×
*** Ogniska COVID-19 w lubińskim szpitalu. Pacjenci czekali godzinami na przyjęcia na SOR *** Od czwartku uczniowie klas V podstawówki i starsi będą uczyć się zdalnie ***

Władze Polkowic i powiatu oddały hołd górnikom Polskiej Miedzi

W dniu świętej Barbary, hołd górnikom Polskiej Miedzi oddały dziś władze gminy i powiatu polkowickiego. Wieńce złożyli m.in. starosta Kamil Ciupak i jego zastępca Jan Wojtowicz, burmistrz Łukasz Puźniecki, wiceburmistrz Wojciech Marciniak, radni. 

Powiat polkowicki jest ściśle związany z przemysłem wydobywczym. To tutaj narodziła się polska miedź. Pierwsze odwierty wykonano na polach sieroszowickich, tutaj funkcjonuje najgłębsza kopalnia ZG Rudna i ZG Polkowice – Sieroszowice, w której oprócz miedzi wydobywana jest także sól przemysłowa.

-Trudno byłoby sobie dziś wyobrazić Polkowice bez KGHM-u. Jest to praktycznie niemożliwe. Myślę, że tutaj każdy ma kogoś w rodzinie, kto pracuje w spółce KGHM. Firma zatrudnia ponad 30 tysięcy pracowników, Polkowice są częścią miedziowej rodziny – mówił burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Starosta polkowicki, Kamil Ciupak, podkreślił ogromne znaczenie gospodarcze zagłębia miedziowego.

-Praca w kopalni nie należy do łatwych, niesie ze sobą ogromne ryzyko i niebezpieczeństwo. Ale dzięki KGHM, cały nasz region prężnie się rozwija gospodarczo. Dzisiaj życzymy wszystkim górnikom tyle samo wyjazdów, co zjazdów. Szczęść Boże całej braci górniczej – powiedział na koniec starosta polkowicki, Kamil Ciupak.

 

Sport

Poważne osłabienie Zagłębia. Kingi nie zobaczymy już w tym sezonie

Fatalne wieści nadeszły z obozu szczypiornistek Zagłębia Lubin. Kontuzja Kingi Jakubowskiej okazała się niestety bardzo poważna. Najskuteczniejsza zawodniczka w szeregach Miedziowych zerwała więzadła w kolanie i kibice już jej nie zobaczą w tym sezonie na parkietach PGNiG Superligi Kobiet. 

Na sygnale

Leżał w bezruchu na chodniku. Pomoc nadeszła w ostatniej chwili

W późny niedzielny wieczór wracali do domu. Gdy szli rzadko uczęszczaną alejką, zauważyli leżącego na ziemi mężczyznę. Podbiegli, by mu pomóc. Był już mocno wyziębiony. Do chwili przyjazdu zespołu karetki pogotowia, kontrolowali jego czynności życiowe. Gdyby pomoc nie nadeszła w porę, sytuacja ta mogłaby zakończyć się dla 53-latka tragicznie. 

Rozmaitości

Radość i uśmiech dzieci był najcenniejszą nagrodą

Kilkaset paczek ze słodyczami, artykułami spożywczymi, środkami czystości i przyborami szkolnymi trafiło do kilku placówek opiekuńczo-socjalnych w całym regionie zagłębia miedziowego. To efekt dorocznej akcji „Miedziany Mikołaj” organizowanej przez kibiców piłkarskiego Zagłębia Lubin.