×
*** Seksafera w regionie. 19-letnia Wiktoria K. podopieczna domu dziecka pomagała innym dziewczynom w utworzeniu kont i umawianiu się z klientami na seks spotkania ***

W ramach pracy dyplomowej skonstruował inteligentną szklarnię

Świeżo upieczony inżynier Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach zbudował szklarnię ogrodową. Nie byłoby oczywiście w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że szklarnia jest bezobsługowa i sterowana automatycznie. Wystarczy włączyć odpowiedni przycisk do samoczynnego podlewania, naświetlania czy wentylacji. Wynalazek, który być może zrewolucjonizuje klasyczne ogrodnictwo, był pracą dyplomową Kamila Niechajewicza.

Konstruktor jest już dzisiaj absolwentem mechatroniki na polkowickiej uczelni. Inteligentna szklarnia powstała pod kierunkiem dr inż. Stefana Giżewskiego. Inteligentna szklarnia może śmiało funkcjonować w domowych warunkach. Działa zarówno w trybie automatycznym, jak i manualnym. Urządzenie posiada funkcje automatycznego podlewania, naświetlania roślin, wentylacji, a nawet otwierania dachu. Wszystko oparte jest na czujnikach i może działać samoczynnie.

– Szklarnia mojego pomysłu może znaleźć zastosowanie w produkcji ziół, warzyw czy owoców. Budowa modelu trwała cztery miesiące i była dość wymagająca ze względu na skomplikowany projekt, złożoność mechanizmów, dobór wszystkich komponentów i podzespołów. Bardzo czasochłonnym procesem okazał się sam program, bo po wydrukowaniu zajmował kilkanaście stron kartek A4 – wspomina inż. Kamil Niechajewicz.

Konstrukcja jest prototypem i jeśli uda się ją opatentować, w przyszłości może być wzorcem dla innych tego typu maszyn przydatnych przede wszystkim w produkcji żywności już na skalę przemysłową.

– Na podstawie mojego projektu można skonstruować szklarnię lub kilka szklarni o większych gabarytach, mogą one sięgać od kilku do kilkunastu metrów wysokości i działać niezależnie – dodaje autor wynalazku.

Niechajewicz jest świeżo upieczonym inżynierem i model szklarni postanowił przekazać polkowickiej uczelni.

– Jego konstrukcja posłuży nie tylko do celów naukowych, ale także promocyjnych. Znaczna cześć prac inżynierskich, które powstają w naszej uczelni, to prace prototypowe, które mają swoje zastosowanie w praktyce, tak jest i z tym modelem inteligentnej szklarni. Chcemy, aby najlepsze prace inżynierskie naszych absolwentów można było oglądać w uczelni. Pokażemy je podczas wykładów, dni otwartych drzwi, a także podczas targów edukacyjnych – mówi dr Jan Walczak, dziekan wydziału nauk społecznych i technicznych UJW.

 

 
szklarnia1

Wybrane dla Ciebie

Uczelnia Jana Wyżykowskiego weszła w trzecią dekadę działalności

Radosne Gaudeamus Igitur rozbrzmiało dzisiaj w murach Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. Po raz 21. odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Tym samym, polkowicka uczelnia rozpoczęła trzecie dziesięciolecie swojego funkcjonowania.

Studia podyplomowe z zarządzania w sporcie na polkowickiej UJW

Wciąż trwa rekrutacja na wszystkie kierunki studiów, które oferuje Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. Wyższa szkoła ogłosiła też nabór na nowe studia podyplomowe „Zarządzanie w sporcie”. Są one dedykowane przede wszystkim tym, którzy swoje zawodowe plany chcą związać ze sprawami managmentu, szeroko pojętym marketingiem, PR czy kwestiami sponsoringu.

Inżynierowie górnictwa mogą wrócić na UJW i zrobić magistra

Dobra wiadomość dla absolwentów Uczelni Jana Wyżykowskiego, którzy studiowali na kierunku górnictwa i geologii. Będąc już dziś inżynierem górnictwa, będą mogli dokończyć studia i uzyskać tytuł magistra inżyniera. Polkowicka uczelnia uzyskała właśnie prawo zorganizowania na tym kierunku studiów drugiego stopnia.

Polkowicka uczelnia zacieśnia współpracę z głogowskim ogólniakiem

Uczelnia Jana Wyżykowskiego podpisała porozumienie o partnerstwie z I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie. Obie placówki będą współpracować ze sobą w zakresie kształcenia, promowania kierunków nauczania i tworzenia wspólnych projektów. 

Świeżo upieczeni inżynierowie opuścili mury Uczelni Jana Wyżykowskiego

Absolwenci studiów inżynierskich Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach odebrali dzisiaj dyplomy. Dodatkowo najlepszym absolwentom i studentom kierunku „Górnictwo i Geologia”  przyznano też specjalne certyfikaty KGHM.

Centrum Badań Jakości przyznało prestiżowe wyróżnienia

Prof. Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach, dr Tadeusz Kierzyk, otrzymał odznakę „Zasłużony dla CBJ”. Natomiast dr inż. Anna Wojciechowicz, dziekan wydziału zamiejscowego UJW w Lubinie, odebrała stopień górniczy „Inżynier Górnictwa I Stopnia”. Wyróżnienia przyznał dr Wacław Szetelnicki, prezes Centrum Badań Jakości.

Sport

Koniec epoki Fornalika? Szulczek nowym trenerem Zagłębia?

Kibice KGHM Zagłębia Lubin żyją jutrzejszym meczem z Jagiellonią Białystok i wyborem nowego prezesa klubu. Ale to przyszłość Waldemara Fornalika w zespole Miedziowych rozpala ostatnio piłkarskie emocje. Media spekulują, że „Waldek King” ma odejść z Lubina a w jego miejsce przyjdzie Dawid Szulczek.

Rozmaitości

Dobre praktyki KGHM dostrzeżone w prestiżowym raporcie CSR-owym

Kampanie i działania prospołeczne organizowane przez pracowników spółki KGHM po raz kolejny zostały docenione w prestiżowym raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Obszerna publikacja dokumentuje aktywność największych polskich firm w zakresie działań CSR-owych w minionym roku. A tych w Polskiej Miedzi było co niemiara.