×
*** Zginął 41-letni operator samojezdnych maszyn górniczych pod ziemią. Spadły na niego skały. W KGHM ogłoszono trzydniową żałobę. ***

Władze Polkowic podziękowały leśnikom za dotychczasową służbę

Wyjątkową oprawę miała druga część ostatniej sesji absolutoryjnej Rady Miejskiej w Polkowicach. Z okazji 100-lecia Lasów Państwowych, na sali rajców pojawili się leśnicy i pracownicy nadleśnictw. Burmistrz Wiesław Wabik wraz z przewodniczącym RM, Piotrem Cybulskim, podziękowali leśnikom za ich dotychczasową służbę wręczając im przy okazji skromne upominki.

Druga część sesji, na której obecni byli już leśniczy z okolicznych nadleśnictw rozpoczęła się od odegrania na rogach myśliwskich pozdrowienia – Dar Bór.

-Tylu leśników i to tak ważnych leśników, tego chyba w polkowickim ratuszu jeszcze nie było. Żałuję, że ta sala jest taka mała – mówił na wstępie Piotr Cybulski, przewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach, który przez wiele lat był nadleśniczym Nadleśnictwa Lubin. – Zaczynamy obchody 100-lecia na naszym terenie. Chcemy zobaczyć, jak te lasy wyglądają, jak są zagospodarowane, jak są chronione. Od 1945 roku na terenach gminy Polkowice lesistość zwiększyła się o sto procent. Lasy te w dużej mierze powstały na gruntach porolnych. Jest to wynik mozolnej pracy leśników, dlatego chcemy im podziękować i pogratulować tej ciężkiej pracy. Las rośnie wolno, a więc dzisiaj musimy pomyśleć o tym, aby dla naszych dzieci i wnuków ten las był bardziej przyjazny.

W tym roku obchodzimy 100-lecie Lasów Państwowych. Rozporządzenie o statucie Polskich Lasów Państwowych wydał 28 czerwca 1924 roku prezydent Stanisław Wojciechowski.

– Podstawowym wyzwaniem, przed którym stoimy jest tworzenie lasów społecznych oraz zwrócenie uwagi na dialog i wzajemne zrozumienie pomiędzy środowiskiem leśników a społeczeństwem – zaznacza Jan Dzięcielski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. – To, jak my leśnicy w tej chwili jesteśmy postrzegani, czasami wynika z niezrozumienia. Chcemy to zrozumienie wzbudzić na nowo. Możemy to zrobić poprzez dostrzeganie innych funkcji lasów, jak lasy społeczne, czyli tam, gdzie mieszkańcy chcą mieć przestrzeń rekreacyjną. Czy jak lasy o zwiększonej funkcji przyrodniczej, bo to też jest przed nami, aby zwiększyć ilość rezerwatów. Mamy taki projekt „100 rezerwatów na 100 lat Lasów Państwowych”. Głównym problemem w gminie Polkowice jest styk: lasy a przemysł. Jest to też przykład na to, że we wzajemnym porozumieniu, poszanowaniu można korzystać nie tylko z zasobów przyrodniczych, ale je powiększać.

Władze Polkowic uhonorowały leśników za ich codzienny trud i pracę na rzecz poprawy stanu lasów w gminie. Leśnicy to ludzie, którzy wybierają ten zawód z powołania i miłości do natury.

– Jest to męski zawód, wymagający odporności psychicznej, ale przede wszystkim fizycznej. Ja chciałam zostać leśnikiem jeszcze jako mała dziewczynka. Jest to tradycja rodzinna, ponieważ mój tato był leśniczym. Co prawda, nie ma go już z nami, ale ja się nie poddaje i chcę kontynuować tę piękną tradycję i pracować dalej w tym zawodzie – mówi Anna Świerzowska, specjalistka służby leśnej. – Moje dzieciństwo nie było sztampowe. Podziwiałam mojego tatę, a gdy ubierał mundur galowy, to dla mnie działa się magia, po prostu coś niesamowitego. Moje wakacje wyglądały w ten sposób, że tato – gdy mógł – to zabierał mnie i rodzeństwo do lasu, gdzie mogliśmy nazbierać poziomek, jagód czy pójść na grzyby. Mogliśmy od podszewki poznać tę pracę. Dowiedzieć się, na czym ona polega, jak wygląda. Dowiedzieć się, jak ważna i potrzebna jest to służba.

