×
*** Centrum Badań Jakości pochwaliło się nowoczesnym Mobilnym Laboratorium Środowiskowym. Prezentacja odbyła się na dziedzińcu Centrali KGHM *** Tylko w styczniu spółka KGHM Metraco sprzedała 50 tysięcy ton soli drogowej ***

W ramach pracy dyplomowej skonstruował inteligentną szklarnię

Świeżo upieczony inżynier Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach zbudował szklarnię ogrodową. Nie byłoby oczywiście w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że szklarnia jest bezobsługowa i sterowana automatycznie. Wystarczy włączyć odpowiedni przycisk do samoczynnego podlewania, naświetlania czy wentylacji. Wynalazek, który być może zrewolucjonizuje klasyczne ogrodnictwo, był pracą dyplomową Kamila Niechajewicza.

Konstruktor jest już dzisiaj absolwentem mechatroniki na polkowickiej uczelni. Inteligentna szklarnia powstała pod kierunkiem dr inż. Stefana Giżewskiego. Inteligentna szklarnia może śmiało funkcjonować w domowych warunkach. Działa zarówno w trybie automatycznym, jak i manualnym. Urządzenie posiada funkcje automatycznego podlewania, naświetlania roślin, wentylacji, a nawet otwierania dachu. Wszystko oparte jest na czujnikach i może działać samoczynnie.

– Szklarnia mojego pomysłu może znaleźć zastosowanie w produkcji ziół, warzyw czy owoców. Budowa modelu trwała cztery miesiące i była dość wymagająca ze względu na skomplikowany projekt, złożoność mechanizmów, dobór wszystkich komponentów i podzespołów. Bardzo czasochłonnym procesem okazał się sam program, bo po wydrukowaniu zajmował kilkanaście stron kartek A4 – wspomina inż. Kamil Niechajewicz.

Konstrukcja jest prototypem i jeśli uda się ją opatentować, w przyszłości może być wzorcem dla innych tego typu maszyn przydatnych przede wszystkim w produkcji żywności już na skalę przemysłową.

– Na podstawie mojego projektu można skonstruować szklarnię lub kilka szklarni o większych gabarytach, mogą one sięgać od kilku do kilkunastu metrów wysokości i działać niezależnie – dodaje autor wynalazku.

Niechajewicz jest świeżo upieczonym inżynierem i model szklarni postanowił przekazać polkowickiej uczelni.

– Jego konstrukcja posłuży nie tylko do celów naukowych, ale także promocyjnych. Znaczna cześć prac inżynierskich, które powstają w naszej uczelni, to prace prototypowe, które mają swoje zastosowanie w praktyce, tak jest i z tym modelem inteligentnej szklarni. Chcemy, aby najlepsze prace inżynierskie naszych absolwentów można było oglądać w uczelni. Pokażemy je podczas wykładów, dni otwartych drzwi, a także podczas targów edukacyjnych – mówi dr Jan Walczak, dziekan wydziału nauk społecznych i technicznych UJW.

 

 
szklarnia1

Wybrane dla Ciebie

Nowy partner biznesowy Uczelni Jana Wyżykowskiego

Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach pozyskała nowego partnera do współpracy w zakresie nauczania dydaktycznego i praktycznego. Firma Scanway to lider w sektorze przemysłu wytwórczego i obejmie swoim patronatem studentów kształcących się na kierunkach „Górnictwo i geologia”, „Zarządzanie i inżynieria produkcji”, oraz „Mechatronika i informatyka”. Stosowne porozumienie o współpracy podpisano w siedzibie polkowickiej uczelni.

Grant na wykonanie prototypu elektrycznego wozu ZANPER 2.0

Spółka KGHM ZANAM otrzyma dofinansowanie na opracowanie i wykonanie prototypu górniczego wozu transportowego ZANPER napędzanego silnikiem elektrycznym. Warunkiem uzyskania środków finansowych na ten cel było m.in. wskazanie wysokiego poziomu innowacyjności i konkurencyjności. – Jestem ogromnie dumny z pracy mojego zespołu, który wykazał się bardzo dużym zaangażowaniem w projekt nowego ZANPER-a – podkreślił Krzysztof Okrent, szef […]

Będą wspólnie działać na rzecz rozwoju gminy Gaworzyce

Władze gminy Gaworzyce podpisały porozumienie z Uczelnią Jana Wyżykowskiego. Porozumienie mówi między innymi o długofalowej współpracy i organizacji wielu wspólnych przedsięwzięć.

Na sygnale

Podpisywali lewe polisy, wyłudzili prowizje, prali brudne pieniądze

Do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która dokonała oszustwa na szkodę jednego z warszawskich towarzystw ubezpieczeniowych. Na ławie oskarżonych zasiądzie łącznie 17 osób, wśród nich prezes spółki, członek zarządu i prokurent.