×
*** KGHM przygotowuje się do tegorocznych obchodów Dnia Hutnika. Główne uroczystości zaplanowano 10 maja w Lubinie. 19 maja w legnickiej katedrze odprawiona zostanie msza święta w intencji hutników i ich rodzin ***

W Polkowicach jak w Ciechocinku. Powstaje tężnia solankowa

W parku miejskim w Polkowicach powstaje tężnia solankowa. Już wkrótce mieszkańcy gminy i okolic będą mogli skorzystać z jej uroków i leczniczych właściwości. Inwestycja powstaje w ramach Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego.

Budowana tężnia ma formę sześciokątnej drewnianej wiaty z centralną ścianą z tarniny. Cała inwestycja gotowa będzie pod koniec września, więc już na początku października pierwsi mieszkańcy Polkowic będą mogli skorzystać z jej dobrodziejstwa.

– Mieszkańcy już się cieszą i słyszałam nawet opinie, że nie trzeba będzie jeździć do Ciechocinka, czy innych miejsc, gdzie są tężnie – mówi Elżbieta Kaczorowska, gminny architekt zieleni. – Nasza tężnia będzie zacieniona. Jej działanie polega na rozbijaniu solanki, dostarczanej z podziemnego zbiornika, na witkach tarninowych, na których tworzy się aerozol wodny zawierający cenne pierwiastki, takie jak: jod, brom, magnez, żelazo, wapń czy krzem. Poprzez aerozol mogą one przenikać przez skórę i błonę śluzową do organizmu człowieka, korzystnie na niego wpływając. Jest to działanie podobne do inhalacji.

Zasięg oddziaływania tężni będzie spory, nawet do dziesięciu metrów. Koszt inwestycji wyniósł ponad 210 tys. zł.

Przypomnijmy, że budowa tężni solankowej jest pomysłem mieszkańców, który zyskał poparcie w ramach poprzedniej edycji Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego. Głównym argumentem inicjatorów tego wniosku było to, że powietrze wokół tężni, zawierające cenne mikroelementy, przynosi ulgę osobom, które zmagają się z chorobami tarczycy czy przewlekłymi stanami zapalnymi układu oddechowego.

 

Wybrane dla Ciebie

Ponad 5,5 miliona złotych na profilaktykę zdrowotną w Polkowicach

W gminie Polkowice rozpoczęła się szeroko zakrojona akcja profilaktyczna pod hasłem: „Z sercem do mieszkańców”. To piętnaście programów i siedem zadań w ramach polityki zdrowotnej burmistrza Łukasza Puźnieckiego, z których mieszkańcy mogą korzystać w większości bezpłatnie i bez skierowań od lekarza.

Dolnośląskie Święto Miodu i Wina już w najbliższy weekend!

Nie macie jeszcze pomysłu na weekend? Zapraszamy więc do Przemkowa na doroczne Dolnośląskie Święto Miodu i Wina. Impreza, która od lat gości w kulturalnym kalendarzu regionu z roku na rok przyciąga coraz więcej osób – was też nie może zabraknąć!

W gminie Rudna powstaną tężnie solankowe

W Chobieni w gminie Rudna powstanie niebawem tężnia solankowa. Władze gminy zawarły już umowę na opracowanie dokumentacji wykonania tej inwestycji.

Wciągnął nastolatkę w krzaki i usiłował zgwałcić. Jest akt oskarżenia

Do Sądu Rejonowego w Głogowie wpłynął akt oskarżenia przeciwko Konradowi K., który odpowie za próbę gwałtu na nastolatce. Mężczyzna przyznał się do czynu, ale zasłania się niepamięcią spowodowaną zażyciem środków odurzających. Od chwili zatrzymania przez policję jest tymczasowo aresztowany. Grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Tężnia solankowa receptą na dolegliwości układu oddechowego

W Centralnym Parku Zabaw i Wypoczynku w Polkowicach stanęła już tężnia solankowa. Mogą korzystać z niej wszyscy mieszkańcy, a w szczególności ci, którzy borykają się z chorobami tarczycy czy przewlekłymi stanami zapalnymi układu oddechowego.

Wielki biwak historyczny w Legnicy

Jeśli nie macie jeszcze planów na sobotę, warto wybrać się dzisiaj po południu do Parku Miejskiego w Legnicy. Zaplanowano tam bowiem wielki biwak historyczny. Ponad stu wojaków w mundurach z epoki napoleońskiej stoczy bitwę. Patronat nad imprezą objęli prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski i starosta powiatu Adam Babuśka.

Rozmaitości

Zielono – niebieskie Polkowice. Podsumowanie projektu

W ramach „Zielono – niebieskiej infrastruktury w Polkowicach” posadzono nowe drzewa i krzewy, wybudowano nowe ścieżki rowerowe i zrewitalizowano ponad 13 hektarów terenów zielonych. W polkowickim magistracie podsumowano projekt wart blisko 6,5 mln zł.