Taka uroczystość w polkowickim ratuszu to dobry zalążek do zacieśnienia współpracy w zakresie odpowiedzialnej gospodarki leśnej na terenie gminy Polkowice.

-Wspólnie z panem przewodniczącym uznaliśmy, że to dobry moment, aby podczas sesji podziękować leśniczym i zadbać o dobrą współpracę na przyszłość. Będzie nam ona teraz potrzebna, ponieważ Lasy Państwowe przygotowują „Plany urządzania lasów”, czyli najważniejsze dokumenty, które określą kierunki ich pracy na najbliższe 10 lat. Chcemy, aby te plany były spójne z oczekiwaniami mieszkańców. Mówię tu w szczególności o lasach w otoczeniu miasta, czyli tzw. lasach społecznych, jak okolice Ścieżki Zdrowia, Potoku Guzickiego, lasy pomiędzy miastem a Sobinem, okolice Polkowic Dolnych czy dawnej Cegielni – wyjaśnia burmistrz Wabik. – Lasy są wszystkim w gminie Polkowice bliskie, i wszyscy jesteśmy wrażliwi na to, co się w nich dzieje. One nam służą, zaglądamy do nich. W nich uprawiamy sport, zbieramy grzyby czy jagody lub po prostu odpoczywamy. Dzisiejsza uroczystość to jednocześnie taki początek nowej, dobrej współpracy z Lasami Państwowymi.

Edyta Drzymała

MATERIAŁ PARTNERSKI

 

 
DSC_0142
DSC_0143
DSC_0145
DSC_0148
DSC_0151
DSC_0154

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Kultur w Gminie Jerzmanowa! Zapraszamy!

Mieszkańców regionu zapraszamy do Jerzmanowej. Już w najbliższy weekend, a dokładniej w niedzielę 21 lipca, odbędzie się tam wyjątkowe wydarzenie – SPOTKANIE KULTUR! To pełna atrakcji impreza i koncerty ze specjalnie dobranym repertuarem. W tym roku na scenie wystąpią: Zespół NeoKlez, Jambo Africa, a gwiazdą wieczoru będzie ŁyDka gRubASa.

90. urodziny pani Marii Bachnik z Ustronia w Gminie Lubin

Kolejna z mieszkanek Gminy Lubin dołączyła do grona jubilatów, którzy świętowali swoje 90. urodziny. W lipcu z bliskimi świętowała Maria Bachnik. Z tej okazji odwiedzili ją przedstawiciele urzędu gminy – sołtys, ksiądz, sąsiedzi i wójt Tadeusz Kielan.

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.

Silnik motoparalotni się zatrzymał. Lądowali awaryjnie na stadionie RCS

W sobotni wieczór, kilkanaście minut po godzinie 20, doszło do wypadku motoparalotni w Lubinie. Jak przyznał pilot – silnik nagle się zatrzymał. Maszyna leciała w okolicach Lubina, a pilot wybrał stadion Regionalnego Centrum Sportowego jako najbezpieczniejsze miejsce do awaryjnego lądowania.

Handlował podróbkami i wpadł w ręce policjantów

Głogowscy policjanci zatrzymali 36 – latka, który podejrzany jest o handel podróbkami znanych marek.W trakcie przeszukania zajmowanych przez mężczyznę pomieszczeń mundurowi znaleźli ponad 100 sztuk odzieży, które miały zastrzeżone znaki towarowe i były sprzedawane jako oryginalne.

„Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary”

Kontynuując realizację programu pn. „Historia Polskich Kresów Wschodnich źródłem dumy narodowej – elementem pamięci Małych Ojczyzn”, w dniu 81. rocznicy tragicznych i bolesnych w historii Polski wydarzeń „Krwawej Niedzieli”, tj. 11 lipca, kiedy to w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach, Powiat Legnicki podjął inicjatywę uczczenia pamięci ofiar składając wiązanki […]

Na sygnale

Miał 10 zakazów, a i tak wsiadł za kółko i znów wpadł

Policjanci z Legnicy zatrzymali kierowcę, który za nic ma obowiązujące przepisy o ruchu drogowym. 32-latek jechał Mazdą kiedy mundurowi chcieli go skontrolować. Szybko wyszło na jaw, że ma na swoim koncie aż dziesięć sądowych zakazów kierowania pojazdami mechanicznymi.