiózł do Państwowego Instytutu Geologicznego cztery rdzenie z próbkami surowca, niewielu wtedy wierzyło, że kryje się tam miedź. – Ręce mi się trzęsły, byłem mocno zestresowany, gdy wkładałem preparat pod mikroskop – wspominał po latach ś.p. petrograf Andrzej Rydzewski, bliski współpracownik Jana Wyżykowskiego.

65 lat temu historia zmieniła swój bieg. Narodziła się polska miedź

KGHM świętuje 65. rocznicę odkrycia złóż rud miedzi przez zespół dr Jana Wyżykowskiego. Z tej okazji w Sieroszowicach i Lubinie odbyły się główne uroczystości upamiętniające te wydarzenie. – Gdyby nie ustępliwość, konsekwencja w działaniu trwanie przy swoich przekonaniach jednego człowieka, to być może dzisiaj na tym placu nikogo z nas by nie było. Postawa jednego […]

Sport

Skrzyżują rękawice w memoriale Wiesława Niemkiewicza

Już jutro, w sobotę, 10 grudnia, w sali sportowej Zespołu Szkół nr 2 przy Szpakowej w Lubinie odbędzie się memoriał pamięci Wiesława Niemkiewicza. Ten wyjątkowy turniej pięściarski organizowany jest przez Stowarzyszenie Boks Lubin. Patronat objął starosta lubiński, Paweł Kleszcz.