×
*** Prezydent Lubina, Robert Raczyński był podsłuchiwany przez ABW. W tle są afery śmieciowe na terenie Dolnego Śląska ***

Wkrótce ruszy kolejny etap remontu zabytkowej świątyni w Rynarcicach

Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się prace związane z remontem zabytkowego kościoła parafialnego pw. św. Marcina w Rynarcicach w gminie Rudna. Inwestycja będzie możliwa dzięki dotacji z fundacji KGHM Polska Miedź. Dużą część środków na ten cel zabezpieczyła także gmina Rudna. 

Miedziowa Fundacja przekazała na remont zabytkowej świątyni 100 tys. zł. Tyle samo parafia otrzymała także w poprzednim roku. Wówczas udało się odnowić elewację kościoła. W tym roku prace remontowe będą kontynuowane.

-Bardzo chciałbym podziękować Fundacji KGHM za to finansowe wsparcie, bez którego nasza parafia nie mogłaby remontować kościoła w Rynarcicach. Dziękuję również za zaangażowanie panu wójtowi Adrianowi Wołkowskiemu, który pomógł nam w pozyskaniu tej dotacji – nie ukrywa ks. proboszcz, Jerzy Jastrzębski.

Ściany wewnątrz świątyni gotowe są już do położenia nowych tynków. Jednak ostateczna decyzja o rozpoczęciu drugiego etapu prac i ich zakresie, będzie należała do konserwatora zabytków.

-Cieszę się, że parafia otrzymała dotację na remont kościoła w Rynarcicach. Dziękuję Fundacji KGHM Polska Miedź za kolejną finansową pomoc – mówi Adrian Wołkowski, wójt Gminy Rudna.

Przypomnijmy, że w tym roku gmina Rudna przeznaczyła na prace przy obiektach zabytkowych 300 tys. zł. Gminną dotację otrzymali właściciele zabytkowych domów oraz dwie parafie w Rudnej, parafia w Chobieni oraz parafia w Gwizdanowie.

 
dot3
dot4
dot5
dot1

Wybrane dla Ciebie

Nadmierna prędkość i kłopot gotowy. Spieszyła się do pracy

Prawdopodobnie nadmierna prędkość była przyczyną wypadku, do którego doszło dzisiaj rano na drodze z Lubina do Rynarcic. 25-letnia kierująca renault wpadła w poślizg i auto wylądowało na drzewie. Poszkodowana trafiła do szpitala. Jak tłumaczyła policjantom – spieszyła się do pracy.

Uporządkowano teren wokół zabytkowego kościoła w Starej Rudnej

Dobiegł końca trzeci etap remontu zabytkowego kościoła w Starej Rudnej, w gminie Rudna. Ostatnie prace wykonano w obrębie dawnej zakrystii. Cały teren wokół świątyni uporządkowano i uprzątnięto.

Ruszył remont drogi z Naroczyc do Olszan w gminie Rudna

Rozpoczął się remont drogi powiatowej z Naroczyc przez Górzyn do Olszan w gminie Rudna. Wyremontowany zostanie odcinek o łącznej długości blisko 4 kilometrów. Inwestycja współfinansowana jest ze środków gminy Rudna oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. 

Fundacja KGHM przekazała fundusze na remont zabytkowego kościoła

Fundacja KGHM Polska Miedź oraz gmina Rudna sfinansują prace konserwatorskie, które przeprowadzone zostaną w parafii prawosławnej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rudnej. Wcześniej udało się zakończyć remont kościoła katolickiego św. Trójcy w Rudnej. 

Magdalena Sołtys nową szefową Rynarcic

Rynarcice mają nowego sołtysa. Szefową wsi została Magdalena Sołtys, młoda, energiczna mieszkanka Rynarcic, dla której liczy się przede wszystkim dobro lokalnej społeczności. 

Czołówka fiesty z passatem. Ranny kierowca trafił na SOR

Do poważnego wypadu doszło dzisiaj przed szóstą rano na drodze między Lubinem a Rynarcicami. Kierowca forda fiesty na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i czołowo zderzył się z volkswagenem passatem. Kierowca uderzonego pojazdu z obrażeniami ciała trafił do lubińskiego szpitala.

Rozmaitości

Akcja „nakrętkowa” dla Wiktora Andrejko. Chcą uzbierać 10 tysięcy

Stowarzyszenie Lubin 2006 rozpoczyna kolejną akcję „nakrętkową”, z której całkowity dochód zostanie przekazany na rehabilitację Wiktora Andrejko, ucznia II Liceum Ogólnokształcącego, cierpiącego na rdzeniowy zanik mięśni SMA. Organizatorzy i pomysłodawcy tego szczytnego przedsięwzięcia chcą uzbierać ze sprzedaży nakrętek 10 tysięcy złotych. Dają sobie czas do 15 marca.