×
*** Ruszyły zapisy na jubileuszowy Bieg Barbórkowy o Lampkę Górniczą. Z powodu obostrzeń covidowych, w tym roku limit zawodników wynosi równo tysiąc osób *** KGHM zaprasza do głosowania na Ambasadora Polski 2021. Ten prestiżowy plebiscyt odbędzie się już po raz trzeci. Głogować można na wybitne postaci z życia nauki, kultury i sportu ***

Wielki biwak historyczny w Legnicy

Jeśli nie macie jeszcze planów na sobotę, warto wybrać się dzisiaj po południu do Parku Miejskiego w Legnicy. Zaplanowano tam bowiem wielki biwak historyczny. Ponad stu wojaków w mundurach z epoki napoleońskiej stoczy bitwę. Patronat nad imprezą objęli prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski i starosta powiatu Adam Babuśka.

-Rozpoczynamy o godz. 14. 30 od prezentacji oddziałów na legnickim Rynku – mówi Krzysztof Strynkowski z fundacji FOPIT GOBI, jednego z organizatorów tego wydarzenia. – Potem przemarsz ulicą Najświętszej Marii Panny na pole bitewne w parku Miejskim w sąsiedztwie Wenecji. A potem zapraszamy do odwiedzenia obozu napoleońskiego.

Obóz wojacy rozbili na łące na obrzeżach Legnicy, w sąsiedztwie siedziby Nadleśnictwa Legnica (ul. Pawicka 4). Przed wiekami też biwakowali tutaj żołnierze walczący w bitwach nad Kaczawą. Właśnie tutaj ponad dwa wieki później uczestnicy tego biwaku historycznego poszukują też pamiątek po wojach. Może znajdą guziki, części mundurów i innych przedmiotów. Te artefakty, jeżeli się znajdą, będzie można obejrzeć w obozie. A oprócz tego każdy gość będzie mógł zwiedzić obozowisko, porozmawiać z wojakami, zrobić sobie z nimi zdjęcie i się zabawić.

Biwak historyczny nawiązuje do wojen napoleońskich. W sierpniu 1813 nad Kaczawą (dzisiaj gmina Krotoszyce) w ulewnym deszczu starły się wojska rosyjsko-pruskie, dowodzone przez marszałka Blüchera z napoleońską armią pod dowództwem marszałka Mc Donalda. Bitwa toczyła się w błocie i strugach ulewnego deszczu. Zadecydowała o ostatecznym opuszczeniu Śląska przez wojska napoleońskie.

 

Na sygnale

Poważny wypadek na trasie Lubin – Wrocław. Dwie osoby poszkodowane

Dwie osoby trafiły do szpitala po dzisiejszym wypadku, do którego doszło na krajowej „94” na trasie między Prochowcami a Kawicami, w powiecie legnickim. Sprawca zdarzenia odjechał w kierunku Lubina.  To kierowca ciężarowego mercedesa z naczepą. Obecnie jest poszukiwany przez policję.