×
Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin przegrali na własnym stadionie z Lechem Poznań 0:1 *** Miedziowi pozostali jednak na fotelu lidera ekstraklasy *** Pojedynek z Lechem oglądał komplet kibiców

W Chocianowie też zatańczą poloneza… przy pałacu

Punktualnie o godzinie 12. maturzyści Zespołu Szkół w Chocianowie rozpoczną symboliczne odliczanie do egzaminów maturalnych, tańcząc tradycyjnego poloneza w plenerze. Choć od 2023 roku wydarzenie odbywało się na chocianowskim rynku, w tym roku taniec zostanie zaprezentowany w nowej scenerii — na placu przy pałacu.

Zmiana lokalizacji nastąpiła z inicjatywy burmistrza Chocianowa Tomasza Kulczyńskiego. Jak podkreślają organizatorzy, wybór miejsca nie jest przypadkowy i zbiega się z pojawiającymi się w mediach regionalnych informacjami dotyczącymi planów przejęcia i rewitalizacji tego zabytkowego obiektu przez gminę.

— Dla uczniów Zespołu Szkół w Chocianowie polonez to nie tylko sygnał, że matura zbliża się wielkimi krokami, ale także wyjątkowa pamiątka na całe życie. Po rozmowie z panem burmistrzem zdecydowaliśmy, że w tym roku nasz studniówkowy taniec rozpoczniemy w otoczeniu chocianowskiego pałacu — mówi dyrektor Zespołu Szkół w Chocianowie, Piotr Machoń.

Pomysł, by polonez zabrzmiał w historycznej przestrzeni pałacowej, zbiegł się z doniesieniami medialnymi o planach przywrócenia obiektowi dawnej świetności. Wśród możliwych funkcji odrestaurowanego pałacu wymienia się m.in. salę weselną, pokoje gościnne, restaurację czy centrum sportowo-rekreacyjne. Naturalnym dopełnieniem tej przestrzeni jest Chocianowski Park Piastowski — cenne przyrodniczo otoczenie z zabytkowymi drzewami, które ma szansę stać się jedną z wizytówek gminy.

Już dziś życzymy maturzystom udanej zabawy podczas poloneza, a wkrótce potem — powodzenia na egzaminach dojrzałości!

 
polonez

Wybrane dla Ciebie

Badania profilaktyczne dla mieszkanek Gminy Jerzmanowa

Panie z Gminy Jerzmanowa zapraszamy na badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia nowotworów. Zaplanowano je w sobotę, 28 marca, w Ośrodku Zdrowa w Jerzmanowej.

Rekord frekwencji na KGHM Zagłębie Arenie. Szkoda tylko wyniku

15 marca 2026 roku zapisze się złotymi zgłoskami w historii lubińskiego stadionu. Podczas wczorajszego pojedynku z Lechem Poznań, na trybunach KGHM Zagłębia Areny zasiadło aż 16 033 widzów. To rekordowa frekwencja obiektu. 

Odnaleźli zaginionego 13-latka 30 kilometrów od domu

Policjanci z lubińskiej komendy minionej nocy poszukiwali 13-letniego chłopca z Gminy Ścinawa. Ten wyszedł z domu koło godziny 16 i jak powiedział ojcu – miał wrócić za godzinę. Kiedy nie wrócił do domu zaniepokojony rodzic powiadomił policję. Chłopak został znaleziony kilka godzin później, 30 kilometrów od domu.

Międzynarodowe jury wybrało laureatów Satyrykonu 2026

W Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy obradowało jury tegorocznej edycji Satyrykonu. Międzynarodowe grono ekspertów oceniło tysiące prac nadesłanych przez artystów z całego świata i wyłoniło laureatów tej jednej z najważniejszych imprez poświęconych rysunkowi satyrycznemu.

Kobiece Inspiracje. Spotkanie pełne motywacji i energii

Za nami kolejna odsłona wydarzenia „Kobiece Inspiracje”, organizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Polkowicach. Inicjatywa skierowana była do mieszkanek powiatu a celem było wspieranie kobiecej przedsiębiorczości, a także tworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń, pomysłów i wzajemnej motywacji.

Trwa rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych

Mali mieszkańcy Gminy Chocianów przygotowują się do rozpoczęcia nowej edukacyjnej przygody. Trwa rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych oraz klas I szkół podstawowych na rok szkolny 2026/2027.

Na sygnale

Odnaleźli zaginionego 13-latka 30 kilometrów od domu

Policjanci z lubińskiej komendy minionej nocy poszukiwali 13-letniego chłopca z Gminy Ścinawa. Ten wyszedł z domu koło godziny 16 i jak powiedział ojcu – miał wrócić za godzinę. Kiedy nie wrócił do domu zaniepokojony rodzic powiadomił policję. Chłopak został znaleziony kilka godzin później, 30 kilometrów od domu.