×
*** Półtora roku bezwzględnego więzienia dla księdza Grzegorza O. z Lubina za posiadanie treści pedofilskich. Kapłan przyznał się do winy, wyrok nie jest prawomocny ***

W DPS-ie w Legnickim Polu powstanie Zakład Aktywności Zawodowej

W siedzibie starostwa powiatowego w Legnicy podpisano umowę na realizację I etapu utworzenia Zakładu Aktywności Zawodowej. Nowa instytucja powstanie w jednym z budynków na terenie Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu. Inwestycja pochłonie 6,8 mln zł, ale całe zadanie zamknie się kwotą ponad 15 milionów.

O utworzeniu Zakładu Aktywności Zawodowej na terenie największego w Europie ośrodka pomocy społecznej, władze powiatu polkowickiego myślały już od dawna.

-Rzeczywiście ten pomysł zrodził się już dawno temu. Cały projekt składa się z dwóch etapów. Dzisiaj podpisujemy umowę na przebudowę pierwszego obiektu, w którym znajdzie się pralnia. Były po drodze małe przeciwności, ale ostatecznie udało się je przezwyciężyć i ruszamy z inwestycją. Natomiast w starej pralni chcemy uruchomić nową pracownię – kuchnię cateringową, gdzie przygotowywane będą posiłki dla chętnych mieszkańców – mówił starosta powiatu legnickiego, Adam Babuśka.

W uroczystości parafowania umowy wzięli udział także wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Marcin Krzyżanowski, wicestarosta legnicki Janina Mazur, skarbnik powiatu Marta Płosińska-Soboń, członek zarządu powiatu, Krzysztof Sowiński, wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Paweł Grabek, radny powiatu Jan Łukasz oraz zastępca dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu, Monika Mikuła.

-Ruszamy zaraz po przekazaniu nam placu budowy. Czekają nas prace związane z wyburzeniami wewnątrz obiektu. Cała inwestycja powinna zamknąć się w ciągu 10 miesięcy – powiedział Jerzy Naglak z Zakładu Ogólnobudowlanego z Osieka, który wykona inwestycję.

Zakład Aktywności Zawodowej będzie wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką, która zapewni zatrudnienie osobom niepełnosprawnym ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną. Osoby te wymagają tzw. chronionych warunków pracy.

-Dla zarządu województwa bardzo istotne jest to, aby liczba zakładów aktywności zawodowej na terenie Dolnego Śląska stale rosła. Łącznie będzie już ich dziewięć. To jest oznaka wrażliwości społecznej, w tym zakresie poszukujemy partnerów, z którymi takie inwestycje możemy realizować i cieszę się, że tutaj w powiecie legnickim znaleźliśmy wsparcie – powiedział z kolei wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski.

I etap inwestycji pochłonie 6,8 mln, natomiast całość zamknie się kwotą ponad 15 mln zł.

 

Wybrane dla Ciebie

Umowa na II etap utworzenia ZAZ w Legnickim Polu podpisana

W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace budowlane w ramach II etapu utworzenia Zakładu Aktywności Zawodowej na terenie zabytkowego pobenedyktyńskiego zespołu klasztornego w Legnickim Polu. Inwestycja, która opiewa na ponad 9,7 mln zł powinna zakończyć się w przyszłym roku.

Proboszcz klasztoru w Legnickim Polu zawieszony przez biskupa

Ksiądz Włodzimierz Gucwa nie jest już proboszczem okazałej świątyni Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu. Kapłan został zawieszony w funkcji z powodu podejrzeń o malwersacje finansowe na koncie parafialnym.

DPS w Legnickim Polu z dnia na dzień zyskuje nowe oblicze

Pobenedyktyński zespół klasztorny, w części którego znajduje się największy w Europie Dom Pomocy Społecznej zyskuje nowy blask. Dzięki staraniom powiatu legnickiego i wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, odnowiono elewację niektórych budynków, wymieniono stolarkę okienną i odrestaurowano wieżyczki.

Koncerty organowe – pocałunek dla duszy i język poruszający serca

W Legnickim Polu i Chojnowie odbyły się dwa wyjątkowe koncerty muzyki organowej. Festiwal w ramach VI edycji Letnich Koncertów Organowych niewątpliwie był niezapomnianą ucztą dla duszy i ciała.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy w rocznicę Bitwy Warszawskiej

W Nowej Wsi Legnickiej uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą setną rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920r. W doniosłej uroczystości na Skwerze Narodów wzięli udział członkowie zarządu powiatu legnickiego ze starostą Adamem Babuśką na czele, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci i mieszkańcy wsi. Oprawę artystyczną zapewnił lokalny zespół ludowy z KGW „Nowowianki”.

2,5 promila za kółkiem. Pijany kierowca pod marketem

Ponad 2,5 promila miał 69-letni kierowca forda, którego zatrzymali legniccy policjanci. Nieodpowiedzialny mężczyzna został zatrzymany pod marketem w Legnickim Polu. Teraz stanie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 15 lat